Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 7868
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Samorządowcy: na półmetku jest dobrze

Środa, 3 grudnia 2008, 14:57
Aktualizacja: Czwartek, 4 grudnia 2008, 8:36
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Samorządowcy: na półmetku jest dobrze
Fot. TEJO
– Wiele udało się osiągnąć, ale, oczywiście, nie wszystko. Na to mamy jeszcze dwa lata – to streszczenie słów włodarzy jeleleniogórskich, którzy dziś w ratuszu podsumowali mijające właśnie dwa lata rządów Marka Obrębalskiego.

Sam prezydent korzystając z pomocy swojego zastępcy Jerzego Łużniaka przedstawił bardzo szerokie podsumowanie swoich osiągnięć we wszystkich sferach życia Jeleniej Góry. – Udało się zmniejszyć bezrobocie, uruchomić specjalną strefę ekonomiczną, wyremontować wiele ulic, objąć znaczną część miasta planami zagospodarowania przestrzennego – wyliczał prezydent Obrębalski długo komentując każdy z wymienionych punktów.

– W mieście jest czyściej, są podświetlone zabytki, a dzięki wspólnym programom unijnym realizowanym w kooperacji z Czechami, będzie bezpieczniej – podkreślił Marek Obrębalski mówiąc o bezpieczeństwie. – Miasto przeznacza spore pieniądze na wsparcie policji. W przyszłym roku zostanie zakupiony z tych środków jeden radiowóz, pojazd terenowy dostanie straż miejska. W pierwszym kwartale przyszłego roku rozstrzygnie się także sprawa monitoringu. Niemal na pewno w mieście zostanie zamontowanych 50 kamer wraz z oprzyrządowaniem i studiem monitoringu – zapowiedział prezydent.

Już 12 grudnia wiadomy będzie wygląd tzw. Aquaparku, czyli centrum rekreacji wodnej w Cieplicach. – Wówczas swój projekt przedstawi nam firma z Gliwic – przypomniał prezydent miasta. Jednak wciąż nie jest pewne, czy znajdą się fundusze na realizacje tego projektu, choć szef miasta nie traci optymizmu. – Zostaliśmy zaproszeni do programu, dzięki któremu uzyskamy część środków. To bardzo dobry sygnał – powiedział Obrębalski. Jak będzie? Okaże się w czerwcu przyszłego roku.

Prezydent długo mówił też o planowanej rewitalizacji miasta i o zagospodarowaniu kanału Młynówka i jego okolic. Uporządkowanie tego miejsca i urządzenie tam bulwaru to jeden z ważniejszych punktów przedstawionej przez Marka Obrębalskiego wizji. Wspomniał też o planowanym remoncie czterech wież widokowych. Ma się to dokonać dzięki wspólnemu projektowi opracowanemu przez Jelenią Górę i miasto Turnov w Czechach.

Szef Jeleniej Góry wspomniał też o Cieplicach i o utworzeniu Przystani Twórczej Cieplickie Centrum Kultury. – Szukamy dla tego ośrodka siedziby. Będzie to najpewniej dawny klub Gencjana, choć jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretach – dodał prezydent miasta. Wspomniał też o rewitalizacji parków: Zdrojowego i Norweskiego. – Czekamy na rządowy program, który pozwoli na sfinansowanie zniszczonych kamienic, których najemcami są często wspólnoty lokatorskie – mówił prezydent.

Jako jeden z bardziej wymiernych sukcesów szef Jeleniej Góry wymienił coraz lepszą jakość obsługi interesantów przez magistrat. – Pracownicy urzędu się doskonalą: część odbyła dodatkowe studia w zakresie zarządzania, aż 40 procent kadry wzięło udział w kursie języka niemieckiego – wymienił M. Obrębalski. Przekazał dziennikarzom także nowość: od nowego roku urząd czynny będzie od poniedziałku do piątku w godz. 8 do 16 (do tej pory pracuje tak tylko w poniedziałki). Ma to pomóc jeleniogórzanom w załatwieniu spraw w godzinach popołudniowych. – Wprowadzono też system zarządzania elektronicznego, co bardzo przyspiesza pracę urzędu – pochwalił prezydent.

Szef miasta długo mówił o ochronie zdrowia, wspieraniu szpitala. O oświacie i inwestycjach w szkołach. O pomocy zdolnym uczniom. O współpracy z klubami sportowymi. Mówiąc o opozycji prezydent Obrębalski podkreślił, że często rozpowszechnia ona wieści nie mając odpowiedniej wiedzy i wywołując w ludziach niepokój. – Tak robi ten, kto nie lubi pracy w spokojnej atmosferze – dodał.
– Zdaję sobie sprawę, że nie zrobiliśmy wszystkiego, co byśmy chcieli i czego od nas oczekiwano. Program wyborczy dotyczy jednak czterech lat. W ich trakcie chcemy podporządkować wszystkie działania wspólnemu dobru mieszkańców – podsumował prezydent Obrębalski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (69) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group