Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 3814
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie posłanki z diabetykami

Sobota, 12 listopada 2016, 7:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spotkanie posłanki z diabetykami
Fot. Archiwum
W siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie z posłanką Elżbietą Stępień. Wśród poruszanych tematów były przede wszystkim problemy, z jakimi na co dzień spotykają się diabetycy.

Na wstępie posłanka Nowoczesnej poinformowała zgromadzonych, że w październiku w Sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Diabetyków i najprawdopodobniej będzie brała udział w jego pracach ze względu na to, że w KSON-ie ma swoje biuro społeczne oraz takie są społeczne oczekiwania. - Dostrzegam kwestie, które różnicują pacjentów i chorych. Pacjenci bardzo często przychodzą, żeby szukać w sobie choroby i ją zdiagnozować, natomiast chorzy potrzebują tej pomocy. Clou problemu jest to, jak opieką zdrowotną zarządzać, żeby przede wszystkim chorzy mogli otrzymać pomoc i nie musieli na nią czekać miesiącami – powiedziała Elżbieta Stępień.

Istotnym problemem była też kwestia refundacji leków. - Leki refundowane są lekami najtańszymi, często nieoczyszczonymi, wymagającymi leków osłonowych, które są już odpłatne, więc ta pomoc jest niekiedy powierzchowna – zauważyła posłanka okręgu legnicko-jeleniogórskiego. Elżbieta Stępień zaznaczyła, że gdy dostała zaproszenie od diabetyków na spotkanie w sejmiku, rozeznała się w temacie i deklaruje, że będzie rozmawiać w tej sprawie z Ministrem Zdrowia oraz Krajowym Konsultantem ds. Diabetyków.

- Takie spotkania dużo wnoszą, albowiem nie tylko się mówi o żenującym poziomie debaty publicznej z jaką mamy do czynienia w Sejmie, ale także są poruszane tematy głęboko merytoryczne – podkreślił pan Andrzej, członek wspierający Stowarzyszenia Diabetyków działającego przy jeleniogórskim KSON-ie. - Zależy nam na dostępie do nowoczesnych leków, które są dostępne w krajach ościennych i zachodnich, a u nas za taki lek trzeba płacić kilkaset złotych, co na kieszeń przeciętnego emeryta stanowi znaczne obciążenie – zaznaczył uczestnik spotkania.

To pierwsze z cyklu spotkanie z parlamentarzystami w KSON-ie, w którym udział oprócz diabetyków, wzięły osoby słabowidzące oraz seniorzy zrzeszeni w organizacjach „ksonowskich”. - Chcielibyśmy się dowiedzieć, co w sejmowej „kuchni” dzieje się w przedmiocie leków refundowanych, bezpłatnych, co z dostępem do usług medycznych – powiedział Stanisław Schubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. W kolejnych spotkania planowane są z udziałem posłanek: Marzeny Machałek, Zofii Czernow oraz senatora Krzysztofa Mroza. Zaproszenie zostanie wystosowane również do Adama Lipińskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group