Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6523
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie promocyjne książki „Architektura VII dnia”

Wtorek, 27 grudnia 2016, 10:45
Aktualizacja: 10:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spotkanie promocyjne książki „Architektura VII dnia”
Fot. Organizator
Palarnia Kawy Aroma Cafe zaprasza na spotkanie promocyjne książki „Architektura VII dnia. Wydanie I”, które odbędzie się już 28 grudnia o godzinie 18:00. Podczas spotkania będzie można kupić książkę i zadać kilka pytań autorom.

Architektura VII to ponad 3700 kościołów rzymskokatolickich zbudowanych w czasach PRL. Wznoszenie świątyń było wówczas znakiem zarówno wiary, jak i protestu przeciwko programowo ateistycznemu państwu. Wybudowane w czynie społecznym, ze zdobytych z trudem materiałów, kosmiczne formy kościołów stały się wyłomem w sztywnym szablonie architektonicznym scentralizowanego państwa. Znajdujące się w szarej strefie, a przez to nie do końca sformalizowane, budowy świątyń przyciągały utalentowanych architektów obietnicą twórczej wolności. Dziś stanowią one najbardziej oryginalne dziedzictwo polskiej architektury XX wieku.

Książka Architektura VII dnia to pierwszy przewodnik po architekturze powojennych polskich kościołów. Składają się na niego setki fotografii, dziesiątki infografik, rozmowy z projektantami świątyń i badaczami architektury, a także szlak turystyczny po 408 najciekawszych obiektach w całym kraju.

W spotkaniu wezmą udział: Izabela Cichonska – architektka i badaczka architektury. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej i laureatka honorowej nagrody SARP za projekt dyplomowy. Studiowała w moskiewskim Instytucie Strelka, gdzie później wykładała. Pracowała w londyńskim studiu projektowym Pentagram u boku Williama Russela i Daniela Weila oraz w studiu produkcyjnym Bazelevs w Moskwie jako dyrektor artystyczny i concept artist, gdzie zaprojektowała między innymi smoczy zamek do pełnometrażowego filmu fantasy Dragon Timura Biekmabetowa.

Karolina Popera – architektka i badaczka architektury. Autorka projektów architektonicznych, finalistka międzynarodowego konkursu urbanistycznego REA Competition 2015 dotyczącego wizji miasta przyszłości. W chwilach wolnych od badań zajmuje się web developmentem i programowaniem front-end.

Kuba Snopek – urbanista i badacz architektury. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz moskiewskiego Instytutu Strelka. Współpracował z Bjarkem Ingelsem, Remem Koolhaasem i Justinem McGuirkiem. Realizował projekty architektoniczne, urbanistyczne oraz badawcze w Polsce, Hiszpanii, Danii i Rosji. Badacz przestrzeni i dziedzictwa postkomunistycznych miast. Jest autorem licznych wystaw i publikacji, w tym książki "Bielajewo: zabytek przyszłości" wydanej po polsku, rosyjsku i angielsku. Wykładał w Instytucie Strelka, a także w Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO).

Spotkanie poprowadzi Tomasz Bojęć, z urodzenia jeleniogórzanin. Architekt, badacz i publicysta. Współtwórca thinktanku BLOKBLOG. Doktorant na katedrze Teorii i Historii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Propagator ruchów partycypacyjnych, z doświadczeniem z Polski i Europy. W trakcie studiów i zaraz po ich ukończeniu pracował jako projektant, marketer, broker, dziennikarz i urzędnik, w ten sposób zdobywając szeroki zakres wiedzy na temat architektury i rynku nieruchomości. Główne przestrzenie jego zainteresowań naukowych stanowią zarządzanie miastem, implikacje postmodernizmu w ujęciu społeczno-gospodarczym oraz proksemika ponowoczesnej architektury.

(źródło: Organizator)

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group