Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9772
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sesja RM: gorące dyskusje ws. czynszów

Wtorek, 4 października 2016, 16:53
Aktualizacja: Czwartek, 6 października 2016, 6:57
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sesja RM: gorące dyskusje ws. czynszów
Fot. Przemek Kaczałko
Początek wtorkowej (4.10) sesji Rady Miejskiej Jeleniej Góry to zmiany w porządku obrad i gorąca dyskusja nad nimi. W efekcie trzy punkty „wyrzucono”, jeden dodano, ale co się odwlecze, to nie uciecze. Grupa radnych zapowiada sesję nadzwyczajną ws. czynszów.

Sposób obniżki czynszu, który chcemy zaproponować wynika z kształtu ustawy, którą mamy. De facto stawki czynszu ustala prezydent mocą zarządzenia, natomiast Rada Miasta może ustalać widełki, w których prezydent musi się poruszać – tłumaczył Oliwer Kubicki, radny Prawa i Sprawiedliwości. - Poprzez manipulację widełkami możemy osiągnąć efekt taki, że dla większości lokatorów mieszkań komunalnych (tych o najgorszym standardzie) obniżymy czynsze – tłumaczył jeden z wnioskodawców projektu grupy radnych.

W czasie sesji radny Kubicki przypomniał obietnicę prezydenta z 2013 roku, który po podwyżce czynszów nawet do 60 proc., od 1 stycznia 2014 roku obniży czynsze. - Od tamtej pory to się nie wydarzyło, pan prezydent okłamał mieszkańców i trzeba to dzisiaj odkręcić – dodał Oliwer Kubicki szacując, że proponowana obniżka może kosztować 2,5 – 3 miliony złotych, ale w odpowiedzi prezydent mówił nawet o 4,5 mln. zł.

O wyłączenie punktu z porządku obrad wnioskowała przewodnicząca Komisji Gospodarki Komunalnej Bożena Wachowicz-Makieła podkreślając, że projekt nie był rozpatrywany przez jej komisję, gdyż za późno wpłynął. W efekcie 13 radnych było za zdjęciem tego punktu (Bałkowska, Dziedzic, Chadży, Iwaniec, Kroczak, Kusiak, Ładziński, Obaz, Ragiel, Sarzyński, Sikora, Wachowicz-Makieła, Wójcik), a pozostałych 9 przeciw (aktualnie rada liczy 22 radnych po rezygnacji Wojciecha Łużniaka – Alicja Dusińska będzie zaprzysiężona w innym terminie).

- Rozumiem, że na radnych ciąży też obowiązek zarządzania miastem. Jakaś przedziwna konstrukcja – szczególnie w zmianach czynszowych. Chciałem powiedzieć, że ta zmiana podwyższa radykalnie (o 50 do 100 proc.) koszty najmu lokali z ogrzewaniem centralnym – stwierdził prezydent Jeleniej Góry. - To absurd! W XXI wieku ogrzewanie centralne powinno być standardem. Chcemy walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, a tutaj dokładamy dodatkowe opłaty – mówił Marcin Zawiła. - Chyba, że to jest makiaweliczny pomysł jednego z panów radnych, który wiedzę, co do sztuk czerpie z ministerialnych doświadczeń, który poprzez to chce spowodować zmianę stawki bazowej czynszu, która jest moją kompetencją i została zmniejszona w tej chwili z 8,24 zł do 8,00 zł. - dodał prezydent Zawiła.

Grupa radnych, która podjęła inicjatywę uchwałodawczą zapowiada złożenie wniosku o nadzwyczajną sesję w tej sprawie. Komisja Gospodarki Komunalnej zajmie się opiniowaniem projektu w poniedziałek (10.10, godz. 10:00), z kolei sesja miałaby się odbyć we wtorek (11.10).

Ponadto z porządku obrad zdjęto na wniosek Danuty Wójcik projekt uchwały w sprawie określenia zasad ustalania, poboru oraz terminu płatności i wysokości stawek opłaty targowej na terenie miasta Jeleniej Góry, a także projekt uchwały w sprawie uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Jelenia Góra. - Jeszcze raz będziemy wyjaśniali wszystkie rzeczy do bólu. Mamy za sobą 3-letni proces wykładania, dyskusji, ponownego wykładania, rozpatrywania wniosków. W planie znajduje się zapis, który umieściliśmy o złożach skalenia w rejonie Maciejowej, który ujawniamy, ale też nie wyrażamy zgody na ich eksploatację. Uważamy, że korzyść ze skalenia jest mniejsza, niż straty ekologiczne, które byśmy ponieśli – może chodzi jeszcze raz o dyskusję na ten temat – zastanawiał się prezydent Jeleniej Góry.

Dodatkowo podczas posiedzenia rozpatrywano wnioski Komisji Statutowo-Organizacyjnej ws. przyznania tytułów "Zasłużonych dla Miasta Jeleniej Góry". Niemal jednogłośnie przyznano je: Zuzannie Turwanickiej (wieloletni pracownik Filharmonii Dolnośląskiej, doskonale znana ze związku pszczelarzy), ppłk. Wawrzyńcowi Pióro oraz Zespołowi Wokalnemu "Sybiraczki i Kresowianie". Tytuł otrzymał również Eugeniusz Ragiel i Zuzanna Dziedzic, choć część radnych poczuła niesmak z uwagi na głosowanie członków rodzin wyróżnionych.

Pozostałe punkty porządku obrad omówimy w osobnych artykułach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group