Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 5908
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzał w sedno

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Piątek, 30 czerwca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Sto jedenaście lat mija w sobotę od dnia, kiedy na karpacki dworzec wjechał pierwszy pociąg. Z okazji jubileuszu będzie można przejechać się drezyną.

Ożyje w ten sposób karpacki dworzec, który będzie areną obchodów jubileuszu, zorganizowanego przez stowarzyszenie Karkonoskie Drezyny Ręczne. To właśnie jego członkowie wiosną wyczyścili zarośnięte szyny, po których ostatni regularny pociąg przejechał w kwietniu 2000 roku.

W sobotę, o godz. 12 będzie można przejechać się drezyną po odcinkach torowiska pochodzącego z 1877 roku. Zostanie także otwarta wystawa „Ożywić dworzec – 111 lat Kolei Karkonoskiej”.

Karpacka stacja od lat pozostaje niezagospodarowana. Samorządowcy chcieli stworzyć tam dom kultury, ale nie było to możliwe, ponieważ Polskie Koleje Państwowe nie chcą się pozbyć swojej własności.

Przejazdy drezynami mają być jedną z atrakcji lata w mieście pod Śnieżką. Jak dotąd to jedyny pomysł na przyciągnięcie turystów do wyłączonej z eksploatacji linii kolejowej.
Na podobnych entuzjastów jak ci ze stowarzyszenia Karkonoskie Drezyny Ręczne czekają inne opuszczone stacje: w Mysłakowicach lub w Kowarach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~lechu 30-06-2006 9:09
wspaniały pomysł, może ci idioci z pkp zrozumieją Ze o takie piękne obiekty trzeba dbać.
~ted 30-06-2006 15:29
Zwrot "karpacki dworzec" brzmi co najmniej dziwnie i mi osobiście kojarzy się z dworcem gdzieś w Karpatach a nie w Karpaczu. Musze zadzwonić w tej sprawie do profesora Miodka, może coś poradzi.
~do ted 30-06-2006 16:03
Przymiotnik "karpacki" jest jak najbardziej poprawny, choć ma dwa znaczenia (homonimia), bo odnosi się zarówno do Karpacza w Karkonoszach, jak i do Karpat, czyli pasma górskiego na południowym wschodzie Polski. Teoretycznie można utworzyć przymiotnik "karpaczański", ale wielu to razi i nie przyjęło się w normie poprawnościowej - tak mnie się wydaje. Choć język rozwija się i nie jest wykluczone, że "karpaczański" się przyjmie. Mieszkańcy Karpacza to karpaczanie, ale przymiotnik odnoszący się do nazwy własnej to mimo wszystko – karpacki. Z poważaniem
~Liczyrzepa 30-06-2006 16:29
To dobry pomysł, chociaż to bardzo żałosne że tylko drezyna.
~mysłakowiczanin 1-07-2006 19:50
ale od decyzji Rady Gminy Mysłakowic zależy aby przejąć tory kolejowe w całości, więc nie mówmy tylko o karpaczu

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group