Środa, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 7135
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stanowisko straży miejskiej w sprawie parkowania przy ul. Jasnej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 5 lutego 2013, 12:54
Aktualizacja: 13:24
Autor: SM
Fot. SM
W związku pojawieniem się w mediach informacji o nieprawidłowym parkowaniu przy ulicy Grodzkiej – Jasnej Straż Miejska w Jeleniej Górze przedstawia swoje stanowisko, które publikujemy poniżej.

Chodzi m.in. o artykuł na portalu Jelonka.com (Kierowcy blokują ulicę Jasną parkując wbrew prawu), w którym czytamy:

"(...) Codziennie ulica Jasna w Jeleniej Górze przy placówce City Banku zablokowana jest przez parkujące samochody - mówi Wojciech Drajewicz z Jeleniej Góry. - Kierowcy wyjeżdżający z Placu Ratuszowego i wjeżdżający tam nie mogą się minąć. Kłócą się i wygrażają sobie wzajemnie, manewrują po kilka minut, by przejechać. Prawie dochodzi tam do rękoczynów. W tym miejscu powinien być znak zakazu postoju - dodaje nasz Czytelnik. Służby drogowe tłumaczą, że znak już tam stoi, ale niewielu zna jego znaczenie (...)"
i dalej:
"(...) Potrzebny jest w tej sprawie ukłon w stronę straży miejskiej, by przez kilka dni z rzędu legitymowała osoby, które nie stosują się do znaku (...)", "(...) Jak poinformował nas Czytelnik osobiście zgłosi sprawę strażnikom. Teraz pozostaje już więc czekać na efekty (...)".

Straż Miejska sprawę zna. W zeszłym roku podjęliśmy w tym miejscu ponad 170 interwencji nie licząc informacji przekazanych kierowcom o zakazie parkowania w tym miejscu. Zakładaliśmy tam blokady a pojazdy powodujące zagrożenie w ruchu drogowym były odholowywane.

Niestety, działania nasze odbiły się negatywnym echem wśród zmotoryzowanych. Kierowcy tłumaczyli, że nie mają gdzie parkować. Twierdzili, że jesteśmy nadgorliwi, nie zajmujemy się niczym innym tylko parkującymi pojazdami lub że parkują w tym miejscu tylko na chwilę. Dodatkowo tłumaczyli że pod znakiem D-40 umieszczona jest tabliczka „Dopuszcza się zatrzymanie na czas wykonania zaopatrzenia".

Zwróciliśmy się z prośbą do zarządcy drogi o zaopiniowanie oznakowania w zakresie w/w sformułowania. Nadmienić należy jednak, że zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym zatrzymanie nie powinno trwać dłużej niż jedną minutę co w praktyce uniemożliwia dokonanie zaopatrzenia dostawcy towarów zgodnie z intencją zatwierdzającego oznakowanie.

To nie znaczy, że zaprzestaliśmy działań w tym miejscu. Patrole z rejonu centrum interweniują tam codziennie. Najgorzej jest w piątki kiedy wielu mieszkańców przyjeżdża do siłowni i fitness. Niestety nie parkują na okolicznych parkingach tylko popełniają wykroczenia parkując w miejscach zabronionych.

Po raz kolejny informujemy:

Zgodnie z art. 2 ustawy z 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in;

- prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
- możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
- prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
- zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

