Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 5797
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sto lat skautów

Środa, 1 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 1 sierpnia 2007, 16:10
Autor: DOB
Jelenia Góra: Sto lat skautów
Fot. Olga Pękala
Harcerze z Polski i Czech spotkali się na Śnieżce, by uczcić stulecie działalności.

– To święto obchodzone jest dzisiaj we wszystkich krajach świata o tej samej porze – powiedział nam Marian Łata z jeleniogórskiego hufca ZHP.

Uczestnicy spotkania na Śnieżce dokładnie o 8 rano wypowiedzieli roty przyrzeczenia, każdy w swoim języku. – To tzw. odnowienie przyrzeczenia, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu harcerza. Każdy wypowiada treść roty zostając harcerzem – wyjaśnił Marian Łata. Jak sam przyznaje, harcerzem został w 1975 roku. – Dzisiaj miałem okazję, by odświeżyć sobie w pamięci ten dzień – mówi.

Skauting ma swoje korzenie w Wielkiej Brytanii. Jego twórcą był generał armii brytyjskiej Robert Baden-Powell. Zasłynął on w bitwie w obronie miasta Mafeking (1899-1900) w Afryce. Powierzył nastoletnim chłopcom zadania nie związane bezpośrednio z walką, np. obserwację, budowanie zasiek. Okazało się, że jego podopieczni świetnie poradzili sobie z tymi zadaniami. Baden-Powell rozpoczął systematyczne szkolenie młodzieży w tym kierunku aż w końcu, po kilku latach, utworzył pierwsze drużyny skautowe.

Po uroczystości na Śnieżce Polacy zostali jeszcze na chwilę, by uczcić przypadającą na dzisiaj rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, harcerze założyli biało czerwone opaski na ramiona.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group