Czwartek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9017
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Senator o "tarczy antykryzysowej"

Czwartek, 2 kwietnia 2020, 9:22
Aktualizacja: Wtorek, 7 kwietnia 2020, 7:03
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Senator o "tarczy antykryzysowej"
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
Prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalony wcześniej w błyskawicznym tempie przez Sejm i Senat, rządowy pakiet ustaw określonych mianem „tarczy antykryzysowej”. Ustawy zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw, więc przepisy weszły w życie od 1 kwietnia br.

Tarcza antykryzysowa to zestaw ustaw mający przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa. Nowe przepisy dotyczą pomocy polskim przedsiębiorcom – wśród nich znajduje się zwolnienie mikrofirm zatrudniających do 9 osób ze składek ZUS na 3 miesiące, świadczenia postojowe dla samozatrudnionych i zleceniobiorców oraz pomoc dla większych firm w postaci pokrycia przez państwo 40% wynagrodzeń lub dofinansowanie 50% wynagrodzenia w okresie przestoju.

W moim przekonaniu najważniejszym rozwiązaniem jest opłacanie przez państwo składek ZUS mikrofirm za marzec, kwiecień i maj. Procedury w tym przypadku będą maksymalnie uproszczone. Nie będzie konieczności udowadniania spadku przychodów. Przyjęliśmy, że wsparcie w postaci zwolnienia ze składek ZUS należy się każdej małej firmie - powiedział senator Krzysztof Mróz.

Tarcza antykryzysowa przewiduje także odroczenie niektórych obowiązków jak np. przesunięcie terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy, korzystniejsze rozliczanie strat czy możliwość przedłużenia bankowych kredytów obrotowych oraz wsparcie firm transportowych w refinansowaniu umów leasingowych. Zmiany dotyczą m.in. ochrony konsumentów przed nadmiernym wzrostem cen, ułatwień dla branży turystycznej czy przedłużenia zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Szacowana wartość uchwalonego przez parlament pakietu to prawie 10% polskiego PKB. Wprowadzane rozwiązania to dopiero początek, gdyż rząd, jak mówiła w Senacie minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, już pracuje nad kolejnymi, dodatkowymi pakietami antykryzysowymi - dodał senator K. Mróz.

Nowe przepisy dotyczą również samorządów - to m.in. zwalnianie z naliczania kar umownych za opóźnienia przy realizacji przetargów, umożliwienie radom gmin odstąpienia od pobierania podatku od nieruchomości od zagrożonych firm, ale także możliwość przeprowadzania zdalnych sesji rad samorządu terytorialnego.

„Tarcza antykryzysowa” to nie jedyna forma pomocy jaką proponuje rząd. Także dzisiaj rozpoczął się nabór wniosków na zakup komputerów i tabletów oraz internetu mobilnego dla najbardziej potrzebujących uczniów i nauczycieli do zdalnych lekcji. Beneficjentem tego programu są jednostki samorządu terytorialnego, dla których przeznaczono łączną kwotę 186 mln złotych. Co ważne, nie jest wymagany żaden wkład własny, a każdy samorząd może wystąpić o kwotę od 35 do 100 tys. złotych.

Od dziś każda gmina czy powiat może wystąpić z wnioskiem o sfinansowanie zakupu komputerów i tabletów dla uczniów. Zachęcam wszystkie samorządy do składania wniosków – zakończył senator Krzysztof Mróz.

Twoja reakcja na artykuł?

23
30%
Cieszy
0
0%
Hahaha
6
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
38
50%
Złości
9
12%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (173)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group