Z powyższego zapisu wynika, że w przypadku braku wyznaczonych miejsc do postoju pojazdów, parkowanie w strefie zamieszkania jest niedopuszczalne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~polowar 5-02-2013 14:50
Cwaniaczki, którym nie chce się przejść pięćdziesięciu metrów, albo żal 2 zeta na płatny parking. Tępić!
~pieszy 5-02-2013 15:18
Gonić tych co chcą wszędzie samochodem. Na wieś krowy na pastwisko wyprowadzać a nie turystów spalinami odganiać!!! A straż i Policja powinna częściej w tym miejscu działać.
~pytanie do s 5-02-2013 15:48
Szanowni Panowie Strażnicy. Na którym kole pojazdu może zostać założone urządzenie blokujęce koło (potocznie: blokada)? Czyżby w np. Ostrowie Świętokrzyskim były jakieś dodatkowe przepisy dotyczące SM? http://www.strazmiejska.ostrowwlkp.pl/podstrony/blokada.html Jak widać na zdjęciu z naszej kochanej Jeleniej Góry blokadę można zakładać na tylną oś pojazdu...
~eeeeee!!!!!! 5-02-2013 16:07
nie ... niektórzy stają na 2 minuty do bankomatu i miejska sie czepia:) smiechu warte....miejska , czy policja :) wezcie koło i ... w czoło hehe:)
~Baca 5-02-2013 17:29
Brachu -eeee- literkę B zjadłeś dlatego zabierasz głos. Przecież tam nie można stawć bo zaraz robią sie korki!!!Nóżek juz sobie więcej nie zetrzesz, jak przejdziesz te kilkadziesiąt metrów od parkingu...
~danka1 5-02-2013 18:22
Te pieszy- krowy na pastwisko trzeba umieć wyprowadzić, nie być ponadto leniwym a tu widać,że to wy mieszczuchy jesteście leniwi- nawet do sklepu byście autem wjechali jeśli by tylko można było :))
~brawa 5-02-2013 18:36
I brawa dla Straży za słuszne działania. Niestey dzis mało kto wie co oznacza znak strefa zamieszkania a częśc udaje głupszych niż sa i dobrze , będa karani. Wdzięczni bylibysmy my mieszkańcy Strażnikom za respektowanie takich przepisów wobec reszty asów przestworzy , którzy po ul 1-go Maja gnaja duuuużo szybciej niż 20 km/h.Rano strach do pracy iść. pozdrawiamy Straż Miejską.
~poi 5-02-2013 18:36
Skoro parkujące samochody blokują przejazd, to dlaczego się je unieruchomia, za pomocą blokad? przecież udrożnieniu przejazdu to nie sprzyja, wręcz wydłuża czas nieprzejezdności.
~hallo 5-02-2013 18:56
Co on sie wypowiadaja sie o ruchu drogowym jak nie mają pokecia o tym oni stwrzeni sa do zakładania blokad zlikwidowac tą opcje kto jest za tym niech się wpisuje
~mz 5-02-2013 19:09
uwaga, może ktoś coś wie o niedzielnej porannej stłuczce na ul demokratów w SZklarskiej? w każdym razie babka uciekła, na 99% nowym granatowym fordem mondeo lub focus, o rejestracji WI miałą niezłą wyrwę z prawej strony z przodu.... może ktoś ją widział w tych okolicach?
~ford 5-02-2013 20:01
Z tego co się orientuje to plac Ratuszowy jest ograniczony ruchem. a tylko du..i z ratusza się tam poruszają.A może by tak SM zainteresowała się całą kupą aut które parkują pod Ratuszem. Cz te ... nie mogą przejść z parkingu do pracy ,tak jak ludzie normalnie zatrudnieni.Ale SM tam nie pójdzie ze strachu bo to był koniec jego pracy.Tylko nękanie zwykłych kierowców.Nie popieram parkowania byle gdzie, ale trzeba zaczynać od siebie.Jestem za likwidacją SM Policja by to zrobiła lepiej bo nie jest zależna od nierobów z naszego Urzędu.JG
~eeeeeeeee 5-02-2013 20:40
Baca stanołem na boku co 2 auta by kolo siebie przejechały i pan ze straży miejskiej każe mi na parking jechadż ,i płacić ze na 2 min poszłem do bankomatu 3 metry od auta....śmiechy takie coś tylko w polsce i w jeleniej buahaha.....
~deiiiiisssii 5-02-2013 20:43
zlikwidować miejśką bezie spokój:D
rymcycymcy 5-02-2013 22:37
Strażo Miejska ! :) Tak na całkiem serio, to jestem całkiem wdzięczny, że w tym mieście nie ma dzikiej gonitwy za kierowcami. Macie pilnować porządku, a nie być myśliwymi polującymi na mandatowanie za wszelką cenę i w każdych okolicznościach ...i tak właśnie postępujecie ...i jest OK ! :) Nigdy nie dostałem mandatu za chwilę przy wyładunku, pod bankomatem, przy drobnych i uzasadnionych naruszeniach i przekroczeniach :) Nie dajcie się wpuścić w maliny jakiemuś nawidzonemu misją porządkowania ruchu drogowego ! Uliczki w ścisłym centrum mają swoją specyfikę ..jak gość nie daje rady, to wio pod Tesco ! :)
~**chipo 5-02-2013 23:23
@ ~eeeeeeeee do 1 minuty jest tylko zatrzymanie pojazdu, więc można spokojnie się zatrzymać i wybrać kasę z bankomatu.
~HaHa 6-02-2013 7:24
SM powinna od razu odholowywać źle zaparkowane wraki...
~do HaHa 6-02-2013 7:53
sam jesteś źle zaparkowany wrak...
~lknsehnjse83 6-02-2013 8:57
Gupi kierowcy i gupi piesi... Miasto powinno być puste i byłby święty spokój...
~Tchórze 6-02-2013 10:34
Dlaczego Policja i Straż Miejska nie pilnuje porządku na ulicy 1 Maja przy byłym kościele garnizonowym? Chamstwo przyjeżdżających na msze jest nie do zniesienia. Blokuja część ulicy i dodatkowo wjeżdżają na teren poniemieckiego cmentarza parkując tuż przy wejściu do koscioła. Jest to niebywała obelga wobec zmarłych. Obrzydliwy jest także strach Policji przed interwencją. Czyżby na Policji pracowali sami tchórze?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group