Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 2350
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Słońce grzeje, płoną ogniska i… lasy

Czwartek, 7 sierpnia 2008, 8:19
Aktualizacja: 9:17
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Słońce grzeje, płoną ogniska i… lasy
Fot. Archiwum
Na niewiele zdały się opady deszczu w minioną sobotę. Po kilku słonecznych i wietrznych dniach wróciło zagrożenie pożarowe w lasach, na łąkach i nieużytkach.

W środę po południu pożar wybuchł nieopodal byłego ośrodka wypoczynku Rakownica. Strażacy największy kłopot mieli nie z ugaszeniem ognia, ale… z dojazdem.

– Wysyłaliśmy tam pojazdy o napędzie na trzy osie, bo inne utknęły na leśnych duktach – mówi dyżurny PSP. Samo gaszenie pożaru trwało około trzech godzin. Na szczęście ogień udało się zdusić i nie rozprzestrzenił się na inne tereny.

Jak mówi dowódca akcji ratowniczej, pożar wybuchł na terenie gdzie wcześniej pozyskiwano drzewo, na obszarze około 50 arów, W działaniach brały udział 4 samochody straży pożarnej , lekki gaśniczy z JRG 1 , średni gaśniczy z JRG1 , średni gaśniczy na podwoziu terenowym z OSP Sosnówka , średni gaśniczy na podwoziu terenowym z OSP Piechowice .

Pożar gasiło 19 strażaków i 6 osób nadleśnictwa. Utrudnieniem w działaniach był bardzo trudny dojazd do miejsca pożaru. Straty w wyniku pożaru nie są duże. Paliło miejsce wyrębu i składowania drewna. Pożar jednak zagrażał dużemu kompleksowi leśnemu i w przypadku nieugaszenia go przed nocą w przypadku porywistego wiatru mógł się rozprzestrzenić na bardzo duży obszar.

Strażacy przestrzegają przed suchą ściółką w lasach. Nie wiadomo, co przyczyniło się do pożaru na Rakownicy. Nie brakuje jednak letników, którzy w sercu lasu palą ogniska lub urządzają grille. W powiązaniu z suszą to olbrzymie zagrożenie dla terenów leśnych, zwierząt oraz samych biesiadników.

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group