Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7932
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Słowiańskie brzmienia pod... turecką batutą

Sobota, 9 lutego 2019, 9:05
Aktualizacja: Niedziela, 10 lutego 2019, 9:30
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Słowiańskie brzmienia pod... turecką batutą
Fot. Przemek Kaczałko
"Słowiańskie brzmienia z nutką polskości" – to tytuł koncertu, na który do sali im. Stefana Strahla przybyli w piątkowy wieczór (8.02) miłośnicy Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Dla zgromadzonych wystąpili: Maria Magdalena Bukowska–Janowska (fortepian) oraz Orkiestra Symfoniczna FD pod batutą tureckiego dyrygenta Hakana Sensoy'a.

W programie koncertu znalazły się:
Piotr Czajkowski –Uwertura fantazja Hamlet op. 67
Ryszard Bukowski – Koncert fortepianowy nr 2
Piotr Czajkowski – III Symfonia D-dur op. 29

W swojej twórczości Piotr Czajkowski trzykrotnie sięgnął po dramaty Szekspira, wiążąc swą muzykę z programem literackim. Owocem takiej inspiracji jest Uwertura fantazja Hamlet. To zapierające w piersiach dzieło, z silnymi kontrastami i ogromnym zakresem emocji podkreślonych potężną orkiestracją, prezentuje wspaniałą dojrzałość owej kompozycji.

III Symfonia rosyjskiego mistrza schyłku muzycznego romantyzmu jest ostatnią, nieskomplikowaną emocjonalnie kompozycją tego rodzaju. Kompozytor, bardziej niż w późniejszych dziełach, skupia się na doskonałości orkiestracji i bogactwa tematycznego. Tytuł Symfonia Polska, jakże często używany wobec tego opusu, nie jest ukłonem kompozytora w stronę naszego kraju, lecz jedynie powieleniem błędnej interpretacji finału ”Tempo di polacca” - opowiadali organizatorzy.

Prawdziwie polskim akcentem tego wieczoru był koncert fortepianowy wrocławskiego kompozytora, Ryszarda Bukowskiego, który odbył się w pierwszej części piątkowego wieczoru w Filharmonii Dolnośląskiej. Wydarzenie było okraszone słowem prowadzącej Joanny Moryc.

Twoja reakcja na artykuł?

8
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
10%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group