Sobota, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5908
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Śmieci po jeleniogórsku, czyli świat według Orwella

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 5 lipca 2013, 7:30
Aktualizacja: 7:32
Autor: Stanisław Schubert
Autorzy pomysłu ustawy o śmieciach, a głównie samorządy, na które spadł obowiązek wykonania zdają się postępować tak, jakby świat składał się tylko z ludzi pięknych, zdrowych, młodych i bogatych. Ostatnio przez 10 godzin rajcy miejscy Jeleniej Góry debatowali na temat głównie cieni wprowadzanej ustawy śmieciowej.

Właściwie tylko radni PiS zauważyli, że przecież od człowieka niewidomego czy niepełnosprawnego ruchowo, mieszkającego samotnie, trudno jest wymagać, aby sprostał założonej segregacji. Nie może również przyjąć wariantu śmieci niesegregowanych, gdy np. wspólnota podejmie inną decyzję.

Tymczasem w kilku wieżowcach jeleniogórskiego Zabobrza przyjęto zasadę likwidacji zsypów nie bacząc na tych najsłabszych i najbardziej przez los poszkodowanych. Oczywiście większość mieszkańców wspólnot wieżowców wyraziła na to zgodę, najczęściej w głosowaniu indywidualnym. Ankieta zawierała pytania: „czy chcesz płacić za segregowane śmieci mniej, czy za niesegregowane więcej”. Wybór był prosty. Nikt już nie zwracał potem uwagi na dopisek, że wybór segregacji śmieci wiąże się z zamknięciem zsypów. W wieżowcach tych mieszka bardzo dużo ludzi w podeszłym wieku, z wszystkimi tego stanu konsekwencjami i nie każdy potrafi odróżnić siedem kolorów worków lub zrozumieć skomplikowane zasady segregacji.

Potem trzeba jeszcze wszystko zwieść na parter i porozdzielać do siedmiu odrębnych pojemników. Tutaj kolejna niespodzianka - wywieszka „segreguj śmieci kamera cię widzi”! Rzeczywiście jeden z wieżowców wyposażony został w wszechobecne kamery, śledzące ruch lokatorów, od piwnicy przez zsyp, parter budynku ze skrzynkami na listy do poddasza. Dostęp do odtwarzania obrazu ma nieomylny Zarząd, który średnio raz na kwartał organizuje spotkania lokatorów, zajmując trzy duże pomieszczenia na ostatnim piętrze (pomieszczenia po suszarniach) zamiast je np. wynajmować.

Zarząd wychodzi z założenia, że ma wyłącznie rację, a próby zabierania głosu przez mieszkańców w innym duchu powodują nawet groźby przywołania straży miejskiej. Niepokorni są poddawani ostracyzmowi. Nic dziwnego zatem, że zastraszeni mieszkańcy głosują jak sobie tego Zarząd życzy, często bez przewidywania skutków.

Na wspomnianej sesji Rady Miasta, jeden z radnych zgłosił interpelację, aby prezydent wpłynął na straż miejską oraz policję w sprawie respektowania zasady segregacji śmieci. Sprzeciwiłem się temu jako Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych. Wsparł mnie wiceprezydent Hubert Papaj. Praktyka państw zachodnich wykazuje bowiem niezbicie, że jedynie edukacja , a nie represje mogą przynieść sukces.

