Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5478
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Stara Kamienica doceniona przez Euroregion Nysa

Niedziela, 22 grudnia 2013, 8:23
Aktualizacja: 8:26
Autor: Mea
Region: Stara Kamienica doceniona przez Euroregion Nysa
Fot. Archiwum Gminy
W Waltersdorf (Góry Żytawskie) odbyła się uroczystość wręczania dorocznych nagród Euroregionu Nysa. Gmina Stara Kamienica wraz z czeskim partnerem Jizerky Pro Vas o.p.s. zdobyły pierwsze miejsce w kategorii "Rozwój wspólnego regionu urlopowego".

Nagrodę odebrali Katerina Preusslerova i Stanislav Pelc z Jizerky oraz wójt Starej Kamienicy Wojciech Poczynek. – Cieszymy się bardzo z wyróżnienia, tym bardziej, że współpraca z czeskimi partnerami prężnie się rozwija i nasi mieszkańcy chętnie współpracują z Czechami – zaznaczył Wojciech Poczynek, wójt Starej Kamienicy.

Nagroda została przyznana za realizację dwóch wspólnych projektów, dofinansowanych przez Euroregion Nysa. - Pierwszy projekt pt. „Park leśny na polanie słonecznej polegał na utworzeniu parku leśnego z pięknymi, drewnianymi rzeźbami. Prace te zostały wykonane podczas pleneru rzeźbiarskiego, gdzie reprezentowałem Starą Kamienicę i wykonałem oryginalną ławkę. Ponadto dzieci ze starej kamienicy przyjechały do małej osady Prichowice koło Jizerky i posadziły tam świerki. Z kolei w jednym z naszych sołectw, w Kopańcu, dzieci czeskie posadziły lipę – mówił Adam Spolnik, kierownik do spraw kultury i promocji.

- Drugi projekt nosił nazwę „Odbudowa kapliczki Św. Gotharda – kulturalne dziedzictwo”, który polegał na odbudowie tej kapliczki znajdującej się niedaleko Prichowic. Specjalnie do niej wykonałem drewnianą rzeźbę Św. Gotharda – dodał.

Już planowany jest kolejny projekt, tym razem dotyczący „Miejsc tradycji”, polegający na sieciowym oznakowaniu atrakcji rzemieślniczych. Planowane jest ustawienie tablic-witaczy, w miejscowościach gminy Stara Kamienica oraz informacji o rzemieślnikach tu tworzących np. o Pracowni Witraży w Antonowie, czy też Galerii Wysoki Kamień w Kopańcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group