Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2239
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Słońce grzeje, płoną ogniska i… lasy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 7 sierpnia 2008, 8:19
Aktualizacja: 9:17
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Na niewiele zdały się opady deszczu w minioną sobotę. Po kilku słonecznych i wietrznych dniach wróciło zagrożenie pożarowe w lasach, na łąkach i nieużytkach.

W środę po południu pożar wybuchł nieopodal byłego ośrodka wypoczynku Rakownica. Strażacy największy kłopot mieli nie z ugaszeniem ognia, ale… z dojazdem.

– Wysyłaliśmy tam pojazdy o napędzie na trzy osie, bo inne utknęły na leśnych duktach – mówi dyżurny PSP. Samo gaszenie pożaru trwało około trzech godzin. Na szczęście ogień udało się zdusić i nie rozprzestrzenił się na inne tereny.

Jak mówi dowódca akcji ratowniczej, pożar wybuchł na terenie gdzie wcześniej pozyskiwano drzewo, na obszarze około 50 arów, W działaniach brały udział 4 samochody straży pożarnej , lekki gaśniczy z JRG 1 , średni gaśniczy z JRG1 , średni gaśniczy na podwoziu terenowym z OSP Sosnówka , średni gaśniczy na podwoziu terenowym z OSP Piechowice .

Pożar gasiło 19 strażaków i 6 osób nadleśnictwa. Utrudnieniem w działaniach był bardzo trudny dojazd do miejsca pożaru. Straty w wyniku pożaru nie są duże. Paliło miejsce wyrębu i składowania drewna. Pożar jednak zagrażał dużemu kompleksowi leśnemu i w przypadku nieugaszenia go przed nocą w przypadku porywistego wiatru mógł się rozprzestrzenić na bardzo duży obszar.

Strażacy przestrzegają przed suchą ściółką w lasach. Nie wiadomo, co przyczyniło się do pożaru na Rakownicy. Nie brakuje jednak letników, którzy w sercu lasu palą ogniska lub urządzają grille. W powiązaniu z suszą to olbrzymie zagrożenie dla terenów leśnych, zwierząt oraz samych biesiadników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~osp 7-08-2008 11:49
a sobieszow? dlaczego nikt nie zadysponowal sobieszowa? a wojcieszyce? mogliby byc zadysponowani rownie dobrze jak i piechowice..
~kleszcz 7-08-2008 14:55
Bo mają za cienkie układy w PSP. A tak trochę sztucznie nabija się statystyki jednostką i kasiorka też jest bo jak to nie dać pieniążków dla tych jednostek które maja całą masę wyjazdów.
KochaSJG1983 7-08-2008 15:22
Do ~osp: Nie zostały zadysponowane samochody dwuosiowe, ponieważ istniało wielkie ryzyko, że ugrzęzłyby w leśnych duktach, więc dyspozytor MSK zadysponował jednostki OSP, które dysponują samochodami z napędem na trzy osie. Mógł zamiast OSP Sosnówka zadysponować OSP Szklarska Poręba, która dysponuje samochodem z napędem na trzy osie. W tekście jest błąd, jeśli chodzi o zadysponowane siły i środki, ponieważ tam nie było żadnego samochodu lekkiego gaśniczego tylko był lekki samochód operacyjny z JRG 1.
~do osp 7-08-2008 15:24
Przeczytałes wyraźnie ze zadysponowane zostały osp Ksrg Sosnówka i Osp kSRG Piechowice ponieważ tylko one z krajowego systemu posiadaja samochód Star 266 no i oczywiście Szklarska ma ale oni musieli zostać w razie zdarzenia u siebie a z tego co wiem to stary 244 raczej by tam nie wjechały Poniewż uczestniczyłem w tej akcji:) Pozdrawiam
~do Kochas1983 7-08-2008 15:28
Tak z tym masz racje a na miejscu był samochód operacyjny i Mercedes atego z JRG 1
KochaSJG1983 7-08-2008 19:20
Do ~do Kochas1983: Wiem, że mam rację, bo widziałem, jak operacyjny skręcał w stronę Rakowicy, a potem około 15 minut później widziałem, jak średni gaśniczy pędził tam, gdzie operacyjny. Musiało się nieźle palić skoro był operacyjny, średni gaśniczy oraz średnie gaśnicze na terenowym podwoziu z OSP Sosnówka i OSP Piechowice. Do ~do osp: Tutaj przyznam Ci rację, że najlepiej spisały się samochody na podwoziu terenowym, ponieważ teren, który jest grząski i ciężko dostępny dla samochodów z napędem na dwie osie to istnieje 100% ryzyko, że samochód ugrzęźnie i nie wyjedzie o własnych siłach z grząskiego terenu.
~osp 7-08-2008 20:41
rok temu OSP SOBIESZOW braly udzial w akcji gasniczej na RAKOWNICY :) 2 lata temu przy 15 Ha brala udzial jednostka z wojcieszyc :) nic nie ugrzazla :) jedynie z JRG 1 jeszcze z ulicy SUDECKIEJ mialy klopoty z przejazdem :] i z tego co wiem :] to OSP WOJCIESZYCE i OSP PODGORZYN nie sa w KSRG a zostaly wtedy zadysponowane :] przyznam tak...uklad KSRG jest zle dopasowany :] bo moim zdaniem w krajowym systemie powinna brac udzial KAZDA JEDNOSTKA OSP
~mieszkaniec wiochy ;) 7-08-2008 20:42
dzisiaj tez slyszalem albo OSP PIECHOWICE albo nie wiem xP hehe... cos pojechalo w trone jeleniej :) podobnie jak wczoraj :) pozdrawiam x)
KochaSJG1983 7-08-2008 22:10
Do ~osp: Przedstaw nam parę argumentów, dlaczego według Ciebie system KSRG jest źle dopasowany? Jeśli chodzi o to, żeby w KSRG była każda jednostka OSP to polski rząd zbankrutowałby, bo nie byłoby pieniędzy na środki dofinansowania wszystkich OSP w Polsce, które są w KSRG. W tym przypadku napisałeś o wszystkich jednostkach OSP, które powinny być Twoim zdaniem w KSRG. Według mnie system KSRG jest dobrze dopasowany i tylko najlepsze jednostki wybrane przez "wyższą sferę" władz straży pożarnych zasługują na miano bycia w KSRG. Do takich w powiecie jeleniogórskim zaliczają się obecne jednostki OSP w KSRG oraz OSP Sobieszów, OSP Podgórzyn oraz OSP Jeżów Sudecki.
~osp 8-08-2008 11:08
Jezow Sudecki w KSRG? nowosc haha....OSP PODGORZYN? tez nowosc... ja z tad jestem haha ;] myslalem ze raczej szklarska piechowice janowice sosnowka i lomnica...no i ewentualnie posterunek psp kowary ;]
KochaSJG1983 8-08-2008 12:22
Do ~osp: Czytaj ze zrozumieniem. Nie napisałem, że OSP Jeżów Sudecki oraz OSP Podgórzyn należą do KSRG. W KSRG są OSP Janowice Wielkie, OSP Łomnica, OSP Piechowice, OSP Sosnówka oraz OSP Szklarska Poręba. Ja wymieniłem jednostki, które mogłyby się znaleźć w KSRG. Odnośnie posterunku PSP Kowary to nie jest traktowane jako posterunek KSRG. To jest odrębny posterunek PSP po to, żeby skrócić czas dojazdu pierwszej jednostki (w tym wypadku 122) do wezwań na terenie miasta Kowar, Karpacza oraz gminy Mysłakowice.
~do kochas :) 8-08-2008 17:44
a ja myslalem ze w kowarach odrabiaja sluzbe w strazy zamiast w wojsku '
KochaSJG1983 8-08-2008 19:56
Do ~kochas :): Owszem w Kowarach odrabiają służbę w straży zamiast w wojsku i to jest zastępcza służba wojskowa. Wiem, bo paru moich kumpli tam odrabia służbę wojskową i są oni tam strażakami. W Kowarach jest posterunek PSP, MSR oraz MSR OSP i to się mieści za była "dywanówką".
~Bond 26-11-2008 22:53
o ksrg jeżów sudecki może pomażyć niemają kadry sprzętu i zaplecza a garaże co są budowane to to tylko garaże nie remiza . są za blisko państwowej straży .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group