Środa, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 5007
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: „Solidarność” o Karcie nauczyciela. Związkowcy oburzeni

Czwartek, 24 lutego 2011, 8:18
Aktualizacja: Piątek, 25 lutego 2011, 8:05
Autor: Agrafka
Dziś w Hotelu Viktoria w Szklarskiej Porębie odbędą się obrady Sekcji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na temat zmian w Karcie nauczyciela.

Jak podaje „Gazeta Prawna”, zmiany w Karcie nauczyciela, które mają dotyczyć jedynie nowych nauczycieli, zakładają obniżenie dni roboczych urlopu z 78 do 52 dla nauczycieli, a dla przedszkolanek przewidziano jedynie 35 dni. To tylko niektóre z propozycji zmian. Ich pakiet wypracowali wspólnie przedstawiciele gmin, powiatów i województw zasiadający w zespole opiniodawczo-doradczym do spraw statusu zawodowego nauczycieli powołanym przez ministra edukacji.

Następne ze zmian to pomysł na zależność podwyżek i awansów od faktycznego wzrostu jakości nauczania. Ponadto Karta nauczyciela ma być przyznawana tylko osobom, które nauczają i realizują proces dydaktyczny, omijając tym samym m.in. dyrektorów szkół, którzy nie prowadzą zajęć dydaktycznych. Nauczycieli ma także obowiązywać 40-godzinny tydzień pracy, tak jak innych pracowników, w tym 20-22 godziny „przy tablicy”. Teraz ilość godzin wynosi 18 oraz 2 godziny na zajęcia wyrównawcze.

Skróceniu mają również ulec nauczycielskie urlopy na podreperowanie zdrowia. 36 miesięcy, jakie może wziąć nauczyciel podczas całej swojej kariery zawodowej, będzie teraz liczone wraz z wakacjami, ponadto przyznawane przez lekarzy orzeczników ZUS i przez ZUS opłacane. Zniknąć ma też część dodatków do pensji, np. mieszkaniowy i wiejski.

Związkowcy są oburzeni takimi pomysłami, stąd obrady, na których mają zapaść decyzje o dalszych działaniach NSZZ „Solidarność” w tej sprawie. Do Szklarskiej Poręby przyjadą przedstawiciele struktur związkowych z całego kraju.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group