• Poniedziałek, 14 października 2019
  • Godz. 19:40
  • Imieniny: Bernarda, Dominika, Kaliksta, Liwii
  • Czytających: 8077
  • Zalogowanych: 20
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Specjalnie dla przewodników

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 9 marca 2019, 10:04
Aktualizacja: Niedziela, 10 marca 2019, 6:33
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie w porozumieniu z Oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zorganizowało wyjątkowe spotkanie przeznaczone dla przewodników sudeckich.

Najpierw wystąpiła Magdalena Woch, która zna niemal wszystkie tajemnice związane z zamkiem Książ. Pani Magdalena przygotowała wykład o zamku i jego mieszkańcach, ze szczególnym uwzględnieniem właścicieli zamku na przestrzeni wieków. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się nie tylko jak zmieniała się bryła głównego budynku ale także kiedy i jak rozbudowywano cały kompleks. Jak wiadomo trzeci co wielkości zamek w Polsce jakim jest Książ kryje tak dużo tajemnic, że jeszcze przez dziesiątki lat będziemy zaskakiwani nowymi odkryciami. Wynika to przede wszystkim z prac jakie prowadzono tutaj w trakcie II wojny światowej kiedy to wszelkie przebudowy związane były z możliwością przebywania Adolfa Hitlera.

Nie będę zdradzał zbyt wiele dlatego, że już za tydzień pani Magdalena będzie opowiadać o nich w zamku Książ. Dlatego wszystkich, którzy są zainteresowani tym tematem zapraszam do zapoznania się na stronie zamku Książ z terminem tego wystąpienia.

Drugą częścią spotkania był spektakl teatralny „Wyspa czyli Hala Rajska według Avenariusa”, który przedstawił jeleniogórski aktor Jacek Paruszyński. Nie muszę nikogo przekonywać, że przybyli do muzeum byli zachwyceni zarówno wykonaniem spektaklu jak i tym czego dowiedzieli się z niego. Nic więc dziwnego, że po spektaklu rozgorzała długa dyskusja.

Na zakończenie dyrektor Janusz Skowroński zaprosił do zwiedzania aktualnych wystaw czasowych. A na dzień dzisiejszy możemy zapoznać się z wystawą „Wielka Wojna w cieniu Karkonoszy”, wystawą map ze zbiorów Petera Bergmanna, kolejną prezentującą wybitnego mieszkańca naszego regionu Emila Krebsa, który zapisał się w historii jako człowiek znający ponad 100 języków. Oczywiście jest jeszcze wystawa poświęcona zamkowi Książ. Ta jednak wkrótce zostanie przekazana dalej.

Twoja reakcja na artykuł?

1
50%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group