Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 2826
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stypendia socjalne wyższe, ale niepewne

Sobota, 17 października 2009, 8:47
Aktualizacja: 8:48
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Stypendia socjalne wyższe, ale niepewne
Fot. .....
Jeszcze w tym roku uczniowie uprawnieni do pobierania stypendium socjalnego mogą liczyć na większe pieniądze. Od 1 listopada wzrośnie minimalna kwota stypendium z 51,2 zł do 72,8 zł. Fizycznie pieniądze trafią do kiszeni zainteresowanych jednak dopiero w grudniu. W minionym roku z tego wsparcia skorzystało 742 osoby.

Jak zapowiada Marta Oreszczuk z Wydziału Oświaty w Jeleniej Górze, nie jest jeszcze znana dokładna liczba uczniów, którzy w tym roku sięgnęli po stypendium socjalne. Takie dane pojawią się dopiero w grudniu. Na podstawie złożonych do 15 września wniosków wiadomo jednak, że jest to mniejsza liczba w niż w roku ubiegłym.

Bez zmian pozostały natomiast kryterium przyznawania tego świadczenia. Starać się o nie mogą uczniowie z rodzin, w których dochód nie przekroczył 351 złotych netto na jednego członka rodziny. Uczniowie muszą być też mieszkańcami Jeleniej Góry, w wieku poniżej 24. roku życia.

Wzrost minimalnej kwoty stypendium socjalnego o 42 procent niesie jednak niebezpieczeństwo, że w Narodowym Programie Stypendialnym na 2010 rok może zabraknąć pieniędzy dla wszystkich. W projekcie budżetu na 2010 roku rezerwa celowa na Narodowy Program Stypendialny ma wynosić 505 mln zł, czyli tylko o 7 procent więcej niż w tym roku.

Jeśli okaże się, że pieniędzy będzie za mało, brakującą kwotę będą musiały dołożyć samorządy. Marta Oreszczuk twierdzi jednak, że w Jeleniej Górze takiej sytuacji być nie powinno.
– Co roku wypłacaliśmy wyższe od minimalnych kwot stypendiów – mówi. Zależy to od liczby osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. W tym roku najprawdopodobniej nie będzie to zbyt duża liczba osób, dlatego pieniędzy zabraknąć nie powinno.

Dla przykładu w minionym roku Jelenia Góra otrzymała na stypendia socjalne niemal 638 tysięcy złotych. Przy założeniu, że w tym roku o stypendia starałoby się 700 osób, kwota stypendium, jaka byłaby potrzebna na wypłatę świadczenia minimalnego dla wszystkich uprawnionych do pobierania tego świadczenia, wyniosłaby 51 100 złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group