Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 7347
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sofya Gulyak w recitalu fortepianowym

Piątek, 9 września 2016, 7:15
Autor: Manu
Jelenia Góra: Sofya Gulyak w recitalu fortepianowym
Fot. Użyczone/Organizator
Sofya Gulyak (z Rosji), która należy obecnie do najwybitniejszych pianistek świata, zaprezentuje swój recital fortepianowy w piątek (16.09) o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Stefana Strahla jeleniogórskiej Filharmonii Dolnośląskiej. Cena biletu: 20 zł.

W programie: Anatolij Konstantynowicz Liadow – 3 utwory op. 11, Sergiusz Rachmaninow – Elegia es-moll op. 3 nr 1, Poliszynel op. 3 nr 4, Piotr Czajkowski – Suita koncertowa z baletu “Dziadek do orzechów”, César Franck – Preludium, Fuga i Wariacje h-moll op. 18, Gabriel Urban Fauré – Nokturn Es-dur op. 36 nr 4 oraz Maurice Ravel – “La Valse”.

Sofya Gulyak urodziła się w Kazaniu (Rosja), tam też ukończyła studia pianistyczne w Państwowym Konserwatorium pod kierunkiem prof. Elfiy Burnashewej. Następnie ukończyła z najwyższym wyróżnieniem École Normale de Musique de Paris Alfred Cortot. Swoje umiejętności doskonaliła też pod kierunkiem Borysa Petrushanskiego w Piano Academy Incontri col Maestri w Imoli we Włoszech oraz u Vanessy Latarce w Royal College of Music w Londynie. Początkiem międzynarodowej kariery koncertowej Sofyi Gulyak był spektakularny sukces w roku 2009 na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Leeds (Anglia), gdzie otrzymała I Nagrodę i Złoty Medal Księżnej Mary (zgłosiło się 200 kandydatów, przyjęto 81 pianistek pianistów). Jest pierwszą kobietą, która osiągnęła takie wyróżnienia w 50-letniej historii tego bardzo renomowanego konkursu. Wygrała też szereg innych prestiżowych konkursów (m.in. im. Ferruccio Busoniego we Włoszech i im. W. Kapella w USA), jest laureatką II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Franciszka Liszta we Wrocławiu (2002). Koncertowała w najbardziej renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji (np. w Operze La scala i w Sala Verdi w Mediolanie, Herkules-Saal w Monachium, Salle Cortot, Salle Gaveau i Salle Pleyel w Paryżu, Wielkiej Sali Koncertowej Konserwatorium Moskiewskiego, Konzerthaus w Berlinie, Gewandhaus Lipsku, Kennedy-Center w Waszyngtonie, Hong Kong City Hall, Finlandia Hallw Helsinkach, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Municipal w Rio de Janeiro, Walt Disney Hall w Los Angeles, Kennedy-Center w Waszyngtonie). Występowała z najwybitniejszymi dyrygentami i najznakomitszymi orkiestrami. Jej koncerty były transmitowane przez 10 europejskich i amerykańskich radiofonii. Była jurorką międzynarodowych konkursów pianistycznych we Francji, Grecji, Serbii, Włoszech i USA. Jest zapraszana do prowadzenia mistrzowskich kursów pianistycznych w Europie, Chinach i w Australii. Jest profesorem Royal College of Music w Londynie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group