Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława
Czytających: 8281
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie z Małgorzatą Foremniak

Niedziela, 13 marca 2022, 9:07
Aktualizacja: 9:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spotkanie z Małgorzatą Foremniak
Fot. Przemek Kaczałko
Za nami przedostatni dzień Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-Zbliżenia. W części filmowej widzowie mogli zobaczyć dwie projekcje, a także spotkać się z Małgorzatą Foremniak i Bartoszem Blaschke.

W sobotę miłośnicy kina obejrzeli film pt. "Bohater" w reż. Asghara Farhadiego (pokaz przedpremierowy), a następnie "Sonatę" w reż. Bartosza Blaschke, po czym odbyło się spotkanie ze wspomnianym reżyserem i aktorką Małgorzatą Foremniak.

Małgorzata Foremniak to aktorka filmowa, teatralna. Urodziła się 8.01.1967 r. w Jedlińsku. W 1989 r. ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi i od razu otrzymała angaż w teatrze. Pierwszą rolę filmową zagrała w kultowej komedii „Kingsajz”, kolejną, większą, w filmie „In Flagranti” (1990), gdzie zagrała u boku Bogusława Lindy. Ogromną sympatię widzów przyniosła jej rola doktor Zofii Burskiej w jednym z najpopularniejszych seriali medycznych „Na dobre i na złe”, za którą otrzymała Telekamerę dla najlepszej aktorki (2001, 2002 i 2003) oraz Złotą Kamerę (2004). Jest Laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł (2003) za drugoplanową rolę kobiecą w filmie Andrzeja Jakimowskiego „Zmruż oczy”. W 2001 r. została zaproszona na MFF w Cannes, gdzie prezentowany był film „Avalon” w reżyserii Mamoru Oshii, w którym zagrała główną rolę. O roli w najnowszym filmie „Sonata”, w reżyserii Bartosza Blaschke, uhonorowanym Nagrodą Publiczności na 46. FPFF w Gdyni, mówi tak: „To poruszająca opowieść o determinacji i spełnieniu marzeń jednocześnie. Film, który pokazuje niesamowitą, okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, drogę do osiągnięcia niemożliwego. Żeby zbudować rolę dramatyczną, musiałam przeniknąć do świata niezwykłej rodziny Płonków. Małgosię Płonkę, którą zagrałam, określiłabym mianem cichej, skromnej mistrzyni. Było to dla mnie duże wyzwanie nie tylko dlatego, że po raz pierwszy zdarzyło mi się grać postać, która żyje, ale przede wszystkim – budowałam rolę, mając obok człowieka ze skomplikowanym światem intymnym. Musiałam więc stworzyć bohaterkę, która z jednej strony będzie moją kreacją, a równocześnie odda prawdę o tej osobie i w żaden sposób jej nie urazi.” (Źródło: zoomfestival.pl)

Bartosz Blaschke to reżyser i scenarzysta filmowy, absolwent Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy w Warszawie. Jego krótkometrażowy film „Oczy mojego ojca” (2015) zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA (2016) oraz wyróżnienie na Koszalińskim Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (2015). Krótkometrażowy dokumentalny film „Ziętek” (2008) w jego reżyserii otrzymał główne nagrody m.in. na: Worldwide Short Film Festival w Toronto (2008); MFF w Tiranie (2008); Blue Sea Film Festival w Raumie (2008); Manlleu Short Film Festival w Katalonii (2008); Austin Film Festival (2008); Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Magma” w Acireale (2008); Flickerfest International Short Film Festival w Sydney (2009); Festiwal Polskich Filmów Krótkometrażowych „Short Waves” (2009); Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Mecal” w Barcelonie (2009). W 2021 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta pełnometrażowego filmu fabularnego „Sonata”, który na Festiwalu 46. Festiwalu Polskich Filmów FFabularnych w Gdyni otrzymał Nagrodę Publiczności. Dwukrotnie zdobył nagrodę w konkursie SCRIPT PRO: II miejsce za scenariusz do filmu „Sonata” (2018) oraz III miejsce za scenariusz „Felicja i Jezus” (2014). (Źródło: zoomfestival.pl).

O wynikach części konkursowej i gali finałowej festiwalu poinformujemy w osobnym artykule.

Program ostatniego dnia festiwalu - niedziela (13.03) w Kinie LOT:

11:00 – PROJEKCJE FILMÓW NAGRODZONYCH W KONKURSACH
14:00 – PARYŻ, 13. DZIELNICA, reż. Jacques Audiard, pokaz przedpremierowy
16:00 – OSKARŻONY, reż. Yvan Attal, premiera jeleniogórska.

Twoja reakcja na artykuł?

12
71%
Cieszy
3
18%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1765
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
8%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
Karkonosze
Sztuczne płuca po wycieczce na Śnieżkę
 
Aktualności
Licytowali w KANS
 
Aktualności
Dziury na Zabobrzu – artyści przewracają się w grobach
 
Piłka nożna
Awans Karkonoszy i piękny, okrągły jubileusz!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group