Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5255
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Środek do odstraszania dzików zaszkodził pszczołom

Wiadomości: Region
Niedziela, 17 grudnia 2017, 8:10
Autor: WAC
Wyjaśniła się sprawa przyczyn wyginięcia rodzin pszczelich z pięciu pasiek w Zachełmiu. Jak podejrzewali pszczelarze, odpowiedzialny za nie jest środek odstraszający dziki stosowany do ochrony upraw.

Pszczoły wyginęły ogółem w 100 - 120 ulach. Właściciele pasiek od początku jako czynnik, który miał być odpowiedzialny za padanie owadów, gdyż miał powodować u nich utratę orientacji przez co nie potrafiły one wrócić do ula, wskazywali środek odstraszający dziki.

Ich podejrzenia potwierdził kierownik Zakładu Toksykologii i Oceny Ryzyka Państwowego Zakładu Higieny prof. dr hab. Jan Krzysztof Ludwicki. W opinii - zaleceniu, która trafiła do jednego z pokrzywdzonych pszczelarzy naukowiec stwierdził, że preparat imitujący zapach ludzkiego potu, ze względu na znaczną zawartość soli, może być atrakcyjny dla pszczoły miodnej i powoduje, że w czasie oblotu owady podążają do jego źródła. Kiedy osiągną źródło zapachu czyli szmatki na palikach nasączone specyfikiem, wysokie stężenie jego składników w powietrzu powoduje zaburzenia orientacji u pszczół, które nie mogą trafić z powrotem do ula. To skutkuje znacznymi, niekiedy 100-procentowymi stratami w pasiekach. W związku z tym zaleca się, aby w/w preparat stosować w ochronie upraw rolniczych położonych w odległości nie mniejszej niż 3 kilometry od najbliższej pasieki.

Czy oznacza to, że preparat powinien być wycofany z obrotu w naszym kraju? - Atest na ten preparat został wydany po raz pierwszy w 2013 roku i od tego czasu nie było ani jednego zgłoszenia o jego wpływie na pszczoły z wyjątkiem sytuacji opisanej przez pszczelarza z Zachełmia – wyjaśnia prof. J.K. Ludwicki. - Preparat ten jest stosowany do odstraszania zwierząt w wielu krajach Europy i nie stwierdzono dotychczas żadnych doniesień dotyczących wpływu tego preparatu na pszczoły. Nie można wykluczyć jednak sytuacji, że ukształtowanie terenu w pobliżu pasieki lub specyficzny mikroklimat, a być może przedawkowanie preparatu spowodowały, że nagromadzenie par tego środka spowodowało efekt opisany przez pszczelarza - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~budda 17-12-2017 8:54
"Preparat ten jest stosowany do odstraszania zwierząt w wielu krajach Europy" Dlatego np niemiaszki chętnie zapraszają na swoje pola pasieki z polski,u nich brakuje zapylaczy bo wszystko już wytruli opryskując swoje pola syfem który miał poprawiać i chronić plony.Niestety u nas dochodzi do podobnej sytuacji,nasi "wspaniali" rolnicy leją na pola wszystko co tylko mają żeby zaoszczędzić (zarobić) kaskę i tak przez lata leją gnojowicę na pola która zatruwa wodę,opryskują pola chemikaliami sprowadzonymi z chin,w tamtym roku jeden taki chwalił mi się,że gdzieś tam kupił DDT...Pewnie będzie trzymał ten środek na półce w garażu,ogólnie to ciekawi mnie tylko dlaczego rolników nikt nie kontroluje pod względem czystości produkcji?
~ 17-12-2017 22:28
do: ~budda (8:54)
niemiaszki to nawet koty wytępili u siebie i dlatego teraz wyciągają łapska po nasze bo ich myszy i szczury masowo podjadają
~rumcajs 17-12-2017 12:00
Bo dziki to się "odstrasza" ołowiem a nie jakimiś perfumami z ddt;)
~ 17-12-2017 22:27
do: ~rumcajs (12:00)
racja, a mogła być pieczeń z dzika na obiad , a tak to nie będzie ani pieczeni ani miodu
~świadek 17-12-2017 15:11
Jakie rolnicy dziady spryskują co popadnie teraz to nawet żabek nie ma kupują w zagranicznych marketach a mówią że to ich
~Zdzich 17-12-2017 15:17
Powinni poustawiać żuli.Smród naturalny nie sztuczny. Żaden dzik nie podejdzie.Nawet mam kilku kandydatów z Czarnego : Józiu,Ci...pa,Pawełek ,Piszczałka ,Rudy,Czesiek i Maniek.
~ACHTUNG 17-12-2017 16:25
do przeprowadzenia tych badan doprowadził swoja dociekliwoscia pszczelarz z Zachełmia, lecz prezes regionalnego zwiazku pszczelarzy Patryk.W zaczyna swojego ryja pokazywac na forach i na innych portalach i mozna to fałszywie uznac za jego zasługe. Tylko ten człowiek z Zachełmia doprowadził do tych badan!!!!
~Chodowca pszczół luzem 17-12-2017 22:58
POmysł fajny , Sołtys z Zachełmia , organizował zbiórkę pieniędzy na środek odstraszający...DZIKI...miejscowi ze wśi się składali i Sołtys w dobrej wierze wypędzając , dziki, nieświadomie zamordował ...Pszczoły... teraz będzie zbiórka na ...pendzelki.... i sołtys przejmie role zapylania wszystkiego w Zachełmiu bo nic nie zakwitnie .
~Gwara wsi 18-12-2017 0:06
Straty po takich dzikach są ogromne nieraz nieodwracalne .
~ 18-12-2017 8:30
witam.w Siedlęcinie pan wylewa szambo swoje na łąkę na której nasz wspólny sąsiad wypasa krowy ten zaś oddaje mleko do mleczarni,to zlewa się do wspólnej kadzi i produkuje masło,sery,śmietanę zdrowe i smaczne z bakterią coli z kału ludzkiego,taka jest ochrona środowiska,co na to Pan Wójt.Czy kupuje mleko od tego gospodarza,podejrzewam ,że gospodarz nawet nie wie ,bo pan wylewający robi ro wieczorami lub nocą-ekologia .po obfitych deszczach to dostaje się do gruntu i skażenie wód gotowe.Panie Wójcie SPRAWDŹ KTO NIE MA SZAMBA

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group