Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 2201
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sąd Okręgowy: nastolatka nie znieważyła pani minister

Poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 7:21
Aktualizacja: Wtorek, 7 sierpnia 2018, 12:53
Autor: WAC
Jelenia Góra: Sąd Okręgowy: nastolatka nie znieważyła pani minister
Fot. Archiwum
Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze wydał postanowienie, którym uchylił orzeczenie sądu pierwszej instancji i umorzył postępowanie w sprawie znieważenia ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej podczas pełnienia przez nią obowiązków służbowych.

Do zdarzenia, które stało się przedmiotem postępowania sądowego doszło 19 grudnia 2016 roku. Nieletnia Natalia S. oskarżona została, o to że używając słowa obelżywego znieważyła Annę Zalewską w trakcie jej wizyty w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

- Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, zgodnie z ustawą o postępowaniu w sprawach nieletnich, przekazała sprawę do rozpoznania Wydziałowi Rodzinnemu i Nieletnich Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Po przeprowadzeniu postępowania sąd pierwszej instancji uznał nieletnią za winną popełnienia czynu karalnego. Jednocześnie sąd odstąpił od jej ukarania, wskazując między innymi, że poniosła ona konsekwencje swojego zachowania ze strony grona pedagogicznego swojej szkoły oraz rodziców.

Apelację od orzeczenia sądu pierwszej instancji złożył obrońca nieletniej. 17 lipca 2018 r., zapadłe wcześniej orzeczenie zostało uchylone, a postępowanie umorzone. Sąd odwoławczy stwierdził między innymi, że słowo „sucz”, które padło wobec A. Zalewskiej występuje rzadko, w związku z czym wątpliwym jest uznanie, że to słowo powszechnie uznane jest za obelżywe. Ponadto sąd stwierdził, że w czasie kiedy miało miejsce zdarzenie objęte zakresem postępowania, przytoczone wyżej słowo było wypowiedziane przez inne osoby wielokrotnie, a zgromadzone dowody, pomimo konsekwentnych zeznań pokrzywdzonej w tym zakresie, nie pozwalają na jednoznaczne przesądzenie, że padły one konkretnie ze strony Natalii S. Powyższe wątpliwości nie pozwoliły w ocenie sądu na przypisanie obwinionej popełnienia zarzucanego jej czynu.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze sporządzone zostało pisemne uzasadnienie postanowienia, które zostanie poddane analizie pod kątem możliwości ewentualnego zaskarżenia orzeczenia.

W sprawie zdarzeń 19 grudnia 2016 roku w związku z wizytą Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze, Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała ponadto do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Agnieszce G. oraz Zbigniewowi U. o czyny polegające na naruszeniu nietykalności cielesnej funkcjonariuszy Policji zabezpieczających wizytę, a także znieważenie funkcjonariusza publicznego w osobie ministra edukacji narodowej Anny Zalewskiej podczas i w związku z pełnieniem przez nią obowiązków służbowych. W tej sprawie toczy się obecnie postępowanie sądowe

Twoja reakcja na artykuł?

8
73%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
9%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
9%
Złości
1
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (68) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group