Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 2213
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Snucie planów aglomeracyjnych. Pod marszałkowskim patronatem

Czwartek, 31 marca 2011, 15:53
Aktualizacja: 15:55
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Snucie planów aglomeracyjnych. Pod marszałkowskim patronatem
Fot. TEJO
Samorządowcy , urzędnicy, architekci, urbaniści i naukowcy wzięli udział w dzisiejszych warsztatach poświęconych „stanowi i możliwościom wzmacniania procesów integracyjnych w kształtującej się aglomeracji jeleniogórskiej”.

Konferencja miała miejsce w Książnicy Karkonoskiej, a warsztatom patronowali: Marek Łapiński, wicemarszałek dolnośląski, Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry oraz Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

Jak rozwijać teren Kotliny Jeleniogórskiej w takim kierunku, aby nie stracić jego atrakcyjności, a jednocześnie zapewnić „ruch w interesie”, który przyniósłby regionowi korzyści? Jak zespolić siły i pomysły rozmaitych jednostek – od samorządów po stowarzyszenia? Jak powiązać całość z planami tyczącymi całego województwa dolnośląskiego? To tylko niektóre z zagadnień rozpatrywanych dziś przez grono gości wspomnianych warsztatów.

Na konferencję złożyły się prezentacje, których autorzy przedstawiali stan faktyczny i wizję przyszłości Jeleniej Góry oraz powiatu jeleniogórskiego. Magdalena Kwasiuk, naczelnik Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze w swoim wystąpieniu zarysowała zamierzania tyczące stolicy Karkonoszy. Opowiedziała o słabym wykorzystaniu linii kolejowych i planach uruchomienia szybkiego „tramwaju” miejskiego na trasie kolejowej z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby.

Przedstawiła zarys ścieżek rowerowych okalających nasze miasto. Dodała do tego propozycję przeznaczenia niektórych terenów w okolicach Maciejowej i Komarna na zabudowę mieszkaniową. – Będzie to alternatywa dla tych mieszkańców, którzy zamierzają budować domy poza Jelenią Górą, aby jednak tutaj zostali – usłyszeliśmy. Pani naczelnik mówiła także o rozwoju dzielnicy przemysłowej, a także o podnoszeniu atrakcyjności Cieplic. Zaznaczyła, że skończyła się możliwość dalszej rozbudowy Zabobrza, a miasto ma plany, aby za strefą marketów w stronę Wzgórz Dziwiszowskich powstał pas przeznaczony na tereny rekreacyjne.

W innych wystąpieniach nie zabrakło wątków „rozwojowych”. Jacek Godlewski, prezes Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Jeleniej Górze – mówiąc o pracach studialnych dotyczących zintegrowanego planowania obszaru aglomeracji jeleniogórskiej – wspomniał o wciąż istniejących planach budowy pasażerskiego lotniska w Starej Kamienicy. Ten port lotniczy byłby z całą pewnością ciekawą alternatywą komunikacyjną wobec bezruchu w budowie dróg i coraz większego ich zatłoczenia.

Beata Kozińska, dyrektor Wydziału Rozwoju i Obsługi Technicznej Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze przedstawiła strategię rozwoju ziem powiatu w kontekście powiązań lokalnych i ponadlokalnych. Prelegentka zauważyła wiele trudności, które stoją na przeszkodzie w rozwijaniu „skrzydeł” tej jednostki samorządu terytorialnego: głównie to rosnące bezrobocie, ucieczka z regionu młodych i wykształconych ludzi oraz mizerny budżet.

Wśród prelegentów byli także: Janusz Korzeń, dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu, (mówił o regionie jeleniogórskim w ustaleniach nowego planu zagospodarowania województwa dolnośląskiego); Witold Szczudłowski, dyrektor Biura Związku Gmin Karkonoskich (Tezy Karkonoskie – koncepcja zrównoważonego rozwoju regionu karkonoskiego); Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego (Rola KPN w rozwoju gospodarczym, społecznym i środowiskowym). Piotr Napierała, prezes Fundacji Pałaców i Ogrodów, skupił się na walorach Kotliny Jeleniogórskiej jako podstawach szans na jej rozwój, zaś Marian Kachniarz z Uniwersytetu Ekonomicznego przybliżył instytucjonalne formy współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego w subregionie jeleniogórskim.

Wystąpień, prócz patronów konferencji, wysłuchali Jerzy Łużniak z zarządu województwa, radni Sejmiku Wojewódzkiego Tadeusz Lewandowski i Marek Obrębalski, wicestarosta Andrzej Więckowski, zastępca prezydenta Jeleniej Góry Hubert Papaj, a także przedstawiciele samorządów miast i gmin powiatu jeleniogórskiego. Warsztaty zorganizowało Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group