Handel kobietami, dziećmi czy organami, przymusowe małżeństwa uzgodnione między rodzinami, zagarnianie dzieci do organizacji paramilitarnych, nielimitowana praca dzieci, wyzysk seksualny, nakazy pracy – taka była tematyka tegorocznych zmagań związana z pojęciem niewolnictwa.
Olimpiada odbyła się w jeleniogórskiej filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. W sumie rywalizowało szesnastu uczestników całego Dolnego Śląska. Niestety wśród nich nie było jeleniogórzan.
– Jurorzy sprawdzali znajomość tematyki praw człowieka, w szczególności wynikającej z traktatów międzynarodowych, Konstytucji RP oraz orzecznictwa trybunałów międzynarodowych – mówi Miłosz Kamiński, przewodniczący Dolnośląskiego Komitetu Olimpiady Wiedzy o Prawach Człowieka.
Tematykę poważnie potraktowali sami uczestnicy.
– Niewolnictwo to bardzo ważny problem. Szczególnie w czasach globalizacji, kiedy nagminny jest wyzysk i nieprzestrzeganie praw, które powinny nas chronić – zauważa Anna Link z I LO z Legnicy.
Jak mówią uczestnicy do zrozumienia idei praw człowieka trzeba dorosnąć.
– Pomysł wzięcia udziału w olimpiadzie zrodził się już w klasie pierwszej, ale uważam, ze dopiero teraz jestem tak naprawdę do tego przygotowana – mówi Aneta Sakawka. – Dopiero teraz zrozumiałam pewne sprawy.
Podczas zmagań każdy mógł słuchać odpowiedzi innych uczestników. Jurorzy natomiast, bez narady oceniali odpowiedzi podnoszą kartki z liczbą punktów przyznanych za wypowiedź.
W komisji zasiedli: historyk Marcin Zawiła, adwokat Marcin Karp, politolog Miłosz Sajnog oraz Miłosz Kamiński, prawnik, nauczyciel i współpracownik Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka.
Warto było się wysilić: zwycięzcy poszczególnych etapów podczas matury zostaną zwolnieni z egzaminu wiedzy o społeczeństwie. Laureaci dostaną indeks na wybrany kierunek wyższej uczelni.
Główny organizator to Wydział Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Organizatorem wojewódzkim natomiast jest Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.