Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 3997
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Samowolka w Galerii Zdrojowej

Środa, 29 października 2008, 13:02
Aktualizacja: Czwartek, 30 października 2008, 8:17
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Samowolka w Galerii Zdrojowej
Fot. rylit
Właściciel unikalnego zabytku w Parku Zdrojowym, nie pytając nikogo o zgodę, zbił tynki z części budynku. Teraz wydany został nakaz przywrócenia galerii do pierwotnego stanu. Za zniszczenie zabytku grozi właścicielowi wysoka kara grzywny lub sprawa sądowa.

Galeria Zdrojowa, w której obecnie prowadzony jest remont ,została wpisana do rejestru zabytków w październiku 1963 roku. Budynek stojący na Placu Piastowskim w parku zdrojowym w Cieplicach, trafił w ręce prywatnego właściciela w 2000 roku po oddaniu części majątku miastu przez Uzdrowisko Cieplice. Przez lata mieściła się tam znana Kawiarnia Zdrojowa.

W tym roku zaczęły się prace remontowe przy elewacji galerii od strony podwórka. Była to samowolka, ponieważ projekt remontu nie został ani skonsultowany, ani też zatwierdzony przez konserwatora zabytków.

– W wyniku podjętych już prac zniszczona została cała sztukateria, ale właściciel twierdzi, że w tym miejscu położy nowe tynki – mówi Wojciech Kapałczyński, kierownik Jeleniogórskiej Delegatury Służby Ochrony Zabytków. Tyle tylko, że takie działanie jest niezgodne z prawem. Najpierw należy uzyskać zgodę, a dopiero później można rozpocząć prace.

Obecnie wydany został nakaz przywrócenia budynku do pierwotnego stanu. Daty odbioru tych prac jednak nie znamy. Pracownik, który zajmuje się sprawą, jest bowiem obecnie na zwolnieniu lekarskim. Jeśli okaże się, że w skutek samowoli zabytek został zniszczony nieodwracalnie sprawa trafi do prokuratury. W innym przypadku właścicielowi będzie groziła kara grzywny.

Galerię Zdrojową wzniesiono na zlecenie Schaffgotschów w stylu klasycyzmu palladiańskiego w latach 1797 – 1799. Przed 1945 rokiem można było tam nieźle się zabawić i dobrze zjeść. Był salon gier, czytelnia, sala koncertowa, palarnia cygar, mała sala koncertowa i restauracja. Do dziś galeria pozostaje miejscem rozrywki dla kuracjuszy leczących się w uzdrowisku. Ostatnio prace remontowe przeprowadzono kilkanaście lat temu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
74
Tak
77%
Nie
14%
Było blisko...
9%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Inne wydarzenia
Przekroczył granice, skandal w Dubaju!
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group