Sobota, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 5166
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Start programu usuwania azbestu

Wiadomości: Region
Wtorek, 31 marca 2020, 15:01
Aktualizacja: Środa, 1 kwietnia 2020, 8:52
Autor: KED
Fot. WFOŚiGW
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu rozpoczął wczoraj (30.03) konkursowy nabór wniosków związanych z usuwaniem azbestu.

Celem programu jest: usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest; minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju oraz likwidacja szkodliwego oddziaływania tego odpadu na środowisko. Gminy, które będą brały udział w konkursie WFOŚiGW we Wrocławiu zorganizują nabory dla mieszkańców zainteresowanych usuwaniem i utylizacją azbestu.

W naszym regionie zgodnie z danymi z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla województwa dolnośląskiego w 2016 roku – było około 138 tys. ton wyrobów azbestowych. W ubiegłym roku do akcji jego usuwania przystąpiło 87 samorządów, które łącznie zawnioskowały o dotacje w kwocie około 2,4 mln złotych. Z dachów i budynków usunięto ponad 3,2 tys. ton rakotwórczego azbestu. Te pieniądze pozwoliły na bezpieczny demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwiane lub zabezpieczenie odpadów zawierających azbest .

Azbest był niegdyś popularnym materiałem używanym do budowy dachów czy ocieplenia budynków. Badania naukowe wykazały jednak, że włókna azbestowe to podstępny przeciwnik dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Niewidoczne, mikroskopijne włókna wdychane z powietrzem gromadzą się w organizmie i nie są z niego wydalane. Mogą powodować m.in. choroby opłucnej lub osierdzia, nowotwory złośliwe: raka płuc, raka oskrzeli, międzybłonniaka opłucnej lub otrzewnej i przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli oraz azbestozę czyli zwłóknienie tkanki płucnej. Te groźne choroby mogą ujawnić się dopiero po kilkudziesięciu latach od zetknięcia z pylącym azbestem. Specjaliści uspokajają - Nieuszkodzone azbestowe płyty na dachach lub użyte do ocieplania budynków nie są szkodliwe dla zdrowia. Groźne stają się dopiero po ich uszkodzeniu lub próbach niefachowego demontażu bez odpowiednich zabezpieczeń. Warto jednak pamiętać, że azbest po około 30 latach od czasu jego zamontowania na budynku zaczyna ulegać erozji, podczas której może wydzielać się szkodliwy pył. Eksperci przestrzegają właścicieli budynków, do budowy których użyto azbest przed próbami samodzielnego usuwania tego materiału. To zadanie należy powierzyć specjalistycznym firmom, które w bezpieczny sposób zdemontują i przewiozą odpady na składowiska. Pracownicy tych firm w trakcie pracy są ubrani w szczelne kombinezony i maski. Płyty azbestowe podczas demontażu są polewane wodą, aby zapobiec pyleniu. Niedopuszczalne jest ich łamanie i cięcie czy zrzucanie z dachów.

Twoja reakcja na artykuł?

1
17%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
83%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~500 plus 31-03-2020 15:43
A wymieniom mi wieźbe dachom za darmo? Elewacja też stara - trza wymienić, jak tego nie zrobiom za darmo to mi się nie oplaca.
~... 31-03-2020 22:26
do: ~500 plus (15:43)
,,tomi siem'' powinieneś napisać, peowski gumofilcu
~kościelny 31-03-2020 22:51
Dachy budynków nigdy nie były pokryte azbestem,ewentualnie eternitem zawierającym azbest i wiążącym go w jedną dużą płytę,w przypadku eternitu. Ta cała akcja wymiany eternitowych płyt dachowych to jest zwykła ściema.Przecież od lat 60 azbest był powszechnie stosowany w budownictwie jako dodatek do betonu. Azbest był też dodawany do betonu z którego powstawały elementy budynków prefabrykowanych,z których zbudowane jest dzisiaj praktycznie całe Zabobrze,czy bloki na tym osiedlu też będą utylizowane??
~HZjt 2-04-2020 9:29
Niektórzy radzą sobie sami i wyrzucają azbest gdzie popadnie,pięć worków azbestu leży w rowie w Jeżowie Sudeckim na ul Sportowej droga prowadząca przez pola do Siedlęcina.Ktoś miał pomalowany dach na zielono,należałoby się temu przyjrzeć i ustalić kto taki dach miał i kazać to uprzątnąć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group