Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 2161
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skansen „dozbrojony” przez brygadę radiotechniczną

Wtorek, 9 grudnia 2008, 15:04
Aktualizacja: 18:29
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Skansen „dozbrojony” przez brygadę radiotechniczną
Fot. TEJO
Prawdziwy generał spacerujący dziś po ratuszu w otoczeniu gromady oficerów budził zainteresowanie odwiedzających magistrat. Niestety, wojsko do Jeleniej Góry nie wróci, ale będzie wspierało Skansen Uzbrojenia prowadzony przez Muzeum Karkonoskie.

Dziś w magistracie Gabriela Zawiła, dyrektor MK, oraz generał brygady Michał Sikora podpisali stosowne porozumienie, na mocy którego 3 Brygada Radiotechniczna we Wrocławiu przejmie patronat i część opieki nad Skansenem Uzbrojenia Wojska Polskiego przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze.

– Nie ukrywam, że stało się tak z inspiracji Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy „Radar” – mówił generał Sikora podkreślając, że sam jest absolwentem jeleniogórskiej Wyższej Szkoły Wojsk Radiotechnicznych i do naszego miasta ma bardzo duży sentyment.

Wyraźnie zdenerwowana sporą liczbą mundurowych Gabriela Zawiła pomyliła lokalizację Muzeum Karkonoskiego mówiąc, że jest ono we Wrocławiu. Szybko się jednak poprawiła. – Ta współpraca na pewno wniesie nowego ducha do skansenu i pozwoli na lepsze jego wykorzystanie i promocję w Polsce – powiedziała.

Generał Michał Sikora zadeklarował, że żołnierze będą pomagać przy konserwacji już istniejących eksponatów, być może dostarczą kolejne, które dla wojska okażą się przeżytkiem, a dla muzealników – cennym eksponatem. Dodał też, że wojskowi specjaliści z Wrocławia będą przyjeżdżać do Jeleniej Góry jako przewodnicy, a brygada zadba o to, aby skansen był jak najczęściej odwiedzany przez młodych żołnierzy. – To ważne, aby poznali historię – dodał gen. Sikora.

Na uroczystości był także obecny poseł Marcin Zawiła, który swoją muzealną karierę zaczynał w cieplickim Muzeum Walki i Pracy (już nieistniejącym), a pierwszymi eksponatami, które pozyskał, były armaty i wojskowe pojazdy, które przez długie lata stały przy ul. Staromiejskiej w uzdrowiskowej części miasta.
Przybyli także żołnierze w stanie spoczynku, którzy – działając w stowarzyszeniu Radar – sprawiają, że wojskowe tradycje Jeleniej Góry wciąż są żywe, choć – niestety – nie ma już jednostki ani garnizonu. Na zakończenie wizyty w Jeleniej Górze generał Sikora ze świtą zwiedził skansen przy ulicy Sudeckiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group