Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6440
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Seminarium w rocznicę tragicznej lawiny

Środa, 21 marca 2018, 9:28
Autor: WAC
Region: Seminarium w rocznicę tragicznej lawiny
Fot. Organizatorzy
W tym roku mija pół wieku od największej tragedii w polskich górach. W wyniku zejścia lawiny w Białym Jarze 20 marca 1968 r. śmierć pod zwałami śniegu poniosło 19 osób.

Po 50. latach od katastrofy uczestnicy akcji ratunkowej, ratownicy, przyrodnicy z parku narodowego oraz naukowcy i krajoznawcy, chcąc przypomnieć turystom i mieszkańcom Sudetów, jak bezlitosne potrafią być góry, przygotowali seminarium rocznicowe.

Organizatorzy z Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy działającej w Związku Gmin Karkonoskich wraz z Grupą Karkonoską GOPR, Karkonoskim Parkiem Narodowym, PTTK Oddziałem „Sudety Zachodnie” oraz Towarzystwem Karkonoskim zapraszają do pałacu w Bukowcu 24 marca o godzinie 11.00 wszystkich zainteresowanych historią sprzed 50 lat, ale także każdego, kto chce wiedzieć jak uniknąć zasypania przez lawinowy śnieg, jak ratują ratownicy i jakiego sprzętu używają.

Podczas seminarium referaty wygłoszą: Krzysztof Migała pt. „Wieloletnie zmiany temperatury powietrza na Śnieżce na podstawie prowadzonych badań i pomiarów”, Zbigniew Piepiora (we współpracy z Karoliną M. Sikorą) pt. „Biały Jar – najbardziej niebezpieczne miejsce w Karkonoszach”, Krzysztof Krakowski pt. „Śnieg, pokrywa śnieżna, lawiny”, Andrzej Brzeziński pt. „Lawina 1968 i 50 lat później” i Sławomir Czubak pt. „Grupa Karkonoska GOPR”

Seminarium poprowadzi Mirosław Górecki, prezes zarządu GK GOPR. Wyświetlony także zostanie film dokumentalny o wydarzeniu w 1968 r. w Białym Jarze, po którym publiczność będzie mieć okazję porozmawiania z uczestnikami akcji ratowniczej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą wystawy: fotograficzna „Lawina 1968” oraz sprzętu ratowniczego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group