Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6127
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sprawiedliwość pobłażliwa dla wandali

Wtorek, 2 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 3 października 2007, 6:23
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Sprawiedliwość pobłażliwa dla wandali
Fot. Agnieszka Gierus
Pijani rowerzyści, piesi i kierowcy na celowniku sądów 24-godzinnych.

Chuligani i wandale wciąż stanowią mniejszość sądzoną przez szybki wymiar sprawiedliwości.
Sądy działające w przyspieszonym trybie postępowania, jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Sprawiedliwości, najczęściej zajmowały się pijanymi uczestnikami ruchu drogowego. Przed ich obliczem postawiono do sierpnia 22081 osób.

Potwierdza się to w regionie jeleniogórskim. Jak nam powiedział poinsp. Zbigniew Markowski, zastępca komendanta miejskiego policji w Jeleniej Górze, stróże prawa wydają bezwzględną wojnę pijakom na drogach.
- I nie chodzi tu tylko o kierowców samochodów, ale o wszystkich użytkowników ruchu, którzy poruszają się po drogach w stanie nietrzeźwym – mówi Z. Markowski.

Podkreśla, że akcje policji wymierzone w pijanych rowerzystów często nie spotykają się ze zrozumieniem ludzi. Pokutuje mit, że kiedy się jeździ rowerem, można być pod wpływem. Ale – jak przekonują stróże prawa – każdy uczestnik ruchu drogowego po kielichu to potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych osób.
- Dlatego nie będziemy mieli litości dla nieodpowiedzialnych kierowców, rowerzystów, a nawet pieszych, którzy zataczając się na poboczach dróg sami wpadają w śmiertelną pułapkę i przy okazji mogą spowodować poważne kłopoty dla innych – zapowiadają policjanci.

Niestety statystyki dotyczące działalności szybkich sądów nie odzwierciedlają założenia, że na ich ławie oskarżonych mieli zasiadać głównie chuligani, wandale, drobni złodzieje i inni przestępcy, którzy są zmorą uczciwych ludzi.
Od marca do sierpnia wyroki w przyspieszonym trybie dostało tylko 516 złodziei oraz 354 wandali. Jedynie 52 osoby skazano za pobicie.

Zdaniem mieszkańców wskazuje to na fakt, że policja częściej rozstawia swoje sidła na drogach i jest bardziej gorliwa w tropieniu pijanych kierowców niż drobnych przestępców.
Jeleniogórscy policjanci zaprzeczają. Zapewniają, że wszystkie sprawy związane z łamaniem prawa mają ten sam priorytet.

Oczywiste jest, że łatwiej złapać pijanego kierowcę niż złodziejaszka, stąd taki, a nie inny obraz statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group