Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13604
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska/Jelenia Góra: Skarbówka podsumowała działanie JPK VAT

Środa, 21 marca 2018, 10:31
Autor: Paweł Guszała
Polska/Jelenia Góra: Skarbówka podsumowała działanie JPK VAT
Fot. Paweł Guszała
Od stycznia tego roku cześć przedsiębiorców jest zobowiązana do składania Jednolitych Plików Kontrolnych VAT, czyli danych podatkowych firmy w wersji elektronicznej. Po zaledwie miesiącu funkcjonowania nowego systemu dokonano krótkiego podsumowania, oto jego wyniki w wymiarze krajowym, jak i lokalnym.

94,5 proc. przedsiębiorców, którzy byli zobowiązani do złożenia JPK_VAT wywiązało się ze wszystkiego w terminie. W zaledwie jeden miesiąc aparat skarbowy przeanalizował ponad 650 mln faktur. Kontrole wykazały błędy i nieprawidłowości w 85 tys. przypadkach. Tacy podatnicy zostaną przez Ministerstwo Finansów poinformowani o zaistniałym fakcie i poproszeni o weryfikację przesłanych JPK.

Z nowego obowiązku nie wywiązało się w Polsce około 5,5 proc. przedsiębiorców. Do nich skierowane zostaną ponaglenia. A jak sprawa wygląda w Jeleniej Górze? W styczniu około 97 proc. przedsiębiorców spełniło nowy podatkowy obowiązek. Pozostałe 3 proc., czyli 66 podmiotów nie przedłożyło swojego JPK_VAT fiskusowi. W naszym mieście stwierdzono 233 faktury wystawione przez podmioty niezarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Część faktur została źle ujęta w rejestrze VAT i JPK_VAT (użyto numeru NIP innego podmiotu niż widniejący na fakturze).

Błędy jakie popełniają podatnicy powtarzają się w całym kraju. Ujmowanie w rejestrze VAT oraz JPK_VAT kontrahentów po nazwie, a nie po numerze NIP, co powoduje mylący zapis. Często zdarzały się różnice w zakresie kwot podatku naliczonego i należnego oraz brak rozliczenia transakcji z odwrotnym obciążeniem przez nabywcę.

Zgodnie z założeniami, Jednolite Pliki Kontrolne miały skrócić kontrolę podatkową przedsiębiorców, utrudnić wyłudzenia podatkowe, a przede wszystkim uszczelnić system podatkowy. Z informacji podanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że po zaledwie miesiącu kontroli JPK_VAT udało się wykryć nieprawidłowości na łączną sumę 105 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
509
Jest nowy
7%
1-5 lat
13%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
20%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Kultura
Rozbójnik w Cieplicach
 
112
Uratowali mu życie
 
112
Policja złapała bandziora (foto, wideo)
 
112
Zginął na drodze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group