Poniedziałek, 14 czerwca
Imieniny: Elizy, Michała
Czytających: 6388
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stare miasto do rewitalizacji. Na razie tylko w planach

Wtorek, 23 listopada 2010, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Stare miasto do rewitalizacji. Na razie tylko w planach
Fot. TEJO
W styczniu 2011 roku miasto we współpracy z niemieckim partnerem chce złożyć wniosek o unijne dofinansowanie na planistyczne opracowanie rewitalizacji jeleniogórskiej starówki. Będzie dotyczyło remontów wielu budynków centrum miasta, jak i uliczek i podwórek. Szacuje się, że na wykonanie takiego planu potrzebne jest około milion zł.

Obecnie Wydział Funduszy Europejskich Urzędu Miasta w Jeleniej Górze poszukuje niemieckiego partnera i przygotowuje wniosek, który ma zostać złożony w styczniu 2011 roku. Zdobycie unijnych pieniędzy pozwoliłoby na przygotowanie opracowania planistycznego do rewitalizacji starego miasta.

– Planem objęte zostanie wiele starych obiektów, ulic i podwórek. Chodzi nam przede wszystkim o Aleję Wojska Polskiego, ulice Długą, Krótką, Mickiewicza, Norwida, Słowackiego i inne. Być może koncepcja zostanie rozszerzona do ul. Złotniczej czy Drzymały. Projekt umożliwia też przygotowanie opracowania dotyczącego zagospodarowania przestrzeni publicznej czyli uliczek, które byłyby w przyszłości remontowane w nowoczesnym stylu pod turystykę oraz podwórek – mówi Jadwiga Osińska, naczelnik wydziału funduszy europejskich magistratu.

Przygotowanie takiego opracowania planistycznego umożliwiłoby kolejny etap działania – realizację przedsięwzięcia. Miasto w zamyśle na rewitalizację zaniedbanych budynków i ulic w partnerstwie publiczno-prywatnym. W ramach tego zadania Jelenia Góra mogłaby skorzystać z inicjatywy Jessica, którą uruchomiła Komisja Europejska wspólnie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Rozwoju Rady Europy.

Jessica umożliwia finansowanie projektów dotyczących odnowy i rozwoju obszarów miejskich wykorzystując kombinacje dotacji i kredytów lub dotacji połączonych z innymi instrumentami finansowymi. W przypadku Jeleniej Góry miasto pozyskując te pieniądze w ramach kredytów udzielałoby preferencyjnych pożyczek wspólnotom, które mogłyby remontować swoje obiekty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group