Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 4326
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Strzelnice dla Piechowic i Starej Kamienicy

Sobota, 14 sierpnia 2021, 10:03
Aktualizacja: 10:05
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Strzelnice dla Piechowic i Starej Kamienicy
Fot. Martin Redlin z Pixabay
Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło wyniki naboru w konkursie „Strzelnica w powiecie 2021”. Wśród 47 beneficjentów programu znalazły się dwa samorządy z naszego regionu. Dotację otrzymał Powiat Karkonoski, który zlokalizuje strzelnicę w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach oraz Gmina Stara Kamienica - informuje senator Krzysztof Mróz.

Powiat Karkonoski zdecydował się na wykonanie strzelnicy wirtualnej. Będzie ona wyposażona w laserowe repliki broni długiej i krótkiej, które będą symulować odgłosy strzału i odrzut charakterystyczne dla prawdziwej broni. Strzelnicę wirtualną będzie można rozbudowywać o kolejne moduły i podłączać do sieci, co pozwoli prowadzić szkolenia o różnym stopniu skomplikowania dla kilku osób jednocześnie.

Otrzymaliśmy 150 000 zł dofinansowania na realizację zadania, a sami wyasygnujemy z naszego budżetu 53 000 zł jako udział własny. Plan zakłada oddanie strzelnicy na koniec bieżącego roku. Nowoczesna strzelnica laserowa ma podnieść jakość szkolenia klas mundurowych funkcjonujących w szkole oraz umożliwić przeprowadzanie treningów lokalnym kołom strzeleckim. Dodatkowo planujemy udostępnienie strzelnicy biathlonistom ze szkoły mistrzostwa sportowego w Szklarskiej Porębie - powiedział Jarosław Kotliński, wicestarosta karkonoski.

Strzelnica w Starej Kamienicy również ma mieć formę strzelnicy wirtualnej i zostanie zlokalizowana w świetlicy wiejskiej w Starej Kamienicy. Ministerstwo dofinansowało gminę kwotą 128 524 zł. Użytkownikiem strzelnicy będzie m. in. Fundacja KOBOLD, organizator pikników strzeleckich na terenie gminy.

MON w tym roku przekazał na budowę strzelnic w całej Polsce kwotę 15 mln zł. Ideą projektu jest przede wszystkim rozwój sportu strzeleckiego w Polsce, dlatego też ze strzelnic będą mogli korzystać np. członkowie klubów strzeleckich i stowarzyszeń. Poza adaptacją pomieszczeń na strzelnicę kwota dofinansowania obejmuje także środki na jej specjalistyczne wyposażenie. Chcemy, aby nowe obiekty były jak najszerzej dostępne - powiedział senator PiS Krzysztof Mróz.

Projekt dofinansowania budowy strzelnic przez Ministerstwo Obrony Narodowej skierowany jest głównie do samorządów prowadzących szkoły z działalnością dydaktyczno-wychowawczą w dziedzinie obronności państwa, czyli tych, w których znajdują się klasy mundurowe i oddziały przygotowania wojskowego. W ramach pierwszych edycji programu dofinansowanie można było uzyskać jedynie na budowę obiektów kulowych na świeżym powietrzu. W kolejnych naborach mogą to być również strzelnice wirtualne i pneumatyczne. Jednym z warunków otrzymania dofinansowania jest udostępnienie strzelnicy na potrzeby szkolenia uczniów klas o profilu wojskowym oraz organizacji proobronnych i żołnierzy - dodano w komunikacie.

Twoja reakcja na artykuł?

12
34%
Cieszy
8
23%
Hahaha
2
6%
Nudzi
1
3%
Smuci
10
29%
Złości
2
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1343
Tak
26%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group