Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6210
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Segregacja i recykling odpadów przyszłością świata

Niedziela, 7 października 2012, 7:36
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 października 2012, 8:17
Autor: Agrafka
Jelenia Góra: Segregacja i recykling odpadów przyszłością świata
Fot. Agrafka
– Więcej porządku, mniej śmieci i plastiku – zaapelował do jeleniogórzan Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry podczas Rodzinnego Festiwal Recyklingu zorganizowanego wczoraj (6 października) na jeleniogórskim Placu Ratuszowym pod hasłem Olimpiada Recyklingu, na którym można było zobaczyć m.in. maszyny do zbierania śmieci, sposoby na przerabianie odpadów, przedstawienie teatralne. Można było również wziąć udział w grach i zabawach, konkursach ekologicznych, a także loterii.

- 1 lipca 2013 r. wejdzie w życie nowe prawo odpadowe o segregacji śmieci i ich powtórnym wykorzystywaniu, dlatego już dziś uświadamiamy mieszkańcom Jeleniej Góry w jaki sposób można świetnie bawić się wykonując wazon, grzechotkę, czy biżuterię z rzeczy zbędnych, a także jak ważne jest wyrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników – podkreślił Andrzej Markowski prowadzący festiwal.

Były takie zajęcia plastyczne z wykorzystaniem niepotrzebnych rzeczy jak: malowanie na materiale, robienie aniołów z butelek plastikowych, przerabianie kawałków szmatek na biżuterię oraz gazet na koszyczki. Zorganizowano też wiele konkursów jak: malowanie na kartonach, z których powstał zamek, skakanie przez opony, z wiedzy o segregacji itp. MPGK przygotowało wystawę prasek z butelek, która miała uświadomić przechodniom, że oprócz segregacji na plastik, czy też szkoło, są one później segregowane kolorystycznie. – Każdy mógł spróbować pozbierać śmieci "łapaczką", tym samym uświadomić sobie jak ciężka jest praca osób sprzątających ulicę, więc lepiej wrzucać śmieci prosto do kosza – mówiła Alina Boreta z Fundacji S.O.S. Codzienność.

Dzieci były zachwycone przygotowanymi dla nich atrakcjami. - Na festynie było super, mogłam zobaczyć jak się na nowo wykorzystuje papier i otrzymać dyplom podpisany gęsim piórem, zrobiliśmy też piękne grzechotki z już niepotrzebnych rzeczy. W domu pilnuję zawsze żeby każdy segregował odpady, osobno więc zbieram baterie, plastiki, papier, czy też szkło – powiedziała Magdalena Jałowica, 10-letnia mieszkanka Janowic Wielkich.

Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, przy współudziale Miasta Jelenia Góra. Organizatorem festiwalu jest Miasto Jelenia Góra oraz Alina Boreta z Fundacji S.O.S. Codzienność.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group