Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3095
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Siła w płci pięknej

Piątek, 16 kwietnia 2010, 13:48
Aktualizacja: Czwartek, 13 stycznia 2011, 9:23
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Siła w płci pięknej
Fot. Angela
Pięćdziesiąt kobiet z Jeleniej Góry i okolic zapisało się wczoraj na kurs samoobrony realizowany przez jeleniogórską policję. Pierwsze zajęcia odbędą się już w najbliższy poniedziałek o godzinie 17.00 w sali w Gimnazjum nr 2 przy ulicy Sudeckiej. Jeleniogórzanki nauczą się jak zarówno teoretycznych, jak i praktycznych podstaw obrony przed napastnikiem, i nie tylko.

Spotkanie organizacyjne kursu samoobrony w ramach programu prewencyjnego pn. „Bezpieczna w swoim mieście” odbyło się wczoraj o godzinie 17.00 w sali konferencyjnej Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze przy ulicy Nowowiejskiej 43.

Przyszło ponad 50 pań, znaczna większość zapisała się na kurs. – Ciekawość, chęć poznania czegoś nowego, sprawdzenie siebie, sposób odreagowania od codzienność, chęć bycia niezależną i bezpieczną – uzasadniały swoje zainteresowanie przedsięwzięciem chętne kobiety.

– W trójkę zobaczymy, czego nowego się nauczymy. Przy okazji będziemy mogły odreagować od codzienności i sprawdzić siebie. Wierzymy, że po kursie będziemy miały więcej pewności – mówiły Dorota Kropielnicka, Joanna Myszka oraz Anita Wabin.

Kornelia Macutkiewicz przyznaje, że Jelenia Góra nie należy do niebezpiecznych miast, ale mimo to boi się sama wychodzić z domu po zmroku, boi się, że ktoś ją napadnie, a ona nie będzie wiedziała jak zareagować. – Po takim kursie będą potrafiła zareagować, obronić się, jestem zdeterminowana i nawet jeśli ten kurs będzie ode mnie wymagał sporego wysiłku jestem na to przygotowana z wymienionych względów – zapewniła.

Wysiłek i poświęcenie, jakich będzie wymagał kurs, nie odstraszyły również Renaty Nowak, która codziennie chodzi na siłownię, ale przyznaje, że nie ma jeszcze wiedzy, jak się obronić przed napastnikiem.
– Zdecydowałam się na ten kurs by być bardziej bezpieczna, niezależna, samowystarczalna i umieć się obronić w sytuacji zagrożenia – mówi.

Alicja Szmer przyszła na kurs z namowy koleżanki. Jak mówi, już kiedyś podobny kurs rozpoczęła, ale go nie skończyła. – Ale zawsze chciałam pójść ponownie, chciałam czuć się bezpiecznie bo w życiu są różne sytuacje, poza tym chętnie podciągnę swoją kondycję. Myślałam też by na kurs zabrać córkę, ale kurs jest od 16 roku życia a ona ma dopiero 15 lat. Może kiedyś uda mi się ją jeszcze namówić – mówi.

Dwanaście zajęć po dziewięćdziesiąt minut rozpocznie się od 19 kwietnia i potrwa do końca maja. Zajęcia będą prowadzone dwa razy w tygodniu: w poniedziałki i czwartki od godziny 17.00.

- Głównym celem kursu samoobrony, jest przygotowanie mentalne i fizyczne jego uczestniczek, do uniknięcia lub w razie potrzeby, odparcia bezpośredniego ataku na życie lub zdrowie. Specjalistyczne zajęcia, są w stanie przygotować praktycznie każdego człowieka, do odparcia agresywnego ataku. Przy czym, pod pojęciem „odparcia ataku” należy również rozumieć sytuacje, w których sprawca, na skutek działań napadniętego odstępuje od swojego zamiaru – mówi podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Zajęcia poprowadzi m.in. asp. sztab. Janusz Malczewski z Komendy Miejskiej Policji, instruktor walki wręcz. – Panie na tym kursie nauczą się przede wszystkim pewności siebie. Nie poznają technik znanych z filmów akcji, bo na to jest za mało czasu. Postaramy się natomiast przekazać im wiedzę z zakresu zachowania się w sytuacjach zagrożenia i prób radzenia sobie za pomocą technik samoobrony.

Program jest tak dostosowany, że są do wykonania przez przeciętnie sprawnego człowieka. Prowadzę już piątą edycję tego kursu. Kobiety są chętne do ciężkiej pracy i bardzo szybko się uczą. Po kursie będą wiedziały jak się zachować w myśl starego prawidła, że każda walka, której można uniknąć, jest walką zwycięską – mówi asp. sztab. Janusz Malczewski.

W ramach kursu odbędą się wykłady i zajęcia samoobrony, które poprowadzi instruktor walki wręcz, prelekcje prowadzone przez specjalistę ds. prewencji kryminalnej, jak również wykłady i ćwiczenia przygotowane przez policyjnego psychologa.

Kurs jest bezpłatny. Na spotkaniu organizacyjnym pojawili się również Prezydent Jeleniej Góry – Marek Obrębalski oraz Komendant Policji w Jeleniej Górze Zbigniew Ciosmak.
- Życzę wszystkim paniom, by was żadna przykrość w życiu nigdy nie spotkała, a jeśli już, to żebyście potrafiły się skutecznie obronić – mówił komendant, inspektor Zbigniew Ciosmak. Prezydent Marek Obrębalski natomiast dodał żartobliwie, że nie chciałby się stać obiektem, na którym panie po kursie pokazywałyby zdobyte na kursie umiejętności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group