Czwartek, 30 maja
Imieniny: Jana, Karola
Czytających: 6261
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spór między szkołami

Piątek, 1 czerwca 2018, 9:06
Aktualizacja: Niedziela, 3 czerwca 2018, 8:50
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Spór między szkołami
Fot. Przemek Kaczałko
Prezydent Jeleniej Góry zdecydował, że uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 8 w najbliższych latach będą uczęszczać do budynku zarządzanego przez Szkołę Podstawową Nr 11 przy ul. Karłowicza (po dawnym gimnazjum). Pomysł zaakceptował Dolnośląski Kurator Oświaty, ale przeciwni temu rozwiązaniu – rodzice i dyrekcja „Jedenastki” nie poddają się.

W sali obrad jeleniogórskiego Ratusza odbyło się posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miejskiej, podczas którego omawiano pismo, które przedstawiciele SP 11 otrzymali z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Sprawa wywołuje mnóstwo emocji po obu stronach konfliktu, co było widoczne podczas posiedzenia. Z jednej strony wszyscy podkreślają, że chodzi o dobro dzieci - z drugiej mają inne postrzeganie tego dobra i rodzice, którzy będą posyłać swoje pociechy w roku szkolnym 2018/2019 do klas pierwszych SP 8 - skazani są na obserwowanie walki pomiędzy stronami.

Na początki spotkania odczytano opinię z ministerstwa, w której autorzy powołują się na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Mowa w nim o tym, że w podobnej sytuacji (gdy uczniowie jednej placówki mają odbywać naukę w innej) dochodzi do przekształcenia placówki, jednak zdaniem przedstawicieli władz miasta w tym przypadku nie ma mowy o przeniesieniu czy przekształceniu.

- To sytuacja awaryjna - przekonywali przedstawiciele władz miasta, którzy odczytali też opinię prawną radcy Urzędu Miasta.

W odpowiedzi dyrektor "Jedenastki" apelował o działanie zgodne z prawem.

- Działalność faktyczna w innym miejscu, niż wskazuje na to akt założycielski jest nielegalna - przytoczył wyrok WSA Eugeniusz Sroka, który dysponuje również dwoma niezależnymi od Ratusza opiniami prawnymi, potwierdzającymi jego obawy. - Nie jesteśmy przeciwko dzieciom, tylko jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi - zapewniała Grażyna Golisz, wicedyrektorka SP 11, która stwierdziła również, że przekazano im budynek z niechcianym lokatorem, co wywołało spore oburzenie przedstawicieli "Ósemki". - To jest wulgaryzm w ustach pedagoga - zareagował Mariusz Synówka z Rady Rodziców SP 8.

W dalszym ciągu dyskusji nie brakowało osobistych wycieczek...

- Jest pan wuefistą dużej klasy, ja jestem ekonomistą, skończyłem też prawo. Pan podważa opinię mecenasa Słomskiego - zwrócił się Piotr Paczóski (zastępca prezydenta) adresując swoje słowa do dyrektora "Jedenastki".

O zakończenie sporu apelował Leszek Wrotniewski, który podkreślił, że w tej sprawie - jak widać - kompromisu nie będzie i potrzebna jest męska decyzja. Zaproponował też, aby w trybie pilnym rozważyć zabudowę kontenerową na potrzeby brakujących sal w SP 8.

Mimo deklaracji kuratora na temat forsowanego przez władze miasta rozwiązania, przedstawicielka Związku Nauczycielstwa Polskiego Sylwia Gac-Sufleta oraz przewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania Anna Ragiel zadeklarowały, że zwrócą się do Romana Kowalczyka o pisemną opinię na temat tego rozwiązania, w nawiązaniu do opinii ministerstwa, która jest sprzeczna z tym, na co zgodził się kurator.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
603
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wodne perypetie w Jeżowie
 
Aktualności
Warsztaty kosmetyczne w Muflonie
 
Kościół i wiara
Bierzmowanie w Jeleniej Górze
 
Kultura
Wędrowcy Karkonoszy
 
Aktualności
Zagrali dla Michała
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group