Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 7516
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Studencka laba na finiszu

Sobota, 26 września 2009, 7:56
Aktualizacja: Niedziela, 27 września 2009, 8:03
Autor: Angela/tejo
JELENIA GÓRA: Studencka laba na finiszu
X–lecie Kolegium Karkonoskiego: październik 2008. W tym roku uroczystości jubileuszowe odbędą się na Uniwersytecie Ekonomicznym.
Fot. TEJO
Po trzymiesięcznych wakacjach powróci egzaminacyjny stres, a czas zacznie płynąć od sesji do sesji ze studenckimi kwadransami w tle. Nowy rok akademicki zbliża się nieuchronnie. Studia w stolicy Karkonoszy rozpocznie wielu jeleniogórzan, ale równie wielu właśnie wyjeżdża z miasta w poszukiwaniu szczęścia gdzie indziej.

Szczególnie uroczyście zapowiada się inauguracja roku akademickiego 2009/2010 na Uniwersytecie Ekonomicznym na Wydziale Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze. Odbędzie się już w najbliższy wtorek (29.09) o godzinie 11.00, jej tłem będzie 40-lecie placówki. Nowością będzie też miejsce: nie tradycyjna aula przy ul. Nowowiejskiej, ale nowe pomieszczenie w kupionym przez UE kilka lat temu budynku przy ulicy Kochanowskiego 8.

Po wystąpieniu zaproszonych gości oraz tradycyjnych promocji doktorskich i immatrykulacjach pierwszoroczniaków, wykład inauguracyjny wygłosi prof. zw. dr hab. Tadeusz Borys, który powie o zrównoważonym rozwoju jako wyzwaniu edukacyjnym.

O godzinie 19.00 w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze przy ul. Piłsudskiego 60 odbędzie się koncert uświetniający 40-lecie Wydziału w wykonaniu Szkolnej Orkiestry Symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Inne jeleniogórskie uczelnie rok akademicki zaczną co prawda już w najbliższy piątek, ale uroczyste inauguracje odbędą się w drugiej połowie października. Studenci Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej odśpiewają „Gaudeamus” 19 października. Swoją obecność zapowiedział m.in. wicepremier Grzegorz Schetyna.

Tego samego dnia o godzinie 13.00 odbędzie się uroczystość w Kolegium Karkonoskim. W auli wykład inauguracyjny zatytułowany „Komunikacja niewerbalna w kształceniu psychomotorycznym” wygłosi prof. Tadeusz Koszczyc.

Uniwersytet Karkonoski potrzebny
Kim jest jeleniogórski student? To wciąż w większości młodzi mieszkańcy Jeleniej Góry, ale nie tylko ci, których nie stać na wyjazd do dużych ośrodków akademickich. Argument ekonomiczny coraz częściej ustępuje przekonaniu, że w stolicy Karkonoszy także można zdobyć wykształcenie, które zaprocentuje w przyszłości. Jednak brak pewnych kierunków zmusza wielu absolwentów szkół średnich do poszukiwania uczelni w znanych centrach akademickich. Ta emigracja, z założenia czasowa, w wielu przypadkach okazuje się trwała. Studenci bowiem nie sądzą, że znajdą tutaj swoje miejsce z dyplomem w ręku. Większej rangi Jeleniej Górze na pewno dodałoby utworzenie Uniwersytetu Karkonoskiego, o którym wielokrotnie się mówiło. Niestety, póki co przeważa partykularyzm poszczególnych rodzimych uczelni, a na zmiany nie ma ani chęci, ani pieniędzy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group