Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 6114
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Śmietnik straszy, kto posprząta?

Piątek, 26 czerwca 2009, 12:23
Aktualizacja: 12:25
Autor: Mar
Jelenia Góra: Śmietnik straszy, kto posprząta?
Fot. Mar
– Od kilku tygodni śmietnik który obsługuje sklepy przy ulicy Poznańskiej jest cały zawalony kartonami i innymi śmieciami. Śmieciarka przyjeżdża raz w tygodniu, ładuje zawartość pojemników, a ta hałda leży i tylko się powiększa – mówi właściciel sklepu z odzieżą, Marek Domachowski – Śmierdzi coraz bardziej, przechodzą tędy setki ludzi, jaka to wizytówka dla naszego miasta?

Śmieci leżą pod kołami zaparkowanych obok samochodów. Tuż obok śmietnika przechodzą spieszący na dworzec autobusowy i Czesi którzy przyjechali na zakupy.
- Dwa razy dzwoniłem do dyspozytora MPGK, żeby usunęli te kartony i inne śmieci – mówi właściciel sklepu RTV HiFi Kamiński – i dalej wszystko leży.
- Nie mówię, że jesteśmy bez winy, bo te kartony wyrzucają też ludzie ze sklepów – dodaje Marek Domachowski – ale jak wygląda to miejsce, prawie w centrum Jeleniej Góry?

Do niedawna problemu kartonów leżących przy śmietnikach nie było, ponieważ wszystkie zabierali zbieracze surowców wtórnych. Jednak od kilku tygodni ceny makulatury w punktach skupu spadły do poziomu 1-2 groszy za kilogram, a większość punktów nawet nie kupuje makulatury.

Prezes MPGK, Michał Kasztelan mówi, że to właściciel śmietnika odpowiada za bałagan wokół niego. – Od lat wszyscy na nas zrzucają odpowiedzialność za bałagan przy śmietnikach, nawet jeśli to ewidentnie wina użytkowników. Tak właśnie jest na Poznańskiej. Sprawdziłem to osobiście i tam są między innymi pudła po telewizorach i odpady z budowy która prowadzona jest nieopodal. Nie widziałem tam pojemnika na gruz, mimo takiego obowiązku, więc wszystko ląduje w śmietniku. Jeśli śmieci nie mieszczą się w pojemnikach trzeba zamówić częstsze ich opróżnianie, a nie skarżyć się, że nie zabieramy wszystkiego. Żeby oczyścić to miejsce muszę wysłać samochód, ludzi do załadunku a potem firma musi zapłacić 150 złotych na wysypisku za przyjęcie tych odpadów. A właściciele śmietnika będą się cieszyć, że bez kosztów pozbyli się problemu.

- Wyślę tam straż miejską, żeby sprawdziła czyje są te śmieci i ustaliła, dlaczego leżą poza pojemnikami– mówi zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak – za śmieci odpowiada ten, który je wyrzuca, a MPGK jest od tego żeby je odbierać zgodnie z umową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1076
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
 
Kultura
Koncertowe rarytasy na koniec sezonu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group