• Piątek, 24 stycznia 2020
  • Godz. 4:07
  • Imieniny: Felicji, Franciszka, Rafała
  • Czytających: 2301
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Sobotnie, bezpłatne zwiedzanie Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Czwartek, 7 października 2010, 12:42
Aktualizacja: 12:42
Autor: TS
Fot. Organizator
We wrześniu obchodzono święto zabytków kultury Starego Kontynentu, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD), które są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym. Na naszym terenie udział w projekcie wzięło Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej w Szklarskiej Porębie.

Zachęcone popularnością, jaką cieszyło się Muzeum w ramach obchodów EDD, prezydium Oddziału Jeleniogórskiego SEP postanowiło, że w każdą sobotę października br. Muzeum będzie czynne w godzinach od 11:00 do 15:00.

Otwarcie muzeum nastąpiło 15 maja 1975 roku. Na ten cel wygospodarowano pomieszczenia w budynku elektrowni wodnej w Szklarskiej Porębie. Zgromadzono tu bardzo wiele przyrządów i aparatury starej konstrukcji wycofanej z eksploatacji lub uszkodzonej na skutek działania prądu. Zebrano również egzemplarze starej literatury technicznej. Przez lata swojej działalności Muzeum wzbogacało się o kolejne eksponaty, które następnie były pieczołowicie restaurowane.

W Muzeum można zobaczyć (a nawet dotknąć!) urządzenia wykorzystywane niegdyś zarówno przez energetyków, jak i odbiorców energii elektrycznej. Są wśród nich liczniki energii elektrycznej, przekładniki niskiego i wysokiego napięcia, transformatory, izolatory stacyjne i liniowe, prądnice, przyrządy pomiarowe. Znaleźć można tu wszystko, co jest związane z energetyką, począwszy od czasopism i książek, munduru inżyniera energetyka, poprzez adresarkę (adresograf) z 1925 r. przeznaczoną do drukowania tekstów rachunków za energię elektryczną, wytłaczanych na płytach cynkowych, aż po agregat prądotwórczy z 1912 r. Najstarsze spośród blisko 600 eksponatów pochodzą z 1900 r., wiele z nich zachowało sprawność aż do dzisiaj. Niewątpliwą atrakcją Muzeum, jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Przez długie lata była ona niedostępna dla zwiedzających. Dopiero w 1995 r. otwarto balkon widokowy, z którego doskonale widać halę maszyn i hydrozespół.

Muzeum będzie otwarte dla odwiedzających w dniach: 9, 16, 23 i 30 października w godzinach 11:00-15:00. Wstęp bezpłatny
Adres:
Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej
ul. Jeleniogórska 2
58-580 Szklarska Poręba

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group