Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7051
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śnieżny żywioł im niestraszny

Czwartek, 11 lutego 2010, 7:57
Aktualizacja: Piątek, 12 lutego 2010, 8:12
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Śnieżny żywioł im niestraszny
Po ataku zimy 9 stycznia 2010.
Fot. TEJO
Na dzisiaj (czwartek 11 II) synoptycy zapowiadali kolejny frontalny atak zimy. Póki co w Jeleniej Górze prognozy nie sprawdzają się. Służby odpowiedzialne za utrzymanie przejezdności dróg w stolicy Karkonoszy i w okolicy podkreślają gotowość do walki i podliczają dotychczasowe koszty zimowych potyczek.

Od listopada 2009 do końca stycznia br. zima kosztowała miasto Jelenią Górę 2 mln 273 tys. zł. Na ulice wyrzucono już 1912 ton soli, 1920 ton piasku. W odśnieżaniu brało udział osiem piaskarko – solarek, cztery ciągniki opłużone z posypywarkami oraz sześć małych pługów do odśnieżania chodników. W okresie wzmożonych opadów MPGK posiłkowało się również wypożyczoną od prywatnej firmy piaskarko – posypywarką Unimog marki Mercedes.

– Dotychczasowe koszty zimy są porównywalne do lat poprzednich. W minionym roku sezon zimowy zamknął się kwotę ponad czterech milionów zł. Zakładam, że w tym roku wydamy tyle samo – mówi Jan Pałka, wiceprezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze.

Największym wyzwaniem dla pracowników MPGK były ciągłe opady, które utrzymywały się przez kilka dni z rzędu i w ciągu kilku minut zacierały efekty pracy odśnieżarek. Równie intensywne opady synoptycy przewidzieli na dzisiaj. Jak służby są do tego przygotowane?

– Są to kolejne zapowiedzi wielkiej nawałnicy. Jesteśmy przygotowani. Oprócz sprzętu, który cały czas pracuje, mamy 52 osoby, które pracują ręcznie odśnieżając i posypując chodniki. Jeśli będzie potrzeba, wypożyczymy dodatkowy sprzęt. Myślę , że nie będzie większych problemów i damy sobie radę. Mamy stałą załogę, która wie co i jak robić. Jedynym problemem, który może się pojawić, to wydłużenie czasu odśnieżania. Są ustalone cztery kolejności odśnieżania, gdzie ten czas rozłożony jest do 48 godzin – mówi wiceprezes Pałka.

W razie konieczności zmotoryzowani mogą zgłaszać swoje wnioski i prośby o odśnieżenie konkretnych ulic do dyspozytora MPGK na całodobowy telefon o numerze 75 64 20118.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group