Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 8230
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

kraj: Sprawdzą trzeźwość, nawet siłą

Sobota, 17 sierpnia 2013, 9:46
Aktualizacja: 10:25
Autor: Źródło: KGP
Policja przypomina, że ma prawo zażądać od kierowcy lub osoby podejrzanej o przestępstwo lub wykroczenie, poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. W razie odmowy osoby badanej i utrudniania przez nią sprawdzenia trzeźwości, policjant może użyć środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej.

- W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, gdzie niezbędne jest ustalenie stanu trzeźwości sprawcy, policjant zgodnie Kodeksem Postępowania Karnego ma prawo poddać taką osobę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi. Wówczas od nietrzeźwej osoby pobiera się krew do badań, na co nie jest wymagana jej zgoda – przypomina policja.

- Jeżeli osoba podejrzana w stanie po użyciu alkoholu czy w stanie nietrzeźwości nie wyraża zgody na przeprowadzenie badania (pobrania krwi), policjant ma prawo wcześniej uprzedzając ją przeprowadzić badanie używając środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej (art. 16 ust. 1 ustawy o Policji w zw. z art. 11 pkt 1Ustawy z dnia 24 maja 2013 r.o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628) – ostrzega policja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group