Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 4325
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Silesia Sonans: od dziś!

Poniedziałek, 3 września 2018, 13:21
Aktualizacja: Środa, 5 września 2018, 7:04
Autor: Organizator
Jelenia Góra: Silesia Sonans: od dziś!
Fot. organizator
Dzisiaj (3.09) zaczyna się 21. edycja festiwalu Silesia Sonans. O programie i o festiwalu opowiada Michalina Bienkiewicz, kuratorka festiwalu.

Po co nam w 21. wieku muzyka klasyczna?

Bo pozwala odkryć inny wymiar rzeczywistości, bez hałasu, krzyku, bez przymusu głośnej, szybkiej i często bezmyślnie uśmiechniętej zabawy. Taką muzykę, niezagłuszającą myśli i uczuć, chcemy, wspólnie z dyrektorem i twórcą festiwalu Andrzejem Bokiejem prezentować festiwalowej publiczności.

Czego możemy się spodziewać w tym roku?

Tak naprawdę wszystkiego, od światowych gwiazd, czyli Simone Kermes w towarzystwie capelli cracoviensis (piątek, 7.09), przez łączenie muzyki elektronicznej z klasyczną, czyli koncert nocny bach open air dzisiaj o 21:00 na tle jednej ze ścian kościoła, który wykonają Jorge Jimenez i DJ Slime. Zabrzmią polskie nowości fonograficzne, utwory tegorocznego laureata Fryderyka - Dariusza Przybylskiego (wtorek 4.09) i Trio Bastarda (poniedziałek 3.09). Nowością tegoroczną jest koncert dla dzieci w nietuzinkowym wykonaniu. Zagra go 13-letni Jakub Moneta, cudowne dziecko organów, grający w tym swoim nastoletnim wieku repertuar, który studenci akademii muzycznych przygotowują na egzaminy.

Nie wymieniła Pani swojego koncertu.

Tak, to prawda, a niesłusznie. Bardzo lubię to, co udało nam się zrobić. „Miłość i Życie Kobiety” to moja interpretacja pieśni mężczyzn, którzy w XIX i na początku XX wieku pisali o kobietach, m.in. Roberta Schumanna i Richarda Straussa. Kobieta w ich pieśniach postrzegana jest jednak albo przez pryzmat swojej urody, albo jedynej słusznej kiedyś roli życiowej - dojrzewanie, zaręczyny, ślub, dzieci. I we mnie zrodził się bunt, ja nie chciałam już śpiewać o tym, że „najwspanialszy ze wspaniałych, wybrał mnie, niegodną jego uwagi i stał się całym moim życiem”. Dodałyśmy wspólnie z Aleksandrą Śnieżek do tych pieśni wizualizacje, które będą prezentowane podczas koncertu na żywo i te wizualizacje umożliwiły naszą interpretację tekstów pieśni. Uwspółcześnioną, z dodaną damską dumą i intelektem, bo ja żyję w 21. wieku i z tymi panami nie zgadzam się całkowicie. Napisali przepiękną muzykę, która mnie porusza do głębi, jednak inaczej odczuwam otaczający mnie świat i możliwości jakie mi on daje. Dlatego zapraszam w środę 5.09 o 19:30.

Warto pewnie przy okazji wspomnieć o najmłodszych jeleniogórskich artystach.

Koniecznie. Supporty koncertów wieczornych wykonają wyróżniający się uczniowie jeleniogórskich szkół muzycznych. W środę i czwartek o 19:00 na głównej scenie festiwalowej usłyszymy wspaniałych nastoletnich muzyków, w tym cały kwartet smyczkowy złożony z zeszłorocznych absolwentów PSM II st.

Można powiedzieć, że festiwal zrobił się mocno eklektyczny. Nie boją się Państwo, że przestanie być traktowany poważnie? W końcu to najstarszy i najpoważniejszy festiwalu muzyczny miasta.

Kompletnie się tego nie boję, gdyż muzyka, którą zagrają artyści tej edycji po pierwsze sama się obroni, bo jest świetna, po drugie koncerty wieczorne zostają w tradycyjnej formule. O 19:30 można wejść do pięknego kościoła i posłuchać pięknej muzyki. Dodatki odbywają się w innym czasie i uważam że są niezbędne, by Silesia Sonans żyła. Świat muzyczny nie stoi w miejscu i ta różnorodność festiwalowa to reakcja na rzeczywistość. Stąd dzisiejsza alternatywna scena festiwalowa open air z elektroniką. A ja osobiście nie potrafię sobie wyobrazić święta muzyki bez uczestnictwa najmłodszych. Szczególnie w Jeleniej Górze, gdzie są właściwie trzy szkoły muzyczne. Młodzi ludzie muszą mieć możliwość wyjścia na scenę i pokazania swojej twórczości publicznie. Jak inaczej chcemy rozwijać ich kreatywność, odwagę i umożliwiać ekspresję? Dlatego w tym roku w programie znalazł się koncert dla dzieci i dlatego już tradycyjnie odbędą się supporty o 19:00.

Zapraszamy na 21. Silesię Sonans 3-7.09.2018, Kościół Łaski w Jeleniej Górze (dawny Garnizonowy). Szczegóły: www.silesiasonans.pl

Twoja reakcja na artykuł?

23
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
852
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
 
Edukacja
Festyn w KANS
 
Kultura
Urodziny Leniwca
 
Kultura
Tajemnice i Asterix
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group