Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 2346
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śmichy chichy za limeryki

Piątek, 26 września 2008, 10:46
Aktualizacja: 11:01
Autor: Ania
JELENIA GÓRA: Śmichy chichy za limeryki
Fot. TEJO
Wesoło było na wczorajszym spotkaniu z Grzegorzem Żakiem, poetą i satyrykiem, który zagościł w progach Salonu Empik na jeleniogórskiej starówce. Prezentował on najnowszą publikację, w której zawarł limeryki związane z Jelenią Górą i okolicami. Przybył także Jacek Godlewski, który książkę zilustrował.

“Limerykiem dookoła Jeleniej Góry” autorstwa Grzegorza Żaka to zbiór groteskowych, krótkich wierszyków, o dość ścisłej konstrukcji rytmiczno-metrycznej. – Ważną role odgrywa w nich geografia, stąd też pomysł na regionalne limeryki – mówi Grzegorz Żak. Autor poświęcił każdy wierszyk innej miejscowości Kotliny Jeleniogórskiej nie szczędząc przy tym groteskowego spojrzenia, absurdalnych, ale jakże zabawnych skojarzeń.

Sam Grzegorz Żak nie ukrywał, że satyryk nie zawsze ma powody do śmiechu. Dodał, że unika pisania o polityce, choć to właśnie politycy dają gotowe tematy jak na tacy. Podkreślił, że poezją interesuje się już od szkoły podstawowej, a w drugiej klasie nieszczęśliwie zakochał się… w pani od polskiego, co wyzwoliło w nim pierwszą poetycką wenę.

Jacek Godlewski, autor rysunków do “Limeryków dookoła Jeleniej Góry” podkreślił z Grzegorzem Żakiem zasługi wydawnictwa AD REM, dzięki któremu książka została wydana – Z Jackiem Godlewskim widzimy się dzisiaj pierwszy raz, aż dziw bierze że jesteśmy współtwórcami książki, ale to już zasługa wydawnictwa, które nas skojarzyło – powiedział na wczorajszym spotkaniu Grzegorz Żak.

Rozmowa publiczności – wśród której licznie zgromadziły się mieszkanki Zgorzelca uczące się obecnie w naszym mieście technik fryzjerstwa - zakończyła się limerykiem dedykowanym przez autora gościom. W ten sposób od początku do końca wczorajszego wieczoru zebrani goście mieli powody do śmiechu.

Grzegorz Żak to mieszkaniec Zgorzelca, w którym aktywnie włącza się w życie kulturalne. Absolwent wydziału Turystyki i Rekreacji AWF w Poznaniu. To nie tylko artysta, ale i nauczyciel języków obcych i podróżnik, można o nim także powiedzieć, że to człowiek gór. Napisał wiele książek, między innymi “Spostrzyżony” i “Izerbejdżan i inne kraje pogórzaste”. Jego teksty drukował Przekrój i Magazyn Fantastyczny. Jest także laureatem wielu konkursów satyrycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group