Czekamy na decyzję wiceprezydenta Huberta Papaja, zmierzające do tego, aby przez specjalną ścieżkę procedowania pomóc niepełnosprawnym, mieszkającym samotnie jeleniogórzanom. Ostatnią rzeczą, której oczekujemy jest stworzenie orwellowskiego świata donosów i inwigilacji do czego wyraźnie zapraszają przyjęte obecnie przez niektóre wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe rozwiązania i regulaminy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~sumienie 5-07-2013 8:29
Winę za olbrzymią ilość śmieci ponosi przemysł spożywczy!! Nadmierne opakowania ,my za te opakowania płacimy w dwójnasób .
~lokator 14 5-07-2013 8:44
Jakoś ja jestem zadowolony. Mieszkam w tym budynku. Jest SUPER !Jest ktoś kto dba o porzadek , budynek , mieszkańców. Prosze mi pokazać inny budynek w Jeleniej który tak wyglada. Każdy ma wybór jeżeli chodzi o segregacje śmieci. Ale niedopuszczalne jest płacić jak za segregowane a wyrzucać zmieszane !!! Moja babcia mieszka też w innej Wspólnocie , ma 87 lat i jakoś daje rade z segregacją. Mieszka na 3 piętrze bez windy i chodzi o kulach.
~ad 5-07-2013 8:45
czy ten vice-Papaj przez 3 lata podjął jakąś dobrą decyzję wspierającą mieszkańców Jeleniej Góry? zna ktoś jakiś mały chociaż przykład?
~? 5-07-2013 8:46
jest jeszcze świat ludzi dobrych i złych. Tych złych jest cała gama odmian od kameleonów do intrygantów. Panie Schubert którą nutą pan teraz grasz.
~też z 14 5-07-2013 9:38
...mamy czysto,w piwnicy i na klatkach, na ostatnim piętrze siłownia, a to co najważniejsze-lokatorzy pomagają potrzebującym np.przy zakupach,podlewaniu kwiatów w czasie nieobecności,wynoszeniu śmieci...trzeba mieć trochę dziwną naturę, aby to krytykować i pisać kolejne pozwy do sądu.
~ 5-07-2013 10:02
DOLNOŚLĄZAK. Ostatnimi czasy społeczeństwo jest permanentnie edukowane - przez "profesjonalistów" - w sprawie śmieci. Przeraża mnie jak urzędnicy różnego autoramentu, tworząc przepisy, potrafią skomplikować życie i to już na etapie wypełniania deklaracji. Ta deklaracja jest zbędna a obowiązek segregacji odpadów winien być obligatoryjny. Cena za wywóz nieczystości powinna być ujednolicona dla całego kraju i zawierać się w przedziale od /minimum/ ..... do /maksimum/, w zależności od uwarunkowań - m.in. - gospodarczych określonej jednostki administracyjno-samorządowej. Cdn.
CН.W.D.P. 5-07-2013 10:03
NIE WIEM CO POWIEDZIEĆ... POMOCY!!
~ 5-07-2013 10:25
Cd. z 10:02. Dywagacje Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych, wyeksponowane w publikacji jego autorstwa, nie są pozbawione racji. Panu Stanisławowi radziłbym wstrzemięźliwość wobec opinii, wyrażonej przez H.Papaja - szefa PO-partii. Propagandowo brzmi dobrze. Proszę nie zapominać jednak, że aktywista PO-partii - magistracki szef od dialogu społecznego - pełnomocnik prezydenta d/s niepełnosprawnych może mieć zupełnie odmienny pogląd na problem. Przecież po to - ten działacz partyjny - stworzył, konkurencyjną wobec KSON, strukturę organizacyjną grupującą niepełnosprawnych. DOLNOŚLĄZAK.
~ 5-07-2013 10:33
Cd. z 10:25. Panu Stanisławowi przesyłam serdeczności, zalecając jednocześnie intensywne przetarcie szkieł jego własnych okularów. DOLNOŚLĄZAK.
~ 5-07-2013 11:38
XXI wiek. A takie idiotyzmy. Zwymiotowałem.
~gośćiu z jg 5-07-2013 11:53
Najwiecej krzyczą tacy co chcą płacić 18 zł. i nie segrgować ! ABSURD !
~pipi 2 5-07-2013 12:35
Cięzko walczyć z impotencją umysłową. Proponuję Radzie Miasta Jelenia Góra , aby wzięli przykład z innego miasta. Domki jednorodzinne mają zarządzenie np. kubła najmniejsze o poj. 0,08 m3 + 4 kpl. worków do segregacji na m-c. Wszystkie budynki, gdzie nie ma zsypów i aprobują segregację odpadów - przyjąć. Bloki ze sypami \"puścić\" jako niesegregowane ze zniżką maxymalną tj. np. 20 pl, zaproponować w miarę możliwości lokatorom segregację smieci z dobrej woli tzn, butelki PET, puszki celem utrzymania niskiej ceny śmieci w ich budynkach. Należy traktować jako okres próbny 3 lat.
~pipi 2 5-07-2013 12:48
Rada Miasta mając w swoim składzie rencistów i emerytów / oni są dobrze sytuowani, bo zasila ich dieta radnego w wys. 2500/m-c /, ale niech pamiętają,że kadencja kiedys się kończy, mają na uwadze osoby w podeszłym wieku i niepełnosprawne i tacy ludzie winni być zwolnieni z urzędu z opłat z śmieci. Wywozem odpadów ma sie zająć conajmniej 2-3 firmy wywozowe, a nie wszechobecne MPGK sp. z o.o. Rada Nadzorcza niech uszczupli sobie wypłaty , podobno robią to z pasją, a za pasję nie należy się tak duża kasa.
~Wujec 5-07-2013 13:08
"Jeśli ktoś nie złożył deklaracji i nie płaci za swoje śmieci to pośrednio płaci za niego jego sąsiad, znajomy czyli my wszyscy z naszych podatków. Wszystkim powinno nam zależeć na tym aby miasto było czyste, dlatego ponownie apeluję do tych którzy jeszcze nie złożyli deklaracji, aby się z tym pospieszyli. - Ale także z domów, których mieszkańcy nie złożyli deklaracji śmieci będą zabierane? - Oczywiście. Zagospodarowanie wszystkich odpadów, to od tego miesiąca obowiązek miasta" - kawałek wypowiedzi pana PopEye'a z *. Wyłączyli komentarze. Czyli jak rozumiem mieszkancy domów wolnostojacych nie MUSZĄ płacic w ogóle??/?????????????
~qwertyazerty 5-07-2013 13:58
Dlaczego opłaty za posegregowane śmieci są większe niż do tej pory? Ja mam płacić za możliwość segregowania śmieci? POtem ta firma wywożąca nie musi płacić pracownikom za segregacje ani za maszyny itd. Albo mi zapłaci za segregacje, albo będą zbierać z chodnika na kolanach.
~qwertyazerty 5-07-2013 14:22
Dlaczego opłaty za posegregowane śmieci są większe niż do tej pory? Ja mam płacić za możliwość segregowania śmieci? POtem ta firma wywożąca nie musi płacić pracownikom za segregacje ani za maszyny itd. Albo mi zapłaci za segregacje, albo będą zbierać z chodnika na kolanach.
~ 5-07-2013 14:23
jestem bardzo ciekawa czy nie będzie smieci w lasach rowach kto sprawdzi wszystkie delaracje bo od tego powiniśmy chyba zacząc bo jak zawsze bendą placic glupcy
~Dzony 5-07-2013 14:25
a ja nie segreguje i płace 11,48 ;-) ale mieszkam w Janowicach ;-)))
~Wqrwiony 5-07-2013 14:28
Do d....py z taką segregacją już miesiąc trzymam worek z plastykami Dziś śmieciarze przyjechali opróżnili prawie pusty pojemnik ze śmieci ale wór z plastykiem zostawili. Gdzie ja mam to trzymać? Ja się wq,,,ie to jutro pod ratusz ten wór pierdyknę. Podobno śmieci są własnością gminy. Jak nie będzie normalnych kubłów na segregację to ja nie mam zamiaru sortować po jakiś workach bo nie mam gdzie tego trzymać, będę regularnie podrzucał pod ratusz.
~o co ka man 5-07-2013 14:45
O co ka man temu gościowi ???? Przepisy i regulaminy są po to aby je przestrzegać. Po co będę czekał na zielone światło , przejdę na czerwonym , po co mam płacic podatek kupię sobie coś za to. Tak ma wyglądać życie ???
~ 5-07-2013 14:59
Sposób na ustawę śmieciową. Płacą tylko złotówkę polecam wyklikać na GOOGLE
~brr 5-07-2013 15:02
dzięki ustawie śmieciowej mamy podgląd do stanu umysłu radnych, chojraki jak nie trzeba mysleć, żeby coś mądrego ustalić.
~Ewka 5-07-2013 16:41
A minister środowiska nie segreguje śmieci - ponoć zapomniał biedaczek:(, że trzeba to robić. Szkoda tylko , że zwyczajowo władza robi nas obywateli na "szaro" zostawiając z ręką tym razem w śmietniku.....
~Boss 5-07-2013 17:36
W Niemczech papier szkło i plastik odbierane są za darmo bo traktowane są jak surowce wtórne na których firma odbierająca zarabia po za tym do ceny każdego opakowanego produktu doliczona jest opłata utylizacyjna opakowania również w Polsce ,każde opakowanie butelka szklana czy plastikowa ma swoją wartość w Niemczech bez problemu oddaje się w skupach nawet plastikowe butelki nie chcę latać po skupach wyrzucam za darmo bo już zapłaciłem za utylizację w cenie produktu a w Polsce płacimy za to samo po kilka razy i ciągle się ogłupia ludzi że UNIA kazała a prawda jest taka że to kacyki partyjne robią kolejny biznes z kolesiami naszym kosztem
~do Boss 5-07-2013 18:49
Masz Boss rację, najbardziej konkretny post. Za złą ustawę smieciowa powinna polecieć cała rada miasta . Zarządać ujawnienia kosztów wywozu smieci wg harmonogramu tygodniowego. Najlepszy interes robią na blokowiskach i pojemnikach 120l gdzie właściciel wykazał min.4 osoby lub więcej.
~chromy 5-07-2013 20:16
smieci segregujemy idac na zakupy .zsypy to relikt PRL.oj tesknimy,tesknimy
~AnonimGall 6-07-2013 0:21
Nie śmiecimy....no w każdym bądź razie minimalnie... na śniadanie mleczko... 1 karotninik na dzień... obiad jajeczko (skorupka), kefirek (kartonik), kartofelek (5 g obierek)... na kolację... dymek (pecik)... i tak przez tydzień... dwa... trzy... ******* ... nie śmiecimy... "...Dobranoc, dobranoc ojczyzno Już księżyc na czarnej lśni tacy Dobranoc i niech Ci sie przyśnią pogodni, zamożni Polacy że luźnym zdążają tramwajem, wytworną konfekcją okryci i darzą uśmiechem się wzajem, i wszyscy do czysta wymyci i wszyscy uczciwi od rana, od morza po góry, aż hen Dobranoc, ojczyzno kochana już czas na sen..." ;)
rymcycymcy 6-07-2013 0:30
Halo Staszku ! :) ...automatyczne sprawdzanie pisowni może "zwieść" ...bo nie wie, że chodziło CI o ...zwiezienie swoich woreczków śmieciowych ! :)
~ 6-07-2013 5:22
Dobry pomysł na śmieci http://www.youtube.com/watch?v=OfNajhatY7w tylko oczywiście JG się nie opłaca (nic)
~Super Niania 6-07-2013 9:29
Po co zaraz dzwonic po S.Miejska wystarczy karny jeż gdy ktoś śmie mieć odmienne zdanie
~99999 6-07-2013 21:47
To chyba jakiś zazdrośnik pisze Pani Ela ma super figurę a kamery to rzeczywiście jakiś idiotyzm żeby od piwnicy po strych montować chyba się komuś nudzi a fakt faktem niezwykle ważne jest wiedzieć kto kiedy wychodzi i wraca do domu
~zbyszekz jg 7-07-2013 18:05
Czlowieku nie umiesz docenic tego co masz. U nas nie ma skrzynek na listy , sciany podrapane i graffiti , mocz , powybijane szyby, sasiedzi wstawieni . Nie potraficie docenic tego co macie. Jak nie pasuje to z checia sie z wami zamienie ! Bez doplaty. Pasuje ???
~do Zbyszka 7-07-2013 20:38
Ale tez i mniej placisz u siebie za mieszkanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group