Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 5114
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Snucie planów aglomeracyjnych. Pod marszałkowskim patronatem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 31 marca 2011, 15:53
Aktualizacja: 15:55
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Samorządowcy , urzędnicy, architekci, urbaniści i naukowcy wzięli udział w dzisiejszych warsztatach poświęconych „stanowi i możliwościom wzmacniania procesów integracyjnych w kształtującej się aglomeracji jeleniogórskiej”.

Konferencja miała miejsce w Książnicy Karkonoskiej, a warsztatom patronowali: Marek Łapiński, wicemarszałek dolnośląski, Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry oraz Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

Jak rozwijać teren Kotliny Jeleniogórskiej w takim kierunku, aby nie stracić jego atrakcyjności, a jednocześnie zapewnić „ruch w interesie”, który przyniósłby regionowi korzyści? Jak zespolić siły i pomysły rozmaitych jednostek – od samorządów po stowarzyszenia? Jak powiązać całość z planami tyczącymi całego województwa dolnośląskiego? To tylko niektóre z zagadnień rozpatrywanych dziś przez grono gości wspomnianych warsztatów.

Na konferencję złożyły się prezentacje, których autorzy przedstawiali stan faktyczny i wizję przyszłości Jeleniej Góry oraz powiatu jeleniogórskiego. Magdalena Kwasiuk, naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze w swoim wystąpieniu zarysowała zamierzania tyczące stolicy Karkonoszy. Opowiedziała o słabym wykorzystaniu linii kolejowych i planach uruchomienia szybkiego „tramwaju” miejskiego na trasie kolejowej z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby.

Przedstawiła zarys ścieżek rowerowych okalających nasze miasto. Dodała do tego propozycję przeznaczenia niektórych terenów w okolicach Maciejowej i Komarna na zabudowę mieszkaniową. – Będzie to alternatywa dla tych mieszkańców, którzy zamierzają budować domy poza Jelenią Górą, aby jednak tutaj zostali – usłyszeliśmy. Pani naczelnik mówiła także o rozwoju dzielnicy przemysłowej, a także o podnoszeniu atrakcyjności Cieplic. Zaznaczyła, że skończyła się możliwość dalszej rozbudowy Zabobrza, a miasto ma plany, aby za strefą marketów w stronę Wzgórz Dziwiszowskich powstał pas przeznaczony na tereny rekreacyjne.

W innych wystąpieniach nie zabrakło wątków „rozwojowych”. Jacek Godlewski, prezes Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Jeleniej Górze – mówiąc o pracach studialnych dotyczących zintegrowanego planowania obszaru aglomeracji jeleniogórskiej – wspomniał o wciąż istniejących planach budowy pasażerskiego lotniska w Starej Kamienicy. Ten port lotniczy byłby z całą pewnością ciekawą alternatywą komunikacyjną wobec bezruchu w budowie dróg i coraz większego ich zatłoczenia.

Beata Kozińska, dyrektor Wydziału Rozwoju i Obsługi Technicznej Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze przedstawiła strategię rozwoju ziem powiatu w kontekście powiązań lokalnych i ponadlokalnych. Prelegentka zauważyła wiele trudności, które stoją na przeszkodzie w rozwijaniu „skrzydeł” tej jednostki samorządu terytorialnego: głównie to rosnące bezrobocie, ucieczka z regionu młodych i wykształconych ludzi oraz mizerny budżet.

Wśród prelegentów byli także: Janusz Korzeń, dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu, (mówił o regionie jeleniogórskim w ustaleniach nowego planu zagospodarowania województwa dolnośląskiego); Witold Szczudłowski, dyrektor Biura Związku Gmin Karkonoskich (Tezy Karkonoskie – koncepcja zrównoważonego rozwoju regionu karkonoskiego); Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego (Rola KPN w rozwoju gospodarczym, społecznym i środowiskowym). Piotr Napierała, prezes Fundacji Pałaców i Ogrodów, skupił się na walorach Kotliny Jeleniogórskiej jako podstawach szans na jej rozwój, zaś Marian Kachniarz z Uniwersytetu Ekonomicznego przybliżył instytucjonalne formy współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w subregionie jeleniogórskim.

Wystąpień, prócz patronów konferencji, wysłuchali Jerzy Łużniak z zarządu województwa, radni Sejmiku Wojewódzkiego Tadeusz Lewandowski i Marek Obrębalski, wicestarosta Andrzej Więckowski, zastępca prezydenta Jeleniej Góry Hubert Papaj, a także przedstawiciele samorządów miast i gmin powiatu jeleniogórskiego. Warsztaty zorganizowało Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ 31-03-2011 16:35
Jakie rosnace bezrobocie jak niedawno mowili,ze bezrobocie spadlo ktos tu klamie .Niech oni sie lepiej obudza i pomysla o realnych mozliwosciach!
~ 31-03-2011 17:50
Wszędzie ten Raj! Pan Raj tak chętnie wypowiada się w różnych sympozjach na temat rozwoju regionalnego i lokalnego, tymczasem sam nie potrafi zadbać nawet o własne gospodarstwo, czego przykładem jest opłakany wręcz stan szlaków turystycznych w Karkonoskim Parku Narodowym. Panie Raj, proszę nie liczyć, że wyc...ni pan więcej pieniędzy od podatników!
~ 31-03-2011 17:54
hotele obok nowego cmentarza w jeleniej cod urbanistyki
~Shakalaka. 31-03-2011 21:21
.. lokalizacja spotkania zupełnie przypadkowa, jakoś tak od początku nowej kadencji Książnica wiecznie na tapecie.. hhhmm.. ???
~Shakalaka. 31-03-2011 21:25
p.s. "Zaznaczyła, że skończyła się możliwość dalszej rozbudowy Zabobrza" ... i tego się trzymajmy.. ;-)
~max 31-03-2011 23:52
Zawiłę ciągnie na stare śmieci, albo nadgorliwe urzędniczyny wykonują polecenie wspierać książnicę za wszelką cenę... z naszych k**wa podatków!!!
~lulu 1-04-2011 0:20
Tak naprawdę to z tych warsztatów dla mieszkańców Koltliny Jelenioórskiej nic nie wynika. Te znane i mniej znane nazwiska tylko przyszły, posiedziały do pierwszej przerwy kawowej i cichutko usunęli się z pola rażenia.Poszli na rozmowy w kuluary. A tak na marginesie ciekaw jestem jakie zapisano wnioski z warsztatów na przyszłość i dlaczego zainteresowna gawiedź nie mogła na nie przyjść. A Pani Kwasiuk to niech przestanie występować na forum publikum weźmie się do roboty. Plany zgospodarowania przestrzennego dzieliicy przemysłowej czekają, Sobieszów czeka a o Jagniątkowie nie wspomnę. Śieżki rowerowe w Jelonce to nie wiadomo którędy i dokąd prowadzą. Może Pani Kawsiuk upubliczni materały z warsztatów i będziemy cokowiek więcej wiedzieć . Bo jak na razie było to tylko po to , żeby zaistnieć w mediach pokazać się u boku znanych nazwisk.
~dfff 1-04-2011 6:54
A JA MAM PROSBE BY POLICJA ZROBILA PORZĄDEK Z LUDZMI ZAGRAZAJACYMI ZDROWIU I ZYCIU SPACEROWICZOW . MIANOWICIE CHODZI O LUDZI JEZDZACYCH NA MOTORACH I QUADACH PO OKOLICZNYCH LASACH. MALO ZE JE ROZJEZDZAJA TO DOCHODZI DO ZAGROZENIA I NIEMAL POTRACEN. PANOWIE POLICJANCI PROSZĘ- TRZY LOKALIZACJE- TZW DROGA SPACEROWA LASKIEM NA GORE SZYBOWCOWA, DROGA OD DZIALEK PRZY WYJEZDZIE NA DZIWISZOW, DO GORY I PO TZW GROBLI, LASEK PRZY MIEJSCU WYPASU KROW KOLO FIRMY PRODUKUJACEJ ZNICZY(PLAC BUDOWY OBWODNICY-zawsze kupują paliwo na stacji Orlen w Maciejowej). CZAS? KAZDA SOBOTA I NIEDZIELA OK. GODZINY 11-14. GRUPY LUDZI NA NIEREJESTROWANYCH MOTORACH -. Proszę o zajecie się sprawą. Podatnik
~jeleniogórz 1-04-2011 7:47
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Smisiu 1-04-2011 14:53
Nic z tego spotkania nie wynikło. Zjechało się pare ludzi żeby zrobić wspolne fotki i pogadać przy kawce i ciasteczkach jakie to mają fajne pomysły. Równie dobrze mogli zrobić to prywatnie, nie za nasze pieniądze. ps. nie piszcie dużymi literami, bo nikomu się nie chce was wtedy czytać

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group