Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 11088
Zalogowanych: 80
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sługa dwóch panów. Jutro premiera

Piątek, 3 lutego 2012, 8:37
Aktualizacja: 8:37
Autor: Organizator
W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida zakończyły się próby spektaklu „Sługa dwóch panów” austriackiego dramaturga, Petera Turriniego w przekładzie Kazimierza Pabiana. Reżyseruje Henryk Adamek. Premiera na Dużej Scenie w sobotę, 4 lutego 2012 r.

Młody Żołnierz wraca z wojny - spragniony i głodny szuka jakiegokolwiek zajęcia, by najeść się i napić do syta. Trafia w sam środek weneckiego karnawału i jako Arlekin zostaje sługą dwóch panów. Jednak nadal pozostaje głodny.

„Sługa dwóch panów” Carla Goldoniego to jedna z najwspanialszych komedii wszechczasów. Peter Turrini w swojej uwspółcześnionej wersji w finezyjny i inteligentny sposób przenosi intrygę XVIII-wiecznego mistrza w czasy współczesne, podkreślając uniwersalność tej, z pozoru błahej, opowieści. Ukazuje mechanizmy rządzące dzisiejszym skorumpowanym światem, w którym pod karnawałową maską „podejrzane typy” ubijają „ciemne interesy” kosztem wszystkiego i wszystkich. Korowód niezwykłych postaci, uwikłanych w klasyczne komediowe perypetie zapewnia widzowi wyśmienitą zabawę… z odrobiną głębszej refleksji.

Jeleniogórski spektakl reżyseruje Henryk Adamek, scenografia – Wojciech Jankowiak, kostiumy – Marta Hubka, muzyka – Rafał Smoleń.
Występują: Katarzyna Janekowicz, Magdalena Kępińska, Iwona Lach, Anna Ludwicka, Marta Łącka, Agata Moczulska, Robert Dudzik, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk
Peter Turrini urodził się w 1944r. w Margarethen (Karyntia). Wybitny, najczęściej wystawiany w świecie dramaturg austriacki. W swoich bulwersujących, podszytych absurdalnym humorem sztukach oraz scenariuszach uparcie tropi "toksyczne problemy" współczesnego społeczeństwa: alienację i postępujący brak granic między rzeczywistością i fikcją, ksenofobię. Jest laureatem Nagrody Gerharta Hauptmanna. Jego twórczość jest tłumaczona na 30 języków a dramaty grane są na całym świecie. Od 1971 r. mieszka w Retz (Dolna Austria) i Wiedniu.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
975
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Kilometry
Bliżej ostatniego odcinka ekspresówki
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group