Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 11667
Zalogowanych: 67
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska/Jelenia Góra: Skarbówka podsumowała działanie JPK VAT

Środa, 21 marca 2018, 10:31
Autor: Paweł Guszała
Polska/Jelenia Góra: Skarbówka podsumowała działanie JPK VAT
Fot. Paweł Guszała
Od stycznia tego roku cześć przedsiębiorców jest zobowiązana do składania Jednolitych Plików Kontrolnych VAT, czyli danych podatkowych firmy w wersji elektronicznej. Po zaledwie miesiącu funkcjonowania nowego systemu dokonano krótkiego podsumowania, oto jego wyniki w wymiarze krajowym, jak i lokalnym.

94,5 proc. przedsiębiorców, którzy byli zobowiązani do złożenia JPK_VAT wywiązało się ze wszystkiego w terminie. W zaledwie jeden miesiąc aparat skarbowy przeanalizował ponad 650 mln faktur. Kontrole wykazały błędy i nieprawidłowości w 85 tys. przypadkach. Tacy podatnicy zostaną przez Ministerstwo Finansów poinformowani o zaistniałym fakcie i poproszeni o weryfikację przesłanych JPK.

Z nowego obowiązku nie wywiązało się w Polsce około 5,5 proc. przedsiębiorców. Do nich skierowane zostaną ponaglenia. A jak sprawa wygląda w Jeleniej Górze? W styczniu około 97 proc. przedsiębiorców spełniło nowy podatkowy obowiązek. Pozostałe 3 proc., czyli 66 podmiotów nie przedłożyło swojego JPK_VAT fiskusowi. W naszym mieście stwierdzono 233 faktury wystawione przez podmioty niezarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Część faktur została źle ujęta w rejestrze VAT i JPK_VAT (użyto numeru NIP innego podmiotu niż widniejący na fakturze).

Błędy jakie popełniają podatnicy powtarzają się w całym kraju. Ujmowanie w rejestrze VAT oraz JPK_VAT kontrahentów po nazwie, a nie po numerze NIP, co powoduje mylący zapis. Często zdarzały się różnice w zakresie kwot podatku naliczonego i należnego oraz brak rozliczenia transakcji z odwrotnym obciążeniem przez nabywcę.

Zgodnie z założeniami, Jednolite Pliki Kontrolne miały skrócić kontrolę podatkową przedsiębiorców, utrudnić wyłudzenia podatkowe, a przede wszystkim uszczelnić system podatkowy. Z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że po zaledwie miesiącu kontroli JPK_VAT udało się wykryć nieprawidłowości na łączną sumę 105 mln zł.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
594
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
12%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
 
112
Wypadek w Rybnicy – efekt domina
 
112
Po alkoholu spowodował wypadek na Wolności
 
Kultura
Jelenia Góra i Karkonosze na 1 miejscu w Polsce!
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group