Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6782
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Senator o nowelizacji "tarczy antykryzysowej"

Sobota, 18 kwietnia 2020, 9:14
Aktualizacja: Wtorek, 21 kwietnia 2020, 14:45
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Senator o nowelizacji "tarczy antykryzysowej"
Fot. Przemek Kaczałko (archiwum)
W czwartek (16.04) Senat uchwalił ustawę „o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS–CoV–2” określanej mianem „tarczy antykryzysowej 2.0”. Zgodnie z zapowiedziami jest to kontynuacja działań rządu w zakresie realizacji "tarczy antykryzysowej" i ma na celu wprowadzenie kolejnych kilkudziesięciu rozwiązań zapewniających przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno–gospodarczym pandemii koronawirusa – informuje senator Krzysztof Mróz.

Nowe przepisy to przede wszystkim uzupełnienie pomocy dla polskich przedsiębiorców. Podstawową zmianą jest zwiększenie listy podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS. Z trzymiesięcznych „wakacji składkowych” będą mogły teraz skorzystać także firmy zatrudniające od 10 do 49 osób. Będą one zwolnione z opłacania składek w wysokości 50% łącznej kwoty nieopłaconych należności. Ustawa wprowadza także zapisy, które pozwolą na wprowadzenie „tarczy finansowej”, czyli pożyczek i subwencji dla firm na łączną kwotę 100 mld zł. Kolejnym uzupełnieniem jest rozszerzenie uprawnionych do skorzystania z oferowanych przez Państwo pożyczek o podmioty, które nie zatrudniają pracowników, czyli jednoosobowe działalności gospodarcze. Ostatnią z ważnych dla przedsiębiorców i osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych zmianą jest wydłużenie tzw. „postojowego”– oznacza to, że ze świadczenia będzie można korzystać przez 3, a nie 1 miesiąc.

W Senacie wśród kilkudziesięciu przegłosowanych poprawek dwie, w mojej ocenie, są szczególnie istotne – powiedział Krzysztof Mróz. - Tarcza zostaje rozciągnięta także na firmy, które zostały założone w okresie od 1 lutego do 1 kwietnia, a firmy jednoosobowe zostaną zwolnione ze składki bez względu na wysokość przychodu. O te zmiany szczególnie mocno zabiegał prezydent Andrzej Duda – dodał senator K. Mróz.
Ustawa zawiera także szereg ułatwień dotyczących spraw urzędowych, których z powodu zamkniętych miejsc użyteczności publicznej obywatele nie są w stanie wypełnić. Zmiany dotyczą m. in. przedłużenia o 60 dni ważności wygasających praw jazdy i badań lekarskich uprawniających do kierowania pojazdami oraz zachowania ważności tymczasowych dowodów i tablic rejestracyjnych. Inne zmiany obejmują m.in. wsparcie dla rolników (zasiłki w przypadku kwarantanny) oraz kolejne wsparcie dla służby zdrowia (uruchomienie środków na wyposażenie placówek służby zdrowia w szybki internet i sprzęt niezbędny do zdalnej diagnostyki medycznej).
To nie koniec rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom. Rząd na bieżąco reaguje na sytuację ekonomiczną i już teraz przygotowuje kolejną edycję „tarczy”, która będzie wspierać polskie firmy i samorządy – zakończył Krzysztof Mróz.

Twoja reakcja na artykuł?

8
30%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
7
26%
Złości
11
41%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group