Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3614
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/region: Sprzedaż i używanie fajerwerków pod lupą policji i straży miejskiej

Sobota, 29 grudnia 2012, 8:54
Aktualizacja: 8:57
Autor: 112
Jelenia Góra/region: Sprzedaż i używanie fajerwerków pod lupą policji i straży miejskiej
Fot. Archiwum
Jak co roku w okresie świąteczno–noworocznym nie brakuje amatorów chętnych do postrzelania petardami i fajerwerkami. Z takich atrakcji najczęściej korzystają nieletni, dlatego jak co roku policjanci i strażnicy miejscy prowadzą kontrole i sprawdzają czy osoby handlujące przestrzegają przepisów w zakresie obrotu materiałami i wyrobami pirotechnicznymi. Funkcjonariusze przypominają, że taka działalność wymaga zgłoszenia, a sprzedaż tych materiałów nieletnim jest przestępstwem.

- Zgodnie z przepisami osoba, która sprzedaje wyroby pirotechniczne wyłączone spod koncesjonowania może odpowiadać przed sądem za co grozi jej kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2 – ostrzega podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Przypomina również, że dla zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców województwa dolnośląskiego na początku grudnia br. wojewoda wydał zakaz używaniu materiałów i wyrobów pirotechnicznych, który obowiązuje do 10 lutego 2013 roku.
- W tym okresie szczególną uwagę policjanci zwracają na osoby, które sprzedają fajerwerki nieletnim, ale również zwrócą uwagę na przestrzeganie innych przepisów – informuje podinsp. Edyta Bagrowska. Ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi (art. 37) mówi, że kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, a na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przypomnijmy, że dystrybucja materiałów pirotechnicznych obwarowana jest też innymi przepisami prawa. Działalność gospodarcza w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi, wyłączonymi spod koncesjonowania może być prowadzona na podstawie "Wpisu do rejestru przedsiębiorstw" lub w przypadku osób fizycznych - wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Prowadzenie tego typu działalności handlowej bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem – dodaje Edyta Bagrowska.
Ze słonymi konsekwencjami muszą się również liczyć osoby, które nieostrożnie obchodzą się z materiałami pirotechnicznymi. Poza utratą zdrowia takie zachowanie zagrożone jest bowiem karą aresztu, grzywny lub nagany.
- W drastycznych przypadkach, kiedy zostaną wyczerpane znamiona przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, sprawca musi liczyć się z karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – informuje rzecznik policji.
Dlatego policja apeluje by nie odpalać petard czy fajerwerków po alkoholu.
- Podczas odpalania petard, fajerwerków zawsze należy przestrzegać instrukcji użycia. Nigdy nie wolno używać materiałów pirotechnicznych niezgodnie z przeznaczeniem oraz w miejscach, w których ich użycie może zagrozić życiu i zdrowiu ludzi lub sprowadzić pożar – dodaje podinsp. Edyta Bagrowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
437
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
27%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group