Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 3592
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „Showbizz” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Poniedziałek, 10 marca 2014, 8:36
Aktualizacja: 8:41
Autor: Elster
Jelenia Góra: „Showbizz” z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
Fot. Organizator
27 marca (w czwartek) o godz. 19.00 z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru na scenie Teatru im. Norwida zobaczymy gościnny spektakl „Showbizz” Petera Quiltera, w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza. Producentem jest Erato Art i CKiS w Lesznie.

Peter Quilter, urodzony w Colchester, w hrabstwie Essex, w Anglii, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich dramaturgów współczesnych. Karierę rozpoczynał w telewizji BBC jako prezenter programów dla dzieci. Debiutował komedią „Respecting Your Piers”, prezentowaną z powodzeniem na tournée w niemal całej Wielkiej Brytanii. W Manchester Opera House i Bath Theatre Royal wystawił muzyczną adaptację noweli Oscara Wilde'a „Duch Canterville” z udziałem Rona Moody. W Gielgud Theatre na West Endzie oraz podczas tournée w Danii, Holandii i RPA odniósł sukces komedią muzyczną „Boyband”. Światowa sławę przyniósł mu dramat muzyczny „Na końcu tęczy” o kilku ostatnich miesiącach życia Judy Garland. Spektakl otrzymał nagrodę na Festiwalu w Edynburgu. Przez kolejne miesiące trwał triumfalny pochód sztuki przez teatry Holandii, Czech, Finlandii i Nowej Zelandii. Sztuka „Boska!” o Florence Foster Jenkins, którą swego czasu okrzyknięto „najgorszą śpiewaczką na kuli ziemskiej”, przetłumaczona na 8 języków i wystawiona m.in. w Australii, Finlandii, Kanadzie, Niemczech, USA i Polsce, była nominowana do prestiżowej nagrody Laurence'a Oliviera w kategoria „najlepsza współczesna komedia”. Inne sztuki Petera Quiltera wystawiane na krajowych scenach to: „Duety”, „Następnego dnia rano”, „Rodzinny show” i „Super Susan”.

„Showbizz” Petera Quiltera ze szlagierami z lat 50. i 60. XX wieku opowiada o zabawnych perypetiach rodzinnych śpiewających aktorów. Jesteśmy w roku 1950, w domu sławnego pianisty i artysty kabaretowego Jacka Nightingale (Dariusz Kordek, m.in. Marek Siedlecki, pracujący w laboratorium w pierwszej polskiej operze mydlanej „W labiryncie” czy przyjaciel tytułowego bohatera granego przez Olafa Lubaszenko w „Krollu” Władysława Pasikowskiego). Jack wraz z Maggie (Monika Dryl) przygotowuje kabaret w Cafe de Paris. W związku z występem, Maggie regularnie odwiedza go w domu na próbach. Rodzice Jacka, Charlie (Włodzimierz Matuszak, czyli proboszcz Antoni Wójtowicz z serialu „Plebania”) i Beatrice (Kamila Sammler), są na emerytowanymi gwiazdami musicali, którzy mają trudności w przystosowaniu do życia poza centrum. Kamerdyner Jacka - Graham (Ryszard Kotys, czyli Marian Paździoch z sitcomu „Świat według Kiepskich”), znakomicie sobie radzi z zakłóceniami wynikającymi z wizyty Charlie'go i Beatrice.

To już czwarty spektakl w reżyserii Dariusza Taraszkiewicza, który gości na deskach jeleniogórskiego Teatru im. Norwida. Wcześniejsze jego cztery realizacje sceniczne to: „Zamknięty świat” Catherine Aigner (2011) z Krystyną Sienkiewicz, Anną Dereszowską, Rafałem Cieszyńskim i Zofią Czerwińską, „Sie kochamy” Murray'a Schisgala (2012) z Edytą Olszówką, Lesławem Żurkiem i Rafałem Cieszyńskim oraz „Harold i Matylda” Colina Higginsa (2013) z Krystyną Sienkiewicz i Tomaszem Ciachorowskim.

„Showbizz” miał swoją polską prapremierę 22 lutego br. na scenie łódzkiego Teatru Rozrywki „Lutnia”. Dramat na język polski przełożyła Elżbieta Woźniak. Scenografię przygotował Ryszard Warcholiński, a kostiumy – Arleta. Choreografię opracowała Ewa Kuklińska. W spektaklu zabrzmią standardy z repertuaru Franka Sinatry, Nata Kinga Cole'a i Marilyn Monroe oraz znana kompozycja Irvinga Berlina „There's No Business Like Show Business” w aranżacjach Roberta Rekiela.

Bilety w cenie: 80 zł (parter), 60 zł (balkon I) i 40 zł (balkon II). Rezerwacja oraz sprzedaż biletów w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group