Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 5324
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Sprzedaż i używanie fajerwerków pod lupą policji i straży miejskiej

Sobota, 29 grudnia 2012, 8:54
Aktualizacja: 8:57
Autor: 112
Jelenia Góra/region: Sprzedaż i używanie fajerwerków pod lupą policji i straży miejskiej
Fot. Archiwum
Jak co roku w okresie świąteczno–noworocznym nie brakuje amatorów chętnych do postrzelania petardami i fajerwerkami. Z takich atrakcji najczęściej korzystają nieletni, dlatego jak co roku policjanci i strażnicy miejscy prowadzą kontrole i sprawdzają czy osoby handlujące przestrzegają przepisów w zakresie obrotu materiałami i wyrobami pirotechnicznymi. Funkcjonariusze przypominają, że taka działalność wymaga zgłoszenia, a sprzedaż tych materiałów nieletnim jest przestępstwem.

- Zgodnie z przepisami osoba, która sprzedaje wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania może odpowiadać przed sądem za co grozi jej kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2 – ostrzega podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Przypomina również, że dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa dolnośląskiego na początku grudnia br. wojewoda wydał zakaz używaniu materiałów i wyrobów pirotechnicznych, który obowiązuje do 10 lutego 2013 roku.
- W tym okresie szczególną uwagę policjanci zwracają na osoby, które sprzedają fajerwerki nieletnim, ale również zwrócą uwagę na przestrzeganie innych przepisów – informuje podinsp. Edyta Bagrowska. Ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi (art. 37) mówi, że kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, a na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przypomnijmy, że dystrybucja materiałów pirotechnicznych obwarowana jest też innymi przepisami prawa. Działalność gospodarcza w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi, wyłączonymi spod koncesjonowania może być prowadzona na podstawie "Wpisu do rejestru przedsiębiorstw" lub w przypadku osób fizycznych - wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzenie tego typu działalności handlowej bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem – dodaje Edyta Bagrowska.
Ze słonymi konsekwencjami muszą się również liczyć osoby, które nieostrożnie obchodzą się z materiałami pirotechnicznymi. Poza utratą zdrowia takie zachowanie zagrożone jest bowiem karą aresztu, grzywny lub nagany.
- W drastycznych przypadkach, kiedy zostaną wyczerpane znamiona przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, sprawca musi liczyć się z karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – informuje rzecznik policji.
Dlatego policja apeluje by nie odpalać petard czy fajerwerków po alkoholu.
- Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze należy przestrzegać instrukcji użycia. Nigdy nie wolno używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub sprowadzić pożar – dodaje podinsp. Edyta Bagrowska.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
668
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group