Wtorek, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 3821
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stawiają na niemiecki. Na pewno się przyda

Piątek, 1 kwietnia 2011, 13:24
Aktualizacja: Sobota, 2 kwietnia 2011, 8:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Stawiają na niemiecki. Na pewno się przyda
Fot. TEJO
Dziś w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 dwudziestu pięciu gimnazjalistów z trzecich klas przystąpiło do egzaminu pierwszego stopnia DSD (Deutsches Sprachdiplom) organizowanego w całej Europie przy wsparciu rządu Niemiec. To pierwszy stopień do – na przykład – perspektywicznej możliwości podjęcia studiów w Niemczech.

Jeleniogórski ZSO nr 1 jest jedyną szkołą w mieście i regionie, która zgłosiła chęć udziału w tej formie sprawdzenia znajomości języka wśród uczniów. 28 marca odbył się egzamin pisemny, dziś była część ustna. – Ten poziom egzaminu daje uczniom możliwość przystąpienia do dalszych etapów, z których ten na poziomie liceum umożliwia podjęcia studiów na uniwersytetach głównie w Niemczech, lecz także w Austrii – mówi Dorothea Burdzik, koordynator niemieckiego programu rządowego na południową Polskę.

Na czym polegał dzisiejszy egzamin? Były pytania dotyczące spraw codziennych, a także prezentacja, którą uczeń przygotował wcześniej. Trzeba było ją przedstawić komisji, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące zasygnalizowanego materiału. W sumie – każdy z gimnazjalistów spędził w Sali około kwadransa. Sprawdzano głównie sprawność komunikacyjną i poprawność językową.

– Bardzo się cieszę, że moi uczniowie (25 osób w sumie) po raz pierwszy przystępują do tego egzaminu. Długo się do tego przygotowywaliśmy. Trzymam za wszystkich kciuki. Mam nadzieję, że pójdzie dobrze. To także okazja do pochwalenia uczniów za wkład pracy przed tym egzaminem – podkreśla Jolanta Paszowska, nauczycielka języka niemieckiego w ZSO nr 1.

Dla Wojciecha Kilana, ucznia klasy III A w gimnazjum, egzamin DSD to okazja, z której warto skorzystać. – Nie wiem jeszcze, czy przyszłość jakoś zwiążę z językiem niemieckim, ale z całą pewnością takie doświadczenie się przyda. Daje też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności – usłyszeliśmy.

Jak mówi Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1, placówka stara się utrzymać zainteresowanie młodzieży nauką niemieckiego, bo ostatnio nie jest z tym najlepiej. Wielu gimnazjalistów i licealistów kładzie nacisk głównie na angielski, a przecież Niemcy są bliżej i oferują wiele możliwości późniejszego kształcenia na poziomie uniwersyteckim.

Szkoła stawia także na rozwój poziomu nauczania niemieckiego. Póki co w „Żeromie” niemczyzna nie jest językiem wykładowym (angielski jest – dla chemii i biologii), ale w mowie Goethego są prowadzone konwersatoria dotyczące spraw regionalnych w Polsce i Niemczech. – Egzamin DSD poziom 1 to rozszerzenie oferty. Wynik tego egzaminu i dyplom B1 i C1 daje możliwość podjęcia nauki w kolegiach i uniwersytetach w kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Jest prawdopodobne, że ZSO nr 1 od przyszłego roku szkolnego poszerzy swoją ofertę o kurs języka czeskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group