Wtorek, 23 lipca
Imieniny: Bogny, Brygidy
Czytających: 12282
Zalogowanych: 53
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sługa dwóch panów. Jutro premiera

Piątek, 3 lutego 2012, 8:37
Aktualizacja: 8:37
Autor: Organizator
W jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida zakończyły się próby spektaklu „Sługa dwóch panów” austriackiego dramaturga, Petera Turriniego w przekładzie Kazimierza Pabiana. Reżyseruje Henryk Adamek. Premiera na Dużej Scenie w sobotę, 4 lutego 2012 r.

Młody Żołnierz wraca z wojny - spragniony i głodny szuka jakiegokolwiek zajęcia, by najeść się i napić do syta. Trafia w sam środek weneckiego karnawału i jako Arlekin zostaje sługą dwóch panów. Jednak nadal pozostaje głodny.

„Sługa dwóch panów” Carla Goldoniego to jedna z najwspanialszych komedii wszechczasów. Peter Turrini w swojej uwspółcześnionej wersji w finezyjny i inteligentny sposób przenosi intrygę XVIII-wiecznego mistrza w czasy współczesne, podkreślając uniwersalność tej, z pozoru błahej, opowieści. Ukazuje mechanizmy rządzące dzisiejszym skorumpowanym światem, w którym pod karnawałową maską „podejrzane typy” ubijają „ciemne interesy” kosztem wszystkiego i wszystkich. Korowód niezwykłych postaci, uwikłanych w klasyczne komediowe perypetie zapewnia widzowi wyśmienitą zabawę… z odrobiną głębszej refleksji.

Jeleniogórski spektakl reżyseruje Henryk Adamek, scenografia – Wojciech Jankowiak, kostiumy – Marta Hubka, muzyka – Rafał Smoleń.
Występują: Katarzyna Janekowicz, Magdalena Kępińska, Iwona Lach, Anna Ludwicka, Marta Łącka, Agata Moczulska, Robert Dudzik, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Robert Mania, Bogusław Siwko, Tadeusz Wnuk
Peter Turrini urodził się w 1944r. w Margarethen (Karyntia). Wybitny, najczęściej wystawiany w świecie dramaturg austriacki. W swoich bulwersujących, podszytych absurdalnym humorem sztukach oraz scenariuszach uparcie tropi "toksyczne problemy" współczesnego społeczeństwa: alienację i postępujący brak granic między rzeczywistością i fikcją, ksenofobię. Jest laureatem Nagrody Gerharta Hauptmanna. Jego twórczość jest tłumaczona na 30 języków a dramaty grane są na całym świecie. Od 1971 r. mieszka w Retz (Dolna Austria) i Wiedniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
418
Tak, często
14%
Czasami
46%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
3%
Nie, bo mam samochód
28%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
 
Aktualności
Z Jeleniej Góry w Himalaje
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
 
Aktualności
Pograli, posprzątali i pojechali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group