• Piątek, 6 grudnia 2019
  • Godz. 16:02
  • Imieniny: Emiliana, Mikołaja, Jaremy
  • Czytających: 8445
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Stanisław Mazuś. W obronie piękna – od dzisiaj w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 17 stycznia 2014, 7:40
Aktualizacja: 7:42
Autor: BWA
Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze zaprasza na tę wystawę wszystkich miłośników sztuki pojmowanej tradycyjnie. Szczególnie tych, którzy cenią klasyczne tematy malarskie, jak pejzaż i portret, poszukują utrwalonych w kulturze wartości, takich jak dobro i piękno. Te wątki pokazuje wystawa pt. „W obronie piękna”. Wernisaż: 17 stycznia o godz. 17:00.

Stanisław Mazuś (ur. w1940 r.) studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od roku 1967 bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych wystawach, konkursach oraz plenerach. Jego prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, między innymi w Galerii Uffizi we Florencji, Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, Muzeum Śląskim i BWA w Katowicach, klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze. Mazuś jest laureatem wielu znaczących nagród, m.in. wyróżnienia w konkursie „Bielska Jesień” w 1979 r., Nagrody Wojewódzkiej za wybitny dorobek twórczy w dziedzinie malarstwa (Katowice, 1986 r.) oraz Nagrody Prezydenta Miasta Tychy za całokształt działalności kulturalnej (2004 r.).

Stanisław Mazuś w manifeście "W obronie piękna" pisze: „W obliczu unicestwiania twórczych myśli i dorobku nagromadzonego przez tysiąclecia, pragnę nie dopuścić do całkowitego wyniszczenia w umysłach i sercach ludzkich wartości jaką jest wrażliwość na Piękno i problemy egzystencjalne. (…) Do obrony Piękna używam jak najprostszych środków: farby i pędzla. Jest to broń wypróbowana przez wieki i po dziś dzień sprawdza się najskuteczniej. Przeróżne, czasem szokujące eksperymenty techniczne i formalne muszą ustąpić miejsca tradycyjnym technikom. Staram się w sposób prosty i czytelny z odrobiną metafory i symboliki, przekazać odbiorcom wieloznaczność myśli, pobudzając do refleksji z prowokacją do wielokrotnego obcowania z obrazami, które emanują pozytywną energią. Odwracam się od modnych obecnie działań ukierunkowanych na szokowanie skandalem, demolowanie zastanych wartości, niszczenie autorytetów oraz kreowanie antysztuki jako najwyższego kunsztu XXI wieku.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 17-01-2014 11:41
Jak jakiś news kulturalny jest i cos by można na poziomie napisać, wykazać się znajomością czegoś - to kude nie ma chętnych.
~............ 17-01-2014 16:11
Szacunek dla autora ,który uprawia sztukę wymagającą kunsztu artystycznego i kreatywności twórczej. W naszym BWA to rzadkość. Czy wreszcie BWA i wystawiający tam "artyści" przestaną robić nam "pranie mózgów" .......myślę ,że nie bo artystów ,którym chce się poświęcić trochę swojego życia na prace jest mało.........nie starczy ich......łatwiej o sztukologię i inne "cyrki".......
~artysta 17-01-2014 18:13
Słowa pana Mazusia brzmią jak kiczowata autoreklama. Raczej nie zachęca do percepcji. Sorry, ale jeśli w ten sposób zachwala swoje dzieła "wybitny" artysta, to znaczy to, że wcale nie jest taki wybitny. Piękno sztuki tkwi w przekazie, a nie formie, panie Mazuś, a pańskie słowa to tylko tanie, demagogiczne hasełka. Dzisiaj modne jest wszelakie "alter", mimo że przeważnie nie skrywa się za tym żadna głębsza myśl.
~@artysta 19-01-2014 0:35
Trafnie i mądrze powiedziane, 100% racji. Pozdrawiam :)
~alekduda 3-07-2014 16:59
Proponuję szybki konkurs (quiz) na temat: "Ilu polskich, żyjących malarzy ma w swoich zbiorach galeria Ufizzi we Florencji." Osobnym tematem jest po prostu uroda obrazów, ale o gustach się nie dyskutuje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group