Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 7987
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Słodko w Cieplicach. Miodowy zdrój

Sobota, 3 września 2011, 18:19
Aktualizacja: Niedziela, 4 września 2011, 7:29
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Słodko w Cieplicach. Miodowy zdrój
Fot. Agrafka
Na placu Piastowskim rozpoczęły się dziś XII Międzynarodowe Warsztaty Pszczelarskie, które potrwają do jutra. Nie zabrakło występów artystycznych i miodowych napitków.

Po uroczystym rozpoczęciu imprezy przez prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiłę i Kazimierę Górę, prezes Regionalnego Związku Pszczelarstwa, podczas którego zostały wręczone odznaczenia, odbyły się występy dzieci z przedszkola „Okrąglaczek”, zespołów folklorystycznych, a także prezentacja Koła Mirsk i występ zespołu muzycznego „Familia”.

W miodowej alei, jaka powstała dziś na placu Piastowskim, można było zakupić nie tylko różnorodne miody takie, jak miód rzepakowy dobry na wątrobę, miód akacjowy na przeziębienia, lipowy na serce, czy też nektar spadziowy poprawiający funkcjonowanie układu trawiennego. Były także różne odmiany miodu pitnego, miodowe piwa, a także wyroby z wosku np. świeczki, czy też kosmetyki.

Dla prawdziwych miodożerów pszczelarze mieli niespodziankę w postaci plastrów miodu prosto z ula, które żuje się niczym gumę, a pomocne są w zwalczaniu kataru zwykłego i siennego. Ciekawym produktem był pyłek kwiatowy, który pozyskiwany jest przez specjalne poławiacze pyłków. Pszczoła, która ma oblepione pyłkiem odnóża, przechodzi przez specjalny otwór ściągający tę substancję.

– Pyłek wielokwiatowy jest przydatny dla organizmu przy stanach osłabienia, czy też pooperacyjnych. Zawiera wiele witamin m.in. z grupy B i wiele białka roślinnego. Najlepiej zalać dwie do czterech łyżeczek pyłku na noc ciepłą wodą, wtedy otulina tych granulek pęcznieje, pęka i dzięki temu jest bardziej przyswajalny, kiedy go rano, na czczo wypijemy – powiedział Roman Śmieszek, pszczelarz z Przemkowa i prezes Przemkowskiego Koła Przczelarzy.

A już jutro drugi dzień warsztatów, który rozpocznie się mszą św. z udziałem zespołu góralskiego w kościele pw. Jana Chrzciciela. Po mszy nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych, przy udziale Orkiestry Dętej z Filharmonii Dolnośląskiej, na Plac Piastowski. Odbędzie się też prezentacja gminy i Koła Pszczelarzy Czarny Bór połączona z występem zespołu góralskiego. Od godz. 13.00 do 19.00 będą trwały występy zespołów folklorystycznych i pokazy związane z miodem. Na koniec wystąpi jeleniogórski kabaret „Seniority”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group