Wtorek, 19 stycznia
Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Czytających: 2188
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION/KRAJ: Sto czterdzieści mln zł dla poszkodowanych rolników

Poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 8:20
Aktualizacja: 8:21
Autor: Angela
Sto zł dofinansowania do jednego hektara wymarzłych upraw otrzymają rolnicy poszkodowani w tym roku przez mrozy – taką decyzję podjął rząd, który na ten cel przeznaczył 140 mln zł. Szacuje się bowiem, że bardzo niskie temperatury i brak śniegu spowodowały straty na 1,4 mln ha pól, około 25 proc. zasiewów zbóż ozimych. Wśród poszkodowanych są rolnicy z powiatu jeleniogórskiego.

Ministerstwo rolnictwa informuje, że wszyscy poszkodowani rolnicy otrzymają środki na ponowny zasiew. Z kredytów preferencyjnych oprocentowanych na 0,1 procent w skali roku na wznowienie produkcji w gospodarstwie będą mogli skorzystać tylko ci rolnicy, którzy posiadali ubezpieczenie co najmniej połowy powierzchni upraw, inaczej kwota pomocy zostanie pomniejszona o połowę. Ponadto kredyty otrzymają tylko te gospodarstwa, w których wysokość strat jest nie mniejsze niż 30 procent średniej rocznej produkcji w gospodarstwie rolnym.

Jak podał portal spożywczy.pl przyjęty program pomocy rolnikom poszkodowanym pozwoli też zwrócić się do prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o odroczenia terminu płatności składek na ubezpieczenie społeczne i rozkładanie ich na dogodne raty, a także o umarzanie w całości lub w części bieżących składek. Z kolei prezes Agencji Nieruchomości Rolnych będzie mógł odraczać, rozkładać na raty, umarzać w części lub w całości należności wobec Agencji.

Na ponowne obsianie powierzchni upraw pomocy będzie udzielała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na wniosek rolnika, który będzie musiał także złożyć oświadczenie o powierzchni upraw rolnych wymagających ponownego obsiewu. Wniosek będzie musiał być potwierdzony przez komisję powołaną przez wojewodę.

Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego podobna sytuacja wymarznięcia tak ogromnych powierzchni pól nie miała miejsca od dziesięcioleci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group