Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 2481
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Środek do odstraszania dzików zaszkodził pszczołom

Niedziela, 17 grudnia 2017, 8:10
Autor: WAC
Wyjaśniła się sprawa przyczyn wyginięcia rodzin pszczelich z pięciu pasiek w Zachełmiu. Jak podejrzewali pszczelarze, odpowiedzialny za nie jest środek odstraszający dziki stosowany do ochrony upraw.

Pszczoły wyginęły ogółem w 100 - 120 ulach. Właściciele pasiek od początku jako czynnik, który miał być odpowiedzialny za padanie owadów, gdyż miał powodować u nich utratę orientacji przez co nie potrafiły one wrócić do ula, wskazywali środek odstraszający dziki.

Ich podejrzenia potwierdził kierownik Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Państwowego Zakładu Higieny prof. dr hab. Jan Krzysztof Ludwicki. W opinii - zaleceniu, która trafiła do jednego z pokrzywdzonych pszczelarzy naukowiec stwierdził, że preparat imitujący zapach ludzkiego potu, ze względu na znaczną zawartość soli, może być atrakcyjny dla pszczoły miodnej i powoduje, że w czasie oblotu owady podążają do jego źródła. Kiedy osiągną źródło zapachu czyli szmatki na palikach nasączone specyfikiem, wysokie stężenie jego składników w powietrzu powoduje zaburzenia orientacji u pszczół, które nie mogą trafić z powrotem do ula. To skutkuje znacznymi, niekiedy 100-procentowymi stratami w pasiekach. W związku z tym zaleca się, aby w/w preparat stosować w ochronie upraw rolniczych położonych w odległości nie mniejszej niż 3 kilometry od najbliższej pasieki.

Czy oznacza to, że preparat powinien być wycofany z obrotu w naszym kraju? - Atest na ten preparat został wydany po raz pierwszy w 2013 roku i od tego czasu nie było ani jednego zgłoszenia o jego wpływie na pszczoły z wyjątkiem sytuacji opisanej przez pszczelarza z Zachełmia – wyjaśnia prof. J.K. Ludwicki. - Preparat ten jest stosowany do odstraszania zwierząt w wielu krajach Europy i nie stwierdzono dotychczas żadnych doniesień dotyczących wpływu tego preparatu na pszczoły. Nie można wykluczyć jednak sytuacji, że ukształtowanie terenu w pobliżu pasieki lub specyficzny mikroklimat, a być może przedawkowanie preparatu spowodowały, że nagromadzenie par tego środka spowodowało efekt opisany przez pszczelarza - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group