Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 5909
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stare miasto do rewitalizacji. Na razie tylko w planach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 23 listopada 2010, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: Angela
Fot. TEJO
W styczniu 2011 roku miasto we współpracy z niemieckim partnerem chce złożyć wniosek o unijne dofinansowanie na planistyczne opracowanie rewitalizacji jeleniogórskiej starówki. Będzie dotyczyło remontów wielu budynków centrum miasta, jak i uliczek i podwórek. Szacuje się, że na wykonanie takiego planu potrzebne jest około milion zł.

Obecnie Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta w Jeleniej Górze poszukuje niemieckiego partnera i przygotowuje wniosek, który ma zostać złożony w styczniu 2011 roku. Zdobycie unijnych pieniędzy pozwoliłoby na przygotowanie opracowania planistycznego do rewitalizacji starego miasta.

– Planem objęte zostanie wiele starych obiektów, ulic i podwórek. Chodzi nam przede wszystkim o Aleję Wojska Polskiego, ulice Długą, Krótką, Mickiewicza, Norwida, Słowackiego i inne. Być może koncepcja zostanie rozszerzona do ul. Złotniczej czy Drzymały. Projekt umożliwia też przygotowanie opracowania dotyczącego zagospodarowania przestrzeni publicznej czyli uliczek, które byłyby w przyszłości remontowane w nowoczesnym stylu pod turystykę oraz podwórek – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich magistratu.

Przygotowanie takiego opracowania planistycznego umożliwiłoby kolejny etap działania – realizację przedsięwzięcia. Miasto w zamyśle na rewitalizację zaniedbanych budynków i ulic w partnerstwie publiczno-prywatnym. W ramach tego zadania Jelenia Góra mogłaby skorzystać z inicjatywy Jessica, którą uruchomiła Komisja Europejska wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Rozwoju Rady Europy.

Jessica umożliwia finansowanie projektów dotyczących odnowy i rozwoju obszarów miejskich wykorzystując kombinacje dotacji i kredytów lub dotacji połączonych z innymi instrumentami finansowymi. W przypadku Jeleniej Góry miasto pozyskując te pieniądze w ramach kredytów udzielałoby preferencyjnych pożyczek wspólnotom, które mogłyby remontować swoje obiekty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~lolo79a 23-11-2010 9:13
No nareszcie, chyba ktoś zrozumiał że do remontu starych budynków należy dopłacić, mimo że mieszkają w nich właściciele. Ciekawe czy jest dokładny plan o które kamienice chodzi, pewnie w pierwszej kolejności te ZGL-owskie. Poczekamy, zobaczymy. Choc mam pewne obawy, co do realizacji, bo poprzednie plany rewitalizacji Al. Woj.Polskiego nowa ekipa miasta odrzucila, a mamy wybory.
~acha 23-11-2010 9:17
to teraz rozumiem dlaczego wycieli deby ze slowackiego,, aby bylo widac jak zniszczone sa budynki, drzewa zaslanialy brud nedze i niekompetencje zgl
~... 23-11-2010 9:28
@lolo79a! To mają być pieniadze na prace planistyczne i projektowe, a nie na finansowanie remontów! Tak wynika z tekstu. A miasto juz dopłaciło dając 99 % bonifikaty przy sprzedaży.
~x 23-11-2010 9:35
lolo79a nikt niczego nie odrzucał, bo nie było czego odrzucać. Poprzedni projekt został zakończony i sprowadzał się do kilku spotkań z mieszkańcami, bodaj dwóch konferencji, kilku mądrych opracowań i masie medialnego huku. Żeby głupio nie wyglądało, obiecano, że z tego co pozostało, po tej radosnej wyżerce kilkunastu "pracujących" nad tym projektem, będzie wyremontowany plac zabaw na przeciwko pogotowia, ale widać niewiele już zostało.
~Sprej 23-11-2010 10:11
To, co zostało już wyremontowane jest niszczone przez paru gówniarzy sprejem. Przykładem jest wyremontowany budynek hotelu Europa. Gdybyśmy mieli dobrze zorganizowaną i efektywną Policję, nie mówiąc już o rozlazłej Straży Miejskiej wygląd naszego miasta byłby lepszy a smarkateria ze sprejem wyłapana. Tylko trzeba chcieć!
~czytelnik2 23-11-2010 10:41
Jakoś dziwnym trafem wszelkie ruchy w centrum sa robione przed i w trakcie wyborów dla mnie to przebudzenie przedwyborcze. Ciekawe kto się pochwali rozpoczęciem prac węzła Grabary którego plan ma prawie 40 lat. ..
~diabelek 23-11-2010 11:17
frak dobrze lezy dopiero w III pokoleniu ... jak widac po gdyni czy wrocławiu ... dlaczego wybrali dutkiewicza? "...bo mieszkańcy widza, że wrocław dynamicznie sie rozwija..." o gdyni juz nie wspomne ...
~Wróg bezsiln 23-11-2010 11:54
Czyli niemiaszki będą rewitalizowac u siebie i dla siebie głupie Poloki!
~ 23-11-2010 12:11
Bezsilnym czyni cię przede wszystkim twoja głupota, "Poloku"...
~Obywatel 23-11-2010 12:42
No jak wyremontują budynki na Norwida i dadzą nową elewacje to będę się tylko cieszył.
~doopa 23-11-2010 12:43
głupi był pomysł z przeniesieniem Strażników Miejskich w grono policji! straz miejska musi istnieć. byle straż miejska zajmowała sie miastem, wkraczanie strażników w kompetencje policji nie ma sensu. fakt, policja ma łatwiej, ale problemy miasta pozostaja nierozwiazane, gdy strażnicy bawia sie w policjantów. Zapraszam Strażników Miejskich na ulice Zieloną do Cieplic, a także np. ul Teczowa-Pogodna 15-17 gdzie rosnie kupa śmieci. a straz miejska na to NIC. i nic dziwnego, że mieszkańcy ich później nie szanują. skoro blokade założyć potrafią, a brudno jest, jak było. bo nie chce się np poszukac własciciela posesji ...
~diabelek 23-11-2010 12:47
... zdjęcie w artykule wspaniale obrazuje kontrast miedzy substancja miejska, a prywatnymi kamienicami ... inna sprawa, ze wydział architektury nie moze wyegzekwowac od prywatnych włascicieli dbałości o elewacje w prywatnych obiektach ... a niestety, posiadanie nieruchomości w "centrum" czy dzielnicach zabytkowych, zobowiazuje ... a przynajmniej zobowiazywac powinno ...
~diabelek 23-11-2010 12:52
!!! faktycznie, też chętnie zobaczyłbym strażników miejskich np na placu pomiędzy Wolnosci i Zieloną. stare kanapy, worki smieci, gałęzie, opony iinne dobra walaja się tam w znacznych ilosciach ... i to ma byc uzdrowisko? No zapraszam wiec straz miejska w te rejony !!! bo poza sporadycznymi i lakonicznymi "reakcjami" to jakos panów ten rejon obsługujących nie widac ... a pare złotych z "mandatów" by do kasy wpłyneło ... i byłoby czyściej ...
~bb 23-11-2010 13:12
czsami widze straznikow na slowackiego jak ida i .........sobie rozmawiaja, nie patrza po bokach bo lepiej nie widziec , bo po co potem trzeba napisac raport , a tak nie widzieli to i pisac nie musza
~diabelek 23-11-2010 13:25
Właśnie !!! więc trzeba sie nauczyć, albo nawyk sobie wyrobić! tu płot sie wali, tam smieci kupa, tu z...ły kot, tu gałąź wisi ... po to mamy straż miejską! mnie juz chyba za telefony znienawidzili, a na zgłoszenie zareagowac muszą !!! dziura w chodniku, w drodze, cokolwiek, co zagraza bezpieczeństwu? Telefon do Straży Miejskiej i dzwonimy, dzwonimy, dzwonimy ... Zaraz skończy sie grzanie tyłka na monitoringu czy w kantynie !!! i jak ładnie w miescie bedzie ... a i czasu na zakładanie blokad (z nudów) tez będzie mniej ... same korzyści ...
Piipi Jelonkowa 23-11-2010 14:33
..do - [~Diabelek] .. *psss .. nie mów o Wrocławiu ! .. bo przybędzie nam ..*krasnali!
~napewno 23-11-2010 15:17
Ludzie wy najpierw złóżcie wniosek, potem go zrealizujcie a następnie piszcie o nim. \to i tak ze 3 kadencje minie, a to co podajecie jest chore.
~/// 23-11-2010 15:27
ja podaje tylko zdrowe ... pasztet wyborowy --- towar, który się szybko zwraca ...
~grr 24-11-2010 0:54
milion zlotych??? przeciez tyle kosztuje remont jednej zabytkowej kamienicy przy wojska polskiego...
~co ? 24-11-2010 20:07
Przeciez tam jest napisane, ze KOSZT PLANU to okolo 1 milion zlotych... a nie samej rewitalizacjii

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group