Niedziela, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 3734
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Studia za "niewolnictwo"

Sobota, 3 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 3 marca 2007, 9:51
Autor: Angela
Jelenia Góra: Studia za "niewolnictwo"
Fot. Angela
Uczestnicy wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka walczyli o indeksy.

Handel kobietami, dziećmi czy organami, przymusowe małżeństwa uzgodnione między rodzinami, zagarnianie dzieci do organizacji paramilitarnych, nielimitowana praca dzieci, wyzysk seksualny, nakazy pracy – taka była tematyka tegorocznych zmagań związana z pojęciem niewolnictwa.

Olimpiada odbyła się w jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W sumie rywalizowało szesnastu uczestników całego Dolnego Śląska. Niestety wśród nich nie było jeleniogórzan.

– Jurorzy sprawdzali znajomość tematyki praw człowieka, w szczególności wynikającej z traktatów międzynarodowych, Konstytucji RP oraz orzecznictwa trybunałów międzynarodowych – mówi Miłosz Kamiński, przewodniczący Dolnośląskiego Komitetu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.

Tematykę poważnie potraktowali sami uczestnicy.
– Niewolnictwo to bardzo ważny problem. Szczególnie w czasach globalizacji, kiedy nagminny jest wyzysk i nieprzestrzeganie praw, które powinny nas chronić – zauważa Anna Link z I LO z Legnicy.

Jak mówią uczestnicy do zrozumienia idei praw człowieka trzeba dorosnąć.
– Pomysł wzięcia udziału w olimpiadzie zrodził się już w klasie pierwszej, ale uważam, ze dopiero teraz jestem tak naprawdę do tego przygotowana – mówi Aneta Sakawka. – Dopiero teraz zrozumiałam pewne sprawy.

Podczas zmagań każdy mógł słuchać odpowiedzi innych uczestników. Jurorzy natomiast, bez narady oceniali odpowiedzi podnoszą kartki z liczbą punktów przyznanych za wypowiedź.
W komisji zasiedli: historyk Marcin Zawiła, adwokat Marcin Karp, politolog Miłosz Sajnog oraz Miłosz Kamiński, prawnik, nauczyciel i współpracownik Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka.

Warto było się wysilić: zwycięzcy poszczególnych etapów podczas matury zostaną zwolnieni z egzaminu wiedzy o społeczeństwie. Laureaci dostaną indeks na wybrany kierunek wyższej uczelni.

Główny organizator to Wydział Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizatorem wojewódzkim natomiast jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group