Sobota, 20 sierpnia
Imieniny: Bernarda, Sobiesława
Czytających: 3335
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Start sezonu artystycznego

Sobota, 22 września 2018, 7:35
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 września 2018, 7:27
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Start sezonu artystycznego
Fot. Przemek Kaczałko
W piątkowy wieczór (21.09) w sali im. Stefana Strahla oficjalnie zainaugurowano 55. sezon artystyczny w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Dla melomanów wystąpiła orkiestra symfoniczna pod batutą Szymona Makowskiego, a solistką na fortepianie była Olga Zado z Ukrainy.
- Jest to oficjalna inauguracja 55. sezonu artystycznego, ponieważ de facto nasz poprzedni sezon skończyliśmy niespełna tydzień temu w Operze Lwowskiej - powiedział na wstępie Tomasz Janczak, dyrektor Filharmonii Dolnośląskiej prezentując po chwili dane dotyczące ubiegłego sezonu.

Było to 41 koncertów symfonicznych, w tym 12 poza siedzibą instytucji. 36 koncertów kameralnych, ponad 1200 audycji, koncertów dla dzieci i młodzieży. Do współpracy zaproszono gościnnie 17 dyrygentów, w tym kilku spoza Polski, a także kilkudziesięciu solistów. Zaśpiewało również kilka chórów, a najważniejszą liczbą było 111 tysięcy słuchaczy w minionym sezonie.

- Ta liczba wskazuje, jak ważną i potrzebną instytucją jesteśmy w Jeleniej Górze i w naszym regionie - podkreślił dyrektor przytaczając też zmiany w zakresie loga, strony internetowej czy ulicznych "totemów".

Jak zapewnia dyrektor, 55. sezon będzie równie ciekawy i na najwyższym poziomie artystycznym. Piątkowy koncert był też ostatnim w wykonaniu dwóch artystek z orkiestry symfonicznej, którym oficjalnie podziękowano za lata współpracy.

W programie koncertu inauguracyjnego znalazły się następujące dzieła: Karol Szymanowski – Uwertura koncertowa op. 12, Ludomir Różycki – I Koncert fortepianowy g-moll op. 43 oraz Johannes Brahms – II Symfonia D-dur op. 73.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
6%
Złości
3
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group