Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 4175
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Strzały w Bukowcu – legalne polowanie?

Wtorek, 23 sierpnia 2016, 8:30
Aktualizacja: Środa, 24 sierpnia 2016, 8:43
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Strzały w Bukowcu – legalne polowanie?
Fot. Użyczone
Turystów odwiedzających Park Krajobrazowy w Bukowcu, udających się w kierunku Opactwa, spotkała 14 sierpnia w południe przykra niespodzianka. – To były głośne strzały przy stawie Kąpielnik, gdzie grupa osób (prawdopodobnie myśliwych) zorganizowała sobie ostre strzelanie do kaczek – poinformował nas Eugeniusz Gronostaj, wykładowca Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej i znany regionalista.

- Ciekawe kto wpadł na pomysł, aby w miejscu, które uznawane jest za park, pełnym turystów, a w tym i dzieci organizować ostre strzelanie do kaczek. Nie mówiąc o tym, że sezon polowań na kaczki rozpoczyna się 15 sierpnia. Na załączonym zdjęciu pokazane są stanowiska strzelających. Jak widać, biedna kaczucha nie ma żadnych szans w takim starciu – mówił Eugeniusz Gronostaj.

Sprawę zgłosił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która wyjaśnia:
Nadzór nad myśliwymi, kołami łowieckimi oraz Polskim Związkiem Łowieckim jest poza kompetencjami Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Zgodnie z § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonania polowania i znakowania tusz (Dz. U. z 2005 r., Nr. 61, poz. 548) prowadzący polowanie odpowiedzialny jest za przeprowadzenie polowania zgodnie z przepisami oraz w warunkach zapewniających bezpieczeństwo uczestników i otoczenia. Zgodnie z § 63 ust. 1 pkt 6 Statutu Polskiego Związku Łowieckiego do zadań zarządu okręgowego należy nadzór nad kołami łowieckimi i członkami niestowarzyszonymi. Ponadto zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2015 r., poz. 2168 ze zm.) administrację w zakresie łowiectwa sprawuje samorząd województwa jako zadanie z zakresu administracji rządowej – czytamy w odpowiedzi Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Zgodnie z posiadaną przez tut. Dyrekcję wiedzą przedmiotowy park w Bukowcu położony jest w granicach obwodu łowieckiego numer 265 dzierżawionego przez Koło Łowieckie „Knieja” w Jeleniej Górze, w związku z powyższym w celu wyjaśnienia okoliczności prowadzenia polowania na stawie Kąpielnik (znajdującym się na terenie wykorzystywanym turystycznie) proszę skontaktować się z ww. Kołem albo Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Jeleniej Górze – kontynuuje Michał Kwiatkowski z Wydziału Ochrony przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ.

Odnosząc się do kwestii wykonywania polowania w dniu 14 sierpnia 2016 r. informuję, że zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 15 w związku z § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz. U. z 2005 r., Nr 48, poz. 459) okres polowania na kaczki przypada w okresie od dnia 15 sierpnia do 21 grudnia. Jeżeli początek okresu polowań przypada bezpośrednio po dniu lub dniach wolnych od pracy, okres ten rozpoczyna się pierwszego dnia wolnego od pracy (przy ustalaniu okresu polowań za dzień wolny od pracy przyjmuje się niedziele i święta określone w odrębnych przepisach o dniach wolnych od pracy oraz soboty). Biorąc powyższe pod uwagę sezon polowań na kaczki w tym roku rozpoczął się w dniu 13 sierpnia 2016 r. Informuję przy tym, że nie ma takiej formy ochrony przyrody w województwie dolnośląskim jak Park Krajobrazowy w Bukowcu – park w Bukowcu znajduje się w granicach Rudawskiego Parku Krajobrazowego, jednakże zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 7 listopada 2007 r. w sprawie Rudawskiego Parku Krajobrazowego (Dz. Urz. Woj. Doln. z 2007 r. Nr 277 poz. 3386) w granicach tego obszaru dozwolone jest wykonywanie czynności w ramach racjonalnej gospodarki łowieckiej (§ 3 ust. 1 pkt 2) – wyjaśnia M. Kwiatkowski.

- Rzecz w tym, że to jest sprowadzanie okolicy i założenia parkowego w Bukowcu do roli strzelnicy. Ci, co lansują tę markę niech się zastanowią kogo wolą mieć - myśliwych z flintami czy turystów - stwierdził E. Gronostaj. - Idąc tokiem rozumowania polujących, takie polowania można organizować w Parku Norweskim w Cieplicach... - nie kryje oburzenia .

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (43) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group