Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 7346
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Studenci poznawali swoje prawa i obowiązki

Czwartek, 22 grudnia 2016, 11:41
Aktualizacja: Piątek, 23 grudnia 2016, 7:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Studenci poznawali swoje prawa i obowiązki
Fot. Przemek Kaczałko
Przedstawiciele Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zawitali wczoraj (21.12) do Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze, gdzie przeprowadzili szkolenie z praw i obowiązków studentów, a także odpowiadali na pytania zgromadzonych.

- Pomysł zorganizowania szkolenia zrodził się przy okazji konkursu ogłoszonego przez Fundację Merkury dla najlepszej inicjatywy Dolnego Śląska. Zgłosiliśmy się i wygraliśmy – tłumaczył Kornel Musiał, przewodniczący samorządu studenckiego KPSW zauważając, że studenci nie znają swoich praw i obowiązków.

Prezentację rozpoczęto od zagadnień związanych z przejściem ze szkoły średniej do uczelni wyższej, bowiem na sali byli obecni uczniowie klasy maturalnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Jeleniej Górze, dzięki czemu mogli dowiedzieć się co to jest USOS, poznać specyfikę kolokwium, egzaminów, wykładów, ćwiczeń, a także savoir-vivre i wiele innych, których na obecnym etapie edukacji nie mają.

Staramy się jak największą liczbę szkoleń przeprowadzić dla wszystkich studentów, a przede wszystkim pierwszego roku – mówiła Agata Orłowska, przewodnicząca Komisji Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. - Studenci najczęściej pytają, dlaczego muszą podpisywać umowę z uczelnią, czy mogą się odwołać od decyzji o nieprzyznaniu stypendium socjalnego czy rektora – wymieniała A. Orłowska. Te i inne wątpliwości przedstawiciele PSRP rozwiewali, można było też zadawać pytania.

Prowadzący spotkanie przyznają, że mimo szeroko zakrojonych działań, studenci bardzo często nie wiedzą, że mogą się do nich zgłosić, wręcz nie wiedzą, że taka instytucja istnieje. - Gdzieś niestety jest ten kłopot z dotarciem do ponad 1,5 mln studentów, ale z roku na rok jest coraz lepiej – powiedział Dawid Knara, członek Rady Wykonawczej Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. - Takie bezpośrednie spotkania to najlepsza okazja do zaprezentowania do tego, co robimy jako środowisko samorządowe i parlament jako ustawowy reprezentant wszystkich studentów w kraju – dodał D. Knara. Jednym z organów Parlamentu Studentów jest Rzecznik Praw Studenta, do którego prowadzący szkolenie zachęcają, aby się zgłaszać.

W spotkaniu mógł wziąć udział każdy chętny student – wyrażając chęć uczestniczenia w szkoleniu miał usprawiedliwioną nieobecność na zajęciach